Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2014 r.

UCHWAŁA Nr 169/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydaturę Pana Pawła Macieja Filipiaka - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784, swoją kandydaturę zgłosił Pan sędzia Paweł Maciej Filipiak.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu w dniu 5 maja 2014 r., postanowił rekomendować kandydaturę Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka (4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Wniosek ten znajduje potwierdzenie w załączonej ocenie kwalifikacyjnej, informacjach o posiadanym przez kandydata doświadczeniu zawodowym, wynikach orzeczniczych, ocenach ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i ocenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan sędzia Paweł Maciej Filipiak ukończył wyższe studia prawnicze oraz złożył egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobył orzekając w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi oraz na delegacji w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Uzyskał dobrą ocenę kwalifikacyjną. Został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Otrzymał także wysokie poparcie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, Jego doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka zasługuje na przedstawienie z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

2. Pan sędzia Paweł Maciej Filipiak urodził się 29 marca 1974 r. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. W 2002 r., po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, złożył egzamin sędziowski również z oceną bardzo dobrą. Od 1 sierpnia 2002 r. do 9 listopada 2005 r. pracował jako asesor sądowy w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od 10 listopada 2005 r. do chwili obecnej jest sędzią w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Pełnił również funkcję administracyjną Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Obecnie przebywa na delegacji w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kandydat uzyskał dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora posiada On dobrą znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętność jego stosowania w praktyce. Jest sędzią sumiennym i obowiązkowym. Uzasadnienia orzeczeń sporządza terminowo, zaś ich konstrukcja jest nienaganna. Ponadto utrzymuje bardzo wysoką stabilność orzecznictwa. Również wypracowana przez kandydata technika pracy orzeczniczej pozostaje na dobrym poziomie, w szczególności w sposób prawidłowy i wnikliwy gromadzi materiał dowodowy oraz dostrzega istotę problematyki prawnej w rozpoznawanych sprawach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 25 marca 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 31 marca 2014 r. za Jego kandydaturą oddano 85 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pan sędzia Paweł Maciej Filipiak posiada duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze, które zdobył pracując początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Obecnie wykonuje - w ramach delegacji - czynności orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Kandydat pełnił również funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Praca orzecznicza kandydata została dobrze oceniona przez sędziego wizytatora. Osiąga dobre wyniki ilościowe, uzasadnienia orzeczeń sporządza terminowo, a ponadto utrzymuje wysoką stabilność orzecznictwa.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę fakt, że kandydat ukończył wyższe studia prawnicze oraz złożył egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydaturze Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka. Uzyskane wyniki głosowania na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej zostały omówione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności fakt, że posiada duże doświadczenie orzecznicze, wysokie kwalifikacje zawodowe, uzyskane wyniki ze studiów i egzaminu sędziowskiego, zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego oraz dobra ocena kwalifikacyjna.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2014 r. na kandydaturę Pana sędziego Pawła Macieja Filipiaka oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).