Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 236.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 311/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 236.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie Panią Elżbietę Martę MAZUR-SELWĘ sędzię Sądu Okręgowego w Rzeszowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie Pani Małgorzaty GAJDY-DURLIK etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie oraz Pana Artura ŻURAWIKA sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 236 zgłosiło się troje wyżej wymienionych kandydatów.

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2014 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 236.

W toku przeprowadzonej narady, w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na stanowisko sędziego ogłoszone powyższym obwieszczeniem, uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatów.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Elżbiety Marty Mazur-Selwy.

Pani Elżbieta Marta Mazur-Selwa ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Pani Elżbieta Marta Mazur-Selwa od lipca 1994 roku do kwietnia 2009 roku orzekała jako sędzia w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Od kwietnia 2009 roku do chwili obecnej orzeka w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. W okresie od października 2013 do maja 2014 roku orzekała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Pani sędzia w ramach doskonalenia zawodowego ukończyła studia podyplomowe z zakresu Prawa Europejskiego dla sędziów, Podyplomowe Studium Prawa Rodzinnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, a także studia podyplomowe w zakresie Prawa Własności Intelektualnej. Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie oddało 5 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia a także wystawiając ocenę wyróżniającą. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie oddało 13 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

IL

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Elżbiety Marty Mazur- Selwy, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

Pani Elżbieta Marta Mazur-Selwa ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Kandydatka z dniem 16 listopada 1992 roku rozpoczęła pracę orzeczniczą, początkowo w charakterze asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, a następnie od 13 lipca 1994 roku jako sędzia tego Sądu. Po czteroletniej delegacji postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 marca 2009 roku powołana została na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydatka w 2005 roku odbyła studia podyplomowe z Prawa Unii Europejskiej dla sędziów w Lublinie a w 2012 roku studia podyplomowe w zakresie Prawa własności intelektualnej. Od 1 października 2013 roku do 30 września 2014 roku Pani sędzia jest delegowana do orzekania w Wydziale II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Oceny pracy Kandydatki dokonał SNSA Stanisław Śliwa. Zdaniem sędziego wizytatora Kandydatka jest sędzią w pełni ukształtowanym i doświadczonym, posiada umiejętność syntetycznego przedstawienia w sprawozdaniu istotnych elementów spraw z uwzględnieniem zarzutów, skarg i okoliczności, które Sąd bierze pod uwagę z urzędu. Jest osobą zrównoważoną umiejącą właściwie formułować pytania do stron. Sposób i forma zwracania się zarówno do stron, jak i współpracowników wskazuje na najwyższy poziom kultury osobistej, opanowanie i bezkonfliktowość. Tezy dotyczące problemów prawniczych podnoszone przez Panią sędzię podczas narad sędziowskich i wygłaszane przez nią poglądy wskazują na posiadaną wszechstronną wiedzę prawniczą, umiejętność logicznego myślenia, asertywność i rozsądek. Pani sędzia, zdaniem wizytatora, posiada doskonałe kwalifikacje i wykazuje wybitną przydatność do pracy na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie podczas posiedzenia w dniu 30 czerwca 2014 roku oddało 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" udzielając kandydatce jednogłośnego poparcia z wyróżnieniem.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie podczas posiedzenia w dniu 30 czerwca 2014 roku oddało 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" udzielając kandydatce najwyższego poparcia.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci w osobach Pani Małgorzaty Gajdy-Durlik oraz Pana Artura Żurawikanie nie wykazali się takimi osiągnięciami i przymiotami jak oceniona najwyżej w obecnej procedurze konkursowej Pani Elżbieta Marta Mazur-Selwa. Zarówno Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie jak i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie podczas posiedzenia w dniu 30 czerwca 2014 roku nie udzieliło poparcia tym kandydatom.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Elżbiety Marty Mazur-Selwy oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Małgorzaty Gajdy-Durlik oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Artura Żurawika oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).