Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.11.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 listopada 2014 r.

UCHWAŁA Nr 431/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 listopada 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydaturę Igora Mateusza ZDUŃSKIEGO

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydatur:

- Marcina AFFELSKIEGO

- Kingi Moniki BADOWSKIEJ-ZYGMUNTOWICZ

- Magdaleny Małgorzaty BARAŃSKIEJ

- Małgorzaty Jolanty BURAS

- Magdaleny DUDEK

- Bogumiły DZIĘCIOŁO WSKIEJ

- Krzysztofa Dawida GIERSZEWSKIEGO

- Natalii Katarzyny GRAJEWSKIEJ-PAŁUBICKIEJ

- Joanny Magdaleny KRÓL

- Magdaleny Marii KUNTER-KWIATKOWSKIEJ

- Karoliny Doroty LUBIŃSKIEJ

- Michała MINKIEWICZA

- Edwarda Bronisława SOSZYŃSKIEGO

- Krzysztofa Marka SZWAKA

- Marty SZYMAŃSKIEJ-WŁODARCZYK

- Mikołaja Grzegorza TYBURCZEGO

- Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatury Anety KURDUBSKIEJ.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256 zgłoszone zostały dwadzieścia cztery kandydatury.

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą Nr 406/2014 z dnia 4 listopada 2014 r. postanowiła umorzyć postępowanie w części dotyczącej kandydatur: Joanny Teresy BARTKOWSKIEJ, Agnieszki Lilianny BERNADOWICZ-WOROPAJ, Pawła BIZIAKA, Doroty Klary WIESE-STEFANEK z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256 przez tych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu wysłuchania wybranych kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu, w jawnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów, przyjął w dniu 5 listopada 2014 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Igora Mateusza Zduńskiego na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256. W ocenie Zespołu Kandydat otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego. Z powodzeniem godzi on pracę zawodową z dodatkowymi zajęciami dydaktycznymi oraz dorobkiem publikacyjnym w zakresie prawa karnego. Jego orzecznictwo na stanowisku referendarza sądowego charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem stabilności i sprawności. Również sposób w jaki zaprezentował się w czasie wysłuchania, w dniu 5 listopada 2014 r. na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przemówił za rekomendowaniem jego kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie. Posiadł doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa cywilnego oraz posiada odpowiednią i ugruntowaną wiedzę teoretyczną w zakresie przepisów prawa karnego. Zespół nie uwzględnił oceny dokonanej przez Kolegium Sądu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, gdyż analiza głosowań wskazuje na istotne wątpliwości dotyczące sposobu oceniania z uwagi na brak związku pomiędzy uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego, a uzyskanymi bardzo dobrymi ocenami kwalifikacyjnymi pracy niektórych kandydatów oraz zmienne poparcie środowiska sędziowskiego dane tym samym kandydatom na równorzędne stanowiska sędziego sądu rejonowego.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydatury Pana Igora Mateusza Zduńskiego, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest on najbardziej odpowiedni do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 5 listopada 2014 r.

Pan Igor Mateusz Zduński urodził się 21 września 1977 r. w Bydgoszczy. Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył 7 czerwca 2001 r. z wynikiem dobrym i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w dniach 6, 7 i 21 września 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczny. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 19 kwietnia 2005 r. mianował Pana Igora Zduńskiego z dniem 1 maja 2005 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Orzeka on w X Wydziale Ksiąg Wieczystych. W dniu 17 stycznia 2008 r. kandydat publicznie obronił rozprawę doktorską pt. "Ryzyko nowatorstwa w polskim prawie karnym". Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniu 26 lutego 2008 r. nadała mu stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Ocenę kwalifikacji pracy kandydata oraz ocenę uzupełniającą sporządziła sędzia sądu okręgowego Barbara Jankowska-Kocon, wizytator w sprawach cywilnych. Wyraziła ona pogląd, że w sprawach wieczystoksięgowych opiniowany dokonywał wpisów we wszystkich działach ksiąg wieczystych. Analiza tych wpisów pozwala na stwierdzenie, że były one dokonywane prawidłowo i zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 162, poz. 1575 ze zm.), oraz z dnia 21 listopada 2013 r. (Dz. U. z 2013r., poz. 1411, obowiązującego od dnia 1 grudnia 2013 r.). Wydawane postanowienia oraz ich uzasadnienia odpowiadały wymaganiom przewidzianym w art. 325 kpc w zw. z art. 361 i 3621 kpc, oraz art. 328 § 3 kpc w zw. z art. 361 kpc, przytaczały okoliczności stanowiące przeszkodę do dokonania wpisu oraz właściwą podstawę prawną podjętych rozstrzygnięć. Sprawność w dokonywaniu czynności przez opiniowanego nie budzi zastrzeżeń. Od chwili wpływu wniosku do dnia załatwienia sprawy, tj. dokonania wpisu bądź oddalenia wniosku i wysłania zawiadomienia do uczestników postępowania, czy też odpisu postanowienia z uzasadnieniem upływało od kilku do kilkunastu dni. Okres ten wydłużał się nieznacznie jedynie w sytuacjach, kiedy wniosek podlegał oddaleniu. Liczba spraw załatwionych przez referendarza w okresie 7,74 miesięcy faktycznego czasu pracy objętego opinią- 2878 spraw, średnio miesięcznie 371,83 spraw (liczba większa niż w okresie objętym opinią z dnia 7 października 2013 r. - 342,52 spraw) - uzasadnia stwierdzenie, że opiniowany z powodzeniem godzi pracę zawodową w charakterze referendarza sądowego, już od 9 lat, z dodatkowymi zajęciami dydaktycznymi oraz dorobkiem publikacyjnym w zakresie prawa karnego. Orzecznictwo opiniowanego nie budzi zastrzeżeń. Odnotowano 15 spraw zaskarżonych skargą na orzeczenie referendarza. Odmienność orzeczenia sądu po wpłynięciu skargi na orzeczenie referendarza miało miejsce tylko w dwóch wypadkach (13,34%). Czynności sądowe wykonywane przez referendarza sądowego Igora Zduńskiego zgodnie z podziałem czynności, a objęte kontrolą wykonywane były w pełni prawidłowo. W żadnej ze spraw nie stwierdzono opieszałości opiniowanego w ich podejmowaniu, jak również błędów proceduralnych, które zaważyłyby na pozytywnej ocenie jego pracy. Opinia uzupełniająca w pełni potwierdziła pozytywne wnioski poprzedniej opinii z dnia 7 października 2013 r. obejmującej okres pracy opiniowanego od dnia 1 września 2010 r. do dnia 31 sierpnia 2013 r. Analiza akt spraw, w których referendarz Igor Zduński podejmował czynności uzasadniła pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 8 września 2014 r. stosunkiem głosów: 5 "za", 2 "przeciw" zaopiniowało kandydaturę Pana Igora Zduńskiego na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 9 września 2014 r. kandydat uzyskał 43 glosy "za", 40 "przeciw", 0 "nieważnych".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana Igora Mateusza Zduńskiego za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pan Igor Mateusz Zduński posiada ponad dziewięcioletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu samodzielnej pracy orzeczniczej na stanowisku referendarza sądowego. Pracę swoją wykonuje stosując w sposób odpowiedni przepisy prawa cywilnego. Poziom jego umiejętności zawodowych, w tym wysoka sprawność i stabilność orzecznictwa, zostały odnotowane w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej i ocenie uzupełniającej. Dodatkowo Kandydat posiada tytuł doktora nauk prawnych i specjalizuje się w zagadnieniach prawa karnego, co czyni jego kandydaturę odpowiednią pod względem posiadanej wszechstronnej wiedzy prawniczej, wymaganej od kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz otrzymanie bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej uczyniło jego kandydaturę jedną z najbardziej odpowiednich do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie. Powyższe w powiązaniu z bardzo dobrą autoprezentacją w trakcie wysłuchania przed Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2014 r. doprowadziło do uznania, że jego kandydatura jest najlepszą i spełnia w najwyższym stopniu kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady odnośnie braku miarodajności uzyskanych przez kandydatów wyników głosowania na Kolegium oraz Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów z uwagi rozbieżność pomiędzy ocenami kwalifikacyjnymi, a ocenami Kolegium Sądu. Powyższe spowodowało, że poparcie środowiska sędziowskiego zostało pominięte przez Krajową Radę Sądownictwa przy ocenie kandydatów. Rada obok doświadczenia zawodowego i uzyskanej oceny kwalifikacyjnej uwzględniła odpowiednie i wyróżniające na tle pozostałych kandydatów przedstawienie się przez kandydata w dniu 5 listopada 2014 r. w czasie wysłuchania przed Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Mając na uwadze powyższe, uznano, że Pan Igor Mateusz Zduński w stopniu najwyższym spełnia, spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie, wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 listopada 2014 r. na kandydaturę:

- Marcina AFFELSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Kingi Moniki BADOWSKIEJ-ZYGMUNTOWICZ

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 10 "wstrzymujących się",

- Magdaleny Małgorzaty BARAŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Małgorzaty Jolanty BURAS

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Magdaleny DUDEK

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Bogumiły DZIĘCIOŁOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Dawida GIERSZEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Natalii Katarzyny GRAJEWSKIEJ-PAŁUBICKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Joanny Magdaleny KRÓL

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Magdaleny Marii KUNTER-KWIATKOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Karoliny Doroty LUBIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Michała MINKIEWICZA

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Edwarda Bronisława SOSZYŃSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Marka SZWAKA oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Marty SZYMAŃSKIEJ-WŁODARCZYK

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Mikołaja Grzegorza TYBURCZEGO oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Igora Mateusza ZDUŃSKIEGO

oddano: 15 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się".

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie (15 głosów "za") postępowanie w zakresie kandydatury Anety KURDUBSKIEJ z uwagi na nominowanie kandydatki w dniu 7 października 2014 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).