Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2014 r.

UCHWAŁA Nr 387/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 października 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 37 ust. 1 i art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu kandydaturę Pani Joanny Agnieszki Grzempki - asystenta sędziego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu kandydatur:

1. Pani Kingi Moniki Badowskiej-Zygmuntowicz - radcy prawnego,

2. Pani Katarzyny Anny Bartosiewicz - referendarza sądowego,

3. Pani Joanny Becińskiej - asystenta sędziego,

4. Pana Dominika Jana Bednarskiego - asystenta sędziego,

5. Pani Anny Marii Betcher-Różyńskiej - asystenta sędziego,

6. Pani Izabeli Chłopeckiej - referendarza sądowego,

7. Pani Anny Czerwińskiej - radcy prawnego,

8. Pani Natalii Beaty Dąbrowskiej - referendarza sądowego,

9. Pani Bogumiły Dzięciołowskiej - asystenta sędziego,

10. Pana Jarosława Ryszarda Fedrau - starszego referendarza sądowego,

11. Pani Karoliny Anny Głazińskiej-Izdebskiej - asystenta sędziego,

12. Pani Kingi Małgorzaty Grünberg-Bartkowskiej - referendarza sądowego,

13. Pani Danuty Iwickiej - asystenta sędziego,

14. Pani Grażyny Jęki - referendarza sądowego,

15. Pana Aleksandra Michała Kasprowicza - asystenta sędziego,

16. Pani Ewy Barbary Kolińskiej - starszego referendarza sądowego,

17. Pani Aleksandry Krauze - asystenta sędziego,

18. Pani Agnieszki Lubińskiej - referendarza sądowego,

19. Pani Karoliny Doroty Lubińskiej - referendarza sądowego,

20. Pani Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej - referendarza sądowego,

21. Pani Moniki Anny Mleczko-Pawlikowskiej - referendarza sądowego,

22. Pani Anny Elżbiety Pawłowskiej - asystenta sędziego,

23. Pana Łukasza Piotrowicza - referendarza sądowego,

24. Pani Magdaleny Marii Pniewskiej - referendarza sądowego,

25. Pani Moniki Edyty Rabiczko - asystenta sędziego,

26. Pana Zbigniewa Rosińskiego - asystenta sędziego,

27. Pani Joanny Sobczak - asystenta sędziego,

28. Pani Marty Szymańskiej-Włodarczyk - referendarza sądowego,

29. Pani Marii Magdaleny Szymańskiej - asystenta sędziego,

30. Pani Kasandry Marii Turkiewicz - asystenta sędziego,

31. Pani Pauliny Walter-Fabiszewskiej - referendarza sądowego,

32. Pani Anny Wągrowskiej - asystenta sędziego,

33. Pani Agnieszki Witkowskiej - asystenta sędziego,

III. umorzyć postępowanie wywołane zgłoszeniem Pani Anety Kurdubskiej - obecnie sędzi sądu rejonowego - wobec powołania jej na inne stanowisko sędziowskie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Toruniu ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26 zgłosiło się trzydzieści pięć wyżej wskazanych osób.

W trakcie postępowania nazwisko zmieniły Pani Monika Edyta Rabiczko (poprzednio Jabłońska) oraz Pani Paulina Walter-Fabiszewska (poprzednio Walter).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 września 2014 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Członkowie Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa ocenili, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowili zwrócić się z wnioskiem do Rady o odbycie, w dniu 7 października 2014 r., rozmów z Prezesem Sądu Okręgowego w Toruniu oraz z następującymi kandydatami: Panią Katarzyną Anną Bartosiewicz, Panią Izabelą Chłopecką, Panią Anną Czerwińską, Panią Natalią Beatą Dąbrowską, Panią Bogumiłą Dzięciołowską, Panią Joanną Agnieszką Grzempką, Panią Agnieszką Lubińską, Panią Karoliną Dorotą Lubińską. Panią Moniką Edytą Rabiczko, Panią Kasandrą Marią Turkiewicz. W posiedzeniu Zespołu wziął udział przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, który rekomendował kandydaturę Pani Kingi Moniki Badowskiej-Zygmuntowicz.

W dniu 7 października 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z zaproszonymi kandydatami. Po wysłuchaniu wszystkich zaproszonych osób Zespół w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Joanny Agnieszki Grzempki. W posiedzeniu wziął udział przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, który rekomendował kandydaturę Pani Anny Czerwińskiej.

Zespół, rekomendując kandydaturę Pani Joanny Agnieszki Grzempki, wziął pod uwagę między innymi uzyskaną przez nią bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziów wizytatorów, jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego, a także pozytywną ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu oraz najwyższe poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnym Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu.

II

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając przedstawioną przez Zespół argumentację, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu kandydatury Pani Joanny Agnieszki Grzempki. Rada uwzględniła ocenę kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 203, poz. 1192 ze zm.) oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 427 ze zm.).

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Joanna Agnieszka Grzempka.

Pani Joanna Agnieszka Grzempka urodziła się 17 października 1979 r. w Toruniu. W 2002 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia specjalne w zakresie studiów europejskich organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Centrum Studiów Europejskich UMK im. Jeana Monneta, a w 2003 r. wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną bardzo dobrą. Następnie w 2005 r. ukończyła z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł zawodowy licencjata, studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie filologii włoskiej. Od 1 maja do 30 września 2006 r. była zatrudniona w IX Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Toruniu na stanowisku referenta-stażysty z powierzonymi obowiązkami asystenta sędziego, a od 1 maja do 30 września 2007 r. w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Toruniu jako referent-stażysta z powierzeniem czynności asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. Od 1 października 2007 r. do chwili obecnej wykonuje obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Odpowiednio w: VI Wydziale Gospodarczym (1 października 2007 r. - 31 maja 2009 r., pełen etat oraz 1 czerwca 2009 r. - 29 lutego 2012 r., 2/5 etatu), VIII Wydziale Cywilnym Odwoławczym (1 czerwca 2009 r. - 31 maja 2012 r., 3/5 etatu oraz 1 czerwca 2012 r. - chwila obecna, pełen etat), II Wydziale Karnym (1 lutego 2012 r. - chwila obecna, dodatkowe obowiązki w wymiarze 30% etatu) oraz IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (1 marca 2012 r. - 31 maja 2012 r., 2/5 etatu). Uzyskała ponadto certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Agnieszki Grzempki sporządzili sędzia wizytator ds. karnych Lech Gutkowski oraz sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Danuta Jarosz-Czarcińska. Opiniujący - na podstawie oceny pracy kandydatki przez Prezesa Sądu Okręgowego, ocen Przewodniczących Wydziałów i sędziów oraz w oparciu o analizę przedstawionych do oceny projektów orzeczeń i uzasadnień - stwierdzili, że dała się ona poznać jako osoba o wysokim poziomie wiedzy prawniczej i nieprawdopodobnym zaangażowaniu w wykonywane obowiązki. Z uwagi na zakres spraw rozpoznawanych w Wydziale przedstawiała projekty orzeczeń i uzasadnień we wszystkich kategoriach spaw, które przedstawione były ze środkami odwoławczymi przez sądy rejonowe, a obejmowały w zasadzie całość problematyki prawa cywilnego: materialnego, rodzinnego i procesowego.

Opiniujący wskazali, że kandydatkę cechuje duża skrupulatność w argumentowaniu swego stanowiska, a projekty przez nią sporządzane były przygotowane starannie, precyzyjnie a przy tym były zrozumiałe dla stron. Pani Joanna Agnieszka Grzempka przygotowała także projekty dziewięciu pytań prawnych do Sądu Najwyższego. Sędziowie wizytatorzy zauważyli, że opiniowana jest osobą ambitną, stale doskonalącą swoje umiejętności oraz podnoszącą i tak już wysokie kwalifikacje. Poziom jakości wykonywanych przez kandydatkę czynności, stosowania prawa w praktyce oraz opanowania technicznej strony pracy prawnika ocenić należy jako bardzo wysoki. Podkreślili jednocześnie niezwykłą szybkość w pracy kandydatki, która przekłada się na wykazaną ilość sporządzonych projektów rocznie. Opiniujący dodali, że sędziowie i pracownicy sekretariatu cenią opiniowaną nie tylko za jej fachowość, ale także za kulturę osobistą i życzliwość. Jest ona osobą zrównoważoną, opanowaną i rozsądnie myślącą, które to cechy są niezwykle istotne u każdego sędziego. Wizytatorzy wyrazili stanowisko, że Pani Joanna Agnieszka Grzempka ma wszelkie predyspozycje, jest bardzo dobrze przygotowana i dlatego jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu, na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2014 r., pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Agnieszki Grzempki, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu, na posiedzeniu w dniu 24 czerwca i 2 lipca 2014 r., zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 56 głosów "za", 15 głosów "przeciw", przy 3 głosach "nieważnych"

Krajowa Rada Sądownictwa, mając na uwadze pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Joanny Agnieszki Grzempki sporządzoną przez sędziów wizytatorów oraz jej doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza-stażysty z powierzeniem czynności asystenta sędziego (IX Wydział Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Toruniu i VI Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Toruniu) i na stanowisku asystenta sędziego (VI Wydział Gospodarczy, VIII Wydział Cywilny Odwoławczy, II Wydziale Karny i IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Toruniu) podzieliła stanowisko członków Zespołu i uznała, że kandydatura ta jest najlepszą spośród zgłoszonych. Rada uwzględniła również uzyskane przez kandydatkę: bardzo dobrą ocenę ze studiów i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a także ukończenie z wynikiem bardzo dobrym studiów specjalnych w zakresie studiów europejskich. Odnotowała ponadto, że Pani Joanna Agnieszka Grzempka ukończyła z wynikiem dobrym plus studia w zakresie filologii włoskiej oraz uzyskała certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

Dokonując wyboru Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani Joanny Agnieszki Grzempki, tj. pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu oraz najwyższe poparcie podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pani Joanna Agnieszka Grzempka.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 października 2014 r. na kandydaturę:

* Pani Joanny Agnieszki Grzempki oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Kingi Moniki Badowskiej-Zygmuntowicz oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Katarzyny Anny Bartosiewicz oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Joanny Becińskiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Dominika Jana Bednarskiego oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Anny Marii Betcher-Różyńskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Izabeli Chłopeckiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Anny Czerwińskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Natalii Beaty Dąbrowskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Bogumiły Dzięciołowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Jarosława Ryszarda Fedrau oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Karoliny Anny Głazińskiej-Izdebskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Kingi Małgorzaty Grunberg-Bartkowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Danuty Iwickiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Grażyny Jęki oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Aleksandra Michała Kasprowicza oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Ewy Barbary Kolińskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Aleksandry Krauze oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Agnieszki Lubińskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Karoliny Doroty Lubińskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów

"przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Moniki Anny Mleczko-Pawlikowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów

"przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Anny Elżbiety Pawłowskiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw"

i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Łukasza Piotrowicza oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Magdaleny Marii Pniewskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Moniki Edyty Rabiczko oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Zbigniewa Rosińskiego oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",