Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 1022.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.5.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 maja 2014 r.

UCHWAŁA Nr 216/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 maja 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 1022

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydaturę Pani sędzi Edyty Małgorzaty MARKOWICZ.
UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 1022 zgłoszona została jedna kandydatura - Pani sędzi Edyty Małgorzaty Markowicz.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 maja 2014 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 1022, postanowił rekomendować Radzie kandydaturę Pani sędzi Edyty Małgorzaty Markowicz (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" oraz 1 głos "wstrzymujący się").

Zespół stwierdził, że Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz posiada należyte przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Kandydatka prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych poparty ugruntowaną wiedzą prawniczą, w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce.

Zdaniem Zespołu efektywność orzekania, staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień, czynią tę kandydaturę bardzo dobrą i w pełni nadającą się do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Ponadto stabilność orzecznicza Pani Sędzi jest dobra. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe czego wyrazem jest ukończenie przez Nią studiów podyplomowych. Jednocześnie Zespół zwrócił uwagę, na poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Edyty Małgorzaty Markowicz: na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jej kandydatura została zaopiniowana pozytywnie zaś w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej kandydatura Pani sędzi uzyskała: 74 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw".

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi Pani Edyty Małgorzaty Markowicz, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać Kandydata odpowiedniego na stanowisko którego dotyczy dana procedura nominacyjna. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz odpowiada wszelkim wymogom stawianym osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W obecnej procedurze nominacyjnej Kandydatura Pani Sędzi zasługuje, jako dająca zdaniem Rady gwarancję godnego wykonywania zawodu sędziego, na przedstawienie z wnioskiem o powołanie.

Znajduje to potwierdzenie w Jej dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Ogólnym.

2. Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz urodziła się 20 sierpnia 1972 r. w Przeworsku. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r., złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą.

W okresie od 2 stycznia 1997 r. do 30 kwietnia 1997 r. pracowała jako referent w spółce świadczącej pomoc prawną, w okresie od 2 lutego 1998 r. do 29 lutego 2000 r. (z przerwami) w Towarzystwie Ubezpieczeniowym "Compensa" S.A. - Oddział w Rzeszowie, a w okresie 7 sierpnia 2000 r. do 23 marca 2001 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - w Rzeszowie.

Z dniem 26 marca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

W okresie od 1 września 2004 r. do 31 grudnia 2009 r. pełniła funkcję przewodniczącej VII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, w okresie od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. pełniła funkcję przewodniczącej Wydziału VII Karnego, a od 1 września 2012 r. pełni funkcję przewodniczącej; Wydziału IV Karnego tego Sądu.

W 2011 r. ukończyła, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 2-semestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa własności intelektualnej. Począwszy od 2007 r. Pani Sędzia była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, a decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 października 2013 r. została delegowana do tego Sądu na okres od 2 grudnia 2013 r. do 1 czerwca 2014 r.

Ocenę pracy Kandydatki sporządził wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi - sędzia Wiesław Masłowski. W przekonaniu sędziego wizytatora Kandydatka posiada kwalifikacje zawodowe pozwalające na uznanie, że jest Ona dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz posiada, zdaniem sędziego wizytatora, niezbędne dla prawidłowego wykonywania zawodu cechy osobowości - w szczególności takie jak pracowitość i dociekliwość. Kandydatka formułuje wyroki kompletne w swej treści i właściwie zredagowane pod względem formalnym, rozprawy i posiedzenia prowadzi w sposób prawidłowy, respektując przy tym gwarancje procesowe stron. Decyzje podejmowane w toku rozpraw miały prawidłową formę, były oparte na właściwej podstawie prawnej i wyczerpująco uzasadnione. Sędzia wizytator stwierdził także, że uzasadnienia wyroków odpowiadają warunkom określonym w art. 424 k.p.k. zarówno w sensie konstrukcyjnym jak i merytorycznym i w sposób szczegółowy przedstawiają stan faktyczny sprawy. Należycie wyjaśniają także przesłanki faktyczne i prawne orzeczenia, a zawarte w nich wywody są rzeczowe i wsparte poprawną argumentacją prawną. Analogiczne uwagi sformułował do treści postanowień sporządzanych przez Kandydatkę.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 7 kwietnia 2014 r. zaopiniowało powyższą kandydaturę jednomyślnie pozytywnie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 24 kwietnia 2014 r. Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz uzyskała 74 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" i "nieważnych".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego kandydatury Pani sędzi Edyty Małgorzaty Markowicz, która poza wysokim wynikiem w głosowaniu na Kolegium uzyskała także bardzo dobry wynik na głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne.

W niniejszej sprawie wysokie kwalifikacje Pani Sędzi, w tym doświadczenie zawodowe w pracy poza sądem oraz zdecydowane poparcie Jej kandydatury przez środowisko sędziowskie, stanowią, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa gwarancję sprostania wymaganiom stawianym sędziemu sądu okręgowego.

4. Przedstawione wyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 maja 2014 r. Pani sędzia Edyta Małgorzata Markowicz uzyskała 17 głosów "za" - udzielono Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).