Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2014 r.

UCHWAŁA Nr 166/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach kandydaturę Pani Agaty Kowalskiej - sędziego sądu rejonowego,

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach kandydatury Pani Barbary Nieścioruk - sędziego sądu rejonowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784 zgłoszone zostały dwie wyżej wymienione kandydatury.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył dnia 5 maja 2014 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784. W jawnym głosowaniu przyjął bezwzględną większością głosów stanowisko w przedmiocie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani sędzi Agaty Kowalskiej na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 784.

Zespół podkreślił, że Kandydatka uzyskała zdecydowanie wyższe poparcie na Zgromadzeniu Sędziów Apelacji Lubelskiej od kontrkandydatki - Pani sędzi Barbary Nieścioruk oraz równie dobrą ocenę kwalifikacji. Obydwie kandydatki posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu czynności orzeczniczych. Za rekomendowaniem kandydatury Pani sędzi Agaty Kowalskiej przemawia jednak zdobyte przez nią doświadczenie w toku orzekania w sądzie okręgowym.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach kandydatury Pani sędzi Agaty Kowalskiej, podzielając, argumentację Zespołu członków Rady, że jej kandydatura jest bardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podejmowaniu uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 5 maja 2014 r.

Pani Agata Kowalska urodziła się 5 lutego 1974 r. w Parczewie. Studia wyższe magisterskie odbyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie w latach 1993 - 1998 w zakresie prawa z wynikiem dobrym i w dniu 13 października 1998 r. uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w dniach 1, 2 i 10 kwietnia 2003 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2003 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Agatę Kowalską asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Węgrowie i powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich w tym sądzie na okres dwóch lat. Decyzją z dnia 28 lipca 2005 r. Minister Sprawiedliwości powierzył Pani Agacie Kowalskiej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Węgrowie na dalszy okres od dnia 1 sierpnia 2005 r. do dnia 31 lipca 2007 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. Pani Agata Kowalska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Węgrowie. W okresie od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. pełniła obowiązki, a od 1 stycznia 2006 r. do 15 grudnia 2008 r. objęła funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej w II Wydziale Karnym w tym Sądzie. W okresie od 16 grudnia 2008 r. do 20 stycznia 2010 r. Pani Agata Kowalska pełniła funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym w Węgrowie. Decyzją z dnia 28 października 2013 r. Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 77 § 1 pkt 1 i art. 46 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, delegował Panią Agatę Kowalską do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach na okres od 1 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r., z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła sędzia sądu apelacyjnego wizytator do spraw karnych Pani Elżbieta Brzozowska. Pracę kandydatki w okresie objętym badaniem Pani wizytator oceniła pozytywnie. Przemawiają za tym uzyskane przez Panią Agatę Kowalską wyniki w zakresie obciążenia i wydajności, stabilności orzecznictwa, a także bardzo dobra terminowość i dobry poziom sporządzanych uzasadnień. Tylko w jednej sprawie poddanej kontroli odwoławczej doszło do rażącego naruszenia prawa. Nie stwierdzono natomiast uchybień z art. 440 § 1 k.p.k. Nie miały także miejsca uchybienia o charakterze bezwzględnych przyczyn odwoławczych wymienionych w art. 439 § 1 k.p.k. Pozostałe badane sprawy wskazują - zdaniem sędzi wizytator - na dobry poziom orzecznictwa. Nieliczne stwierdzone uchybienia miały charakter drugorzędny. Mimo odraczania rozpraw widoczne jest dążenie Kandydatki do sprawnego rozstrzygania spraw. Poziom pracy opiniowanej, dobre jej przygotowanie teoretyczne i praktyczne, podkreślana w opinii służbowej pracowitość, zdyscyplinowanie, postawa życiowa, a także podnoszenie przez nią kwalifikacji zawodowych pozwalają na wyrażenie przekonania o spełnieniu przez Panią Agatę Kowalską wymogów i warunków do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu w dniu 24 marca 2014 r. oddało: 6 głosów "za" oraz 0 "przeciw" na kandydaturę Pani Agaty Kowalskiej.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 14 kwietnia 2014 r. Kandydatka uzyskała 64 głosy "za", 15 "przeciw" i 0 głosów "nieważnych".

III

Po przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie obu kandydatek oraz stanowiska wyrażonego przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa Rada uznała kandydaturę Pani Agaty Kowalskiej za bardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Siedlcach.

Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Obie zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie osoby są dobrymi kandydatkami do sprawowania urzędu sędziego sądu okręgowego. Postępowanie nominacyjne ma charakter konkursowy, a Krajowa Rada Sądownictwa wyłania kandydata najbardziej odpowiedniego spośród zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie osób. Z uwagi na uzyskanie szerszego doświadczenia orzeczniczego w trakcie delegacji do Sądu Okręgowego oraz znacznie wyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej od kontrkandydatki istnieją podstawy do uznania, że kandydatura Pani Agaty Kowalskiej jest bardziej odpowiednia od kandydatury Pani Barbary Nieścioruk. Kandydatka przedstawiona do nominacji wypełnia w większym stopniu przyjęte przez Radę kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Agaty Kowalskiej - sędziego sądu rejonowego oddano: 18 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Pani Barbary Nieścioruk - sędziego sądu rejonowego oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 16 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).