Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 172.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2014 r.

UCHWAŁA Nr 368/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 172

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 172, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy kandydaturę Jarosława Piotra SZULCA.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy kandydatur:

- Hanny BANACH

- Sylwestra Dariusza GABRYSZEWSKIEGO

- Katarzyny Anny MIRECKIEJ

- Agnieszki Anny OLESIŃSKIEJ

- Alicji Aldony POŁCZYŃSKIEJ-ŁAGODY

- Doroty SYLWESTRZAK

- Rafała Pawła ŚNIEŻAWSKIEGO

- Tomasza Mikołaja WÓJCIKA

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Bydgoszczy, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 172 zgłoszonych zostało dziewięć wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 13 października 2014 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne, wskazane wyżej, stanowisko sędziowskie. Zespół w jawnym głosowaniu przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Jarosława Piotra SZULCA na wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 172.

Zespół wskazał, że wysokie kompetencje zawodowe kandydata do pełnienia urzędu sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdzone zostały w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Posiada on duże doświadczenie zawodowe, szczególnie w zakresie szeroko rozumianego prawa podatkowego. Przedstawił również materiały pozwalające na ocenę, że bardzo rzetelnie realizuje swoje obowiązki, także w zakresie innych spraw niż podatkowe. Uzyskał najwyższe, jednogłośne poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy oraz najwyższe poparcie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, co w powiązaniu z jego wieloletnim doświadczeniem zawodowym w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego, czyni jego kandydaturę najlepszą spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy kandydatury Pana Jarosława Piotra SZULCA, uznając, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego określone w art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 13 października 2014 r.

Pan Jarosław Piotr Szulc, urodzony 28 maja 1960 r. w Toruniu, w 1991 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej złożył, w dniach 14-22 listopada 1996 r., egzamin prokuratorski z wynikiem dobrym. Uchwałą nr 80/2005 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu z dnia 16 listopada 2005 r. wpisany został na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu. Od 1993 r. pracuje w administracji podatkowej. W latach 1993-1998 w Izbie Skarbowej w Toruniu w Oddziale Nadzoru nad Urzędami Skarbowymi w Wieloosobowym Stanowisku Pracy ds. Kontroli Wewnętrznej, Koordynacji, Inspekcji i Instruktażu oraz Orzecznictwa Urzędu Kontroli Skarbowej na stanowisku inspektora. W latach 1999-2005 r. pan Jarosław Szulc pracował jako kierownik działu egzekucji w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy Oddział Zamiejscowy w Toruniu. W okresie od 1 stycznia 1999 r. do 30 kwietnia 1999 r. był zatrudniony w Referacie Pozostałych Spraw Podatkowych na stanowisku starszego komisarza skarbowego. Następnie od 1 maja 1999 r. pan Jarosław Szulc awansował na stanowisko Kierownika Oddziału Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy nadzorując pracę podległych pracowników Oddziału. Od 14 stycznia 2005 r. do 26 lipca 2006 r. kandydat pracował jako komornik skarbowy - Kierownik Działu Egzekucji w Drugim Urzędzie Skarbowym w Toruniu. Od 27 lipca 2006 r. do 30 września 2007 r. pełnił obowiązki Naczelnika tego urzędu. Od 1 października 2007 r. do chwili obecnej zatrudniony jest w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy na stanowisku radcy prawnego w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu w Wieloosobowym Stanowisku do Spraw Obsługi Prawnej. Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy powierzył Jarosławowi Szulcowi koordynowanie pomocy prawnej w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu. Nadto Kandydat od 5 listopada 2007 r. zajmuje stanowisko radcy prawnego w Drugim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy. W latach 2011-2012 pracował również jako radca prawny w Urzędzie Skarbowym w Aleksandrowie Kujawskim.

Ocenę kwalifikacji Kandydata sporządziła sędzia wizytator Izabela Najda-Ossowska. Wyraziła on pogląd, że przeprowadzona lustracja pozwala na stwierdzenie, że Pan Jarosław Szulc posiada duże doświadczenie zawodowe, szczególnie w zakresie szeroko rozumianego prawa podatkowego. Kandydat przedstawił materiały pozwalające na ocenę, że bardzo rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, także w zakresie innych spraw niż podatkowe. Spełnia tym samym warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 15 września 2014 r. poparło jednogłośnie kandydaturę Pana Jarosława Piotra Szulca.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w dniu 22 września 2014 r. Kandydat uzyskał 15 głosów "za", 1 "przeciw", 1 "wstrzymujący się".

III

Po przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów oraz stanowiska wyrażonego przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa Rada uznała kandydaturę Pana Jarosława Piotra Szulca za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Bydgoszczy.

Kandydatura Pana Jarosława Piotra Szulca wyróżnia się na tle pozostałych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów. Posiadł on wieloletnie doświadczenie zawodowe w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego. Zajmował różnorodne stanowiska pracy w administracji publicznej, w tym kierownicze oraz radcy prawnego. Jego wysokie i odpowiednie do zajmowania stanowiska sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego kompetencje zawodowe stwierdzone zostały w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej pracy. Powyższe, w powiązaniu z okolicznością, że otrzymał on najwyższe, i jako jedyny z kandydatów, jednogłośne poparcie na Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, czyni z jego kandydatury najbardziej wypełniającą przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria ustalania kolejności kandydatów zawarte w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 października 2014 r. na kandydaturę:

- Hanny BANACH

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Sylwestra Dariusza GABRYSZEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Katarzyny Anny MIRECKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Anny OLESIŃSKIEJ

oddano: 2 głosy "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Alicji Aldony POŁCZYŃSKIEJ-ŁAGODY

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Doroty SYLWESTRZAK

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Jarosława Piotra SZULCA

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 2 "wstrzymujące się", - Rafała Pawła ŚNIEŻĄWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się", - Tomasza Mikołaja WÓJCIKA

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 9 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. nr 172, poz. 714 ze zm.)