Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., Nr 77, poz. 472.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.3.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 marca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 126/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 marca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., Nr 77, poz. 472

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kandydaturę Pani Agaty Teresy ĆWIK-BURY - radcy prawego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kandydatury: Pana Tomasza Marcina DZIUKA - radcy prawnego, Pana Pawła Jacka KORNACKIEGO - sędziego Sądu Okręgowego, Pani Anny Marii KOSOBUDZKIEJ - sędziego Sądu Rejonowego, Pana Roberta NOWICKIEGO - radcy prawnego, Pani Aleksandry Ewy SĘDKOWSKIEJ - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I.

Na wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 28 maja 2013 r., Nr 77, poz. 472, zgłosiło się sześciu wyżej wskazanych kandydatów.

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 lutego 2014 r. przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., Nr 77, poz. 472. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony prawidłowo, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że zebrane materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W związku z powzięciem informacji, że wyrokiem z dnia 24 stycznia 2014 r. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę KRS Nr 411/2013 z dnia 19 lipca 2013 r. w części dotyczącej przedstawienia Prezydentowi RP kandydatury Pana Pawła Jacka Kornackiego i nieprzedstawienia kandydatury Pana Tomasza Marcina Dziuka, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa postanowił odroczyć posiedzenie.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2014 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony prawidłowo, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, opinie środowiska sędziowskiego oraz inne dołączone dokumenty jednogłośnie (3 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani radcy prawnego Agaty Teresy Ćwik-Bury na jedno wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Zespół wziął pod uwagę, że Pani Agata Teresa Ćwik-Bury wykonuje zawód radcy prawnego od stycznia 1997 r. i cała jej kariera zawodowa związana jest z organami podatkowymi. W latach 1992 - 1997 pracowała w Izbie Skarbowej w Bielsku-Białej na stanowisku związanym ze stosowaniem prawa i prowadziła zajęcia w ramach Studium Skarbowości. Od 1998 r. pracowała jako radca prawny w Izbie Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej w wymiarze pełnego etatu, kontynuując działalność szkoleniową pracowników skarbowości w Oddziale Zamiejscowym Ośrodka Szkoleniowego przy Izbie Skarbowej w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodku Szkolenia Kadr w Będzinie. W latach 1997-1998 oraz 2001-2003 pracowała w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bielsku - Białej w wymiarze 2/5 etatu. Od 1 marca 1999 r. do chwili obecnej pracuje w Urzędzie Skarbowym w Pszczynie. Ponadto od 2004 r. do nadal pracuje w Drugim Urzędzie Skarbowym w Bielsku- Białej w wymiarze 1/10 etatu, a od 2007 r. równolegle w Izbie Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowe Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej. W ramach obowiązków służbowych patronuje aplikantom radcowskim odbywającym praktykę w organach podatkowych, w których jest zatrudniona. Bardzo dobre opinie o kandydatce przedstawili jej przełożeni oraz sędzia wizytator, która bardzo wysoko oceniła kwalifikacje Agaty Teresy Ćwik- Bury. Zwróciła uwagę, że wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy i doświadczeniem w zakresie prawa podatkowego, wynikającej nie tylko z racji zatrudnienia w organach podatkowych, ale samokształcenia.

Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury uzyskała ponadto poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, które oceniło Jej kandydaturę jako bardzo dobrą i udzieliło poparcia, natomiast podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach otrzymała - 16 głosów "za" i 17 głosów "przeciw". Również Prezes WSA w Gliwicach ocenił kandydaturę Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury jako bardzo dobrą i udzielił jej poparcia.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rozważał również kandydatury radców prawnych - Pani Aleksandry Ewy Sędkowskiej oraz Pana Tomasza Marcina Dziuka na jedno wolne stanowisko sędziowskie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Pan Tomasz Marcin Dziuk zawód radcy prawnego wykonuje od sierpnia 2003 r., a zatem ma krótsze doświadczenie zawodowe niż wytypowana Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury. Ponadto Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uznało Jego kandydaturę za dobrą, bez udzielenia jednak poparcia, a podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach otrzymał - 12 głosów "za" i 23 głosy "przeciw" - a zatem niższe poparcie niż Pani Agata Teresa Ćwik-Bury. W ocenie Prezesa WSA w Gliwicach kandydatura Pana Tomasza Marcina Dziuka jest ponad dobra, biorąc jednak pod uwagę wszystkie osoby ubiegające się o stanowisko sędziego w tym postępowaniu konkursowym, nie znalazł powodów dla poparcia tej kandydatury.

Pani Aleksandra Ewa Sędkowska ma również krótsze doświadczenie zawodowe (wpis na listę radców prawnych uzyskała w maju 2004 r.), niż wytypowana Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury. Ponadto Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oceniło Jej kandydaturę jako dobrą, jednak bez udzielenia kandydatce poparcia, a podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach otrzymała - 6 głosów "za" i 28 głosów "przeciw" - a zatem zdecydowanie niższe poparcie niż Pani Agata Teresa Ćwik-Bury. Prezes WSA w Gliwicach ocenił kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Sędkowskiej jako ponad dobrą, biorąc jednak pod uwagę wszystkie osoby ubiegające się o stanowisko sędziego w tym postępowaniu konkursowym, nie znalazł powodów dla poparcia tej kandydatury.

Z tych powodów kandydatury Pana Tomasza Marcina Dziuka i Pani Aleksandry Ewy Sędkowskiej nie zostały rekomendowane.

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2014 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i, podzielając stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pani Agata Teresa Ćwik-Bury, która zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Agaty Teresy Ćwik- Bury, posiadane długoletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat jej pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego i Prezesa WSA w Gliwicach przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Pani Agata Teresa Ćwik-Bury w 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W listopadzie 1996 r. ukończyła aplikację radcowską i złożyła egzamin radcowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Została wpisana na listę radców prawnych w dniu 18 stycznia 1997 r., a zawód ten wykonuje od 27 stycznia 1997 r. W latach 1992 - 1997 pracowała w Izbie Skarbowej w Bielsku-Białej kolejno na stanowisku starszego referenta, inspektora, pełniła obowiązki kierownika Oddziału podatku od towarów i usług, a od 9 czerwca 1997 r. - pracowała na stanowisku radcy prawnego. Ponadto prowadziła zajęcia w ramach Studium Skarbowości. Od 1998 r. pracowała jako radca prawny w Izbie Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej w wymiarze pełnego etatu, kontynuując działalność szkoleniową pracowników skarbowości w Oddziale Zamiejscowym Ośrodka Szkoleniowego przy Izbie Skarbowej w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodku Szkolenia Kadr w Będzinie. W latach 1997-1998 oraz 2001-2003 pracowała w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bielsku - Białej w wymiarze 2/5 etatu. Od 1 marca 1999 r. do chwili obecnej pracuje w Urzędzie Skarbowym w Pszczynie. Ponadto od 2004 r. do nadal pracuje w Drugim Urzędzie Skarbowym w Bielsku- Białej w wymiarze 1/10 etatu, a od 2007 r. równolegle w Izbie Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowe Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej. W ramach obowiązków służbowych patronuje aplikantom radcowskim odbywającym praktykę w organach podatkowych, w których jest zatrudniona.

Ocenę kwalifikacyjną kandydatki sporządziła Pani Małgorzata Jużków sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po przeprowadzonej analizie pracy kandydatki sędzia wizytator stwierdziła, że Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury spełnia wymogi z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych z uwzględnieniem wymogów z art. 57f § 1 i 2 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Sędzia wizytator podniosła, że przedstawiony przez kandydatkę materiał wskazuje na bardzo dobrą podstawę do oceny jego kwalifikacji pod kątem ewentualnej służby w wojewódzkim sądzie administracyjnym w wydziałach podatkowych. Przedstawione sprawy z zakresu prawa podatkowego, w których sporządzała pisma procesowe, opinie prawne oraz reprezentowała organy podatkowe przed sądami administracyjnymi pozwalają stwierdzić, że Pani Agata Teresa Ćwik-Bury jest osobą o szerokiej i ugruntowanej wiedzy z zakresu prawa podatkowego, egzekucyjnego czy ubezpieczeń społecznych, zarówno w kwestiach materialnych jak i procesowych, a także dużym doświadczeniu na salach sądowych. Skargi są napisane rzeczowo, konkretnie i zrozumiale nie tylko dla sądu, ale i dla stron. Trafiają w meritum i w wysokim procencie są skuteczne. Zawierają wszystkie niezbędne elementy. Odwołują się do orzecznictwa sądowego sądów administracyjnych i TSUE. Odnoszą się również do zarzutów naruszenia Konstytucji z uwzględnieniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, a także prawa unijnego, ze szczególnym uwzględnieniem Dyrektywy 2006/112/WE. Są napisane starannie i edytowane poprawnie. Mają charakterystyczny układ graficzny i styl. Sposób omówienia kwestii spornych wskazuje na prawidłowe ich rozumienie i dostrzeganie kwestii istotnych. Przedstawione skargi kasacyjne są na bardzo dobrym poziomie, co potwierdza ich skuteczność. Są sformułowane zgodnie z wymogami art. 174 i art. 176 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Opiniowana wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy i doświadczenia w zakresie prawa podatkowego, wynikającej nie tylko z racji zatrudnienia w organach podatkowych, ale również samokształcenia.

Zatem biorąc pod uwagę duże doświadczenie kandydatki w wykonywaniu pracy radcy prawnego, kierowanie zespołem radców, występowanie przed sądem administracyjnym I i II instancji, wydawane opinie i sporządzane pisma procesowe, w zakresie szeroko pojętego prawa podatkowego, w ocenie sędzi wizytator Pani Agata Teresa Ćwik-Bury jest kandydatem szczególnie przygotowanym do objęcia wolnego stanowiska sędziego w jednym z wydziałów podatkowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 23 września 2013 r. oceniło kandydaturę Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury jako bardzo dobrą (5) i udzieliło jej poparcia.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w dniu 9 grudnia 2013 r. kandydatka uzyskała 16 głosów "za", 18 głosów "przeciw" i 2 głosy "nieważne".

Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ocenił kandydaturę Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury jako bardzo dobrą i udzielił jej poparcia.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Przy uwzględnieniu całościowo każdego z kryteriów rozpatrzonych przez Krajową Radę Sądownictwa, w przedmiotowym postępowaniu nominacyjnym, na wyróżnienie zasługuje kandydatura Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury. Rada dokonując takiego wyboru miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej opinii kwalifikacyjnej oraz opiniach służbowych dotyczących pracy kandydatki. Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury posiada długoletnie, wszechstronne doświadczenie zawodowe w pracy w różnych organach podatkowych. Wyróżnia się również wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego finansowego. Kandydatka w obecnej procedurze konkursowej otrzymała, obok Pana sędziego Pawła Jacka Kornackiego, ocenę bardzo dobrą na Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, podczas gdy kontrkandydaci zostali przez Kolegium ocenieni niżej (na ocenę dobrą, bez udzielenia poparcia). Natomiast na Zgromadzeniu Ogólnym WSA w Gliwicach Pani Agata Teresa Ćwik- Bury uzyskała drugi wynik głosów - 16 "za", a Pan sędzia Paweł Jacek Kornacki - 17 "za". Również w ocenie Prezesa WSA w Gliwicach kandydatura ta została uznana za bardzo dobrą i udzielono jej poparcia.

Pan Tomasz Marcin Dziuk i Pani Aleksandra Ewa Sędkowska, wykonujący również zawód radcy prawnego, mają krótsze doświadczenie zawodowe niż wytypowana Pani radca prawny Agata Teresa Ćwik-Bury. Ponadto Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uznało ich kandydatury za dobre, bez udzielenia jednak poparcia, a podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach otrzymali - Pan Tomasz Marcin Dziuk: 12 głosów "za" i 23 głosy "przeciw", natomiast Pani Aleksandra Ewa Sędkowska: 6 głosów "za" i 28 głosów "przeciw" - a zatem niższe poparcie niż Pani Agata Teresa Ćwik-Bury. Ponadto w ocenie Prezesa WSA w Gliwicach kandydatury Pana Tomasza Marcina Dziuka i Pani Aleksandry Ewy Sędkowskiej są ponad dobre, biorąc jednak pod uwagę wszystkie osoby ubiegające się o stanowisko sędziego w tym postępowaniu konkursowym, nie znalazł powodów dla poparcia tych kandydatur.

Pan sędzia Paweł Jacek Kornacki zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uchwałą KRS z dnia 18 marca 2014 r., Nr 121/2014.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci ubiegający się o stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w osobach: Pani Anny Marii KOSOBUDZKIEJ oraz Pana Roberta NOWICKIEGO, nie spełniają w takim stopniu kryteriów ustawowych, jak wskazana osoba oceniona najwyżej w obecnej procedurze konkursowej. Ogólna ocena kwalifikacji tych osób, obejmująca doświadczenie zawodowe, opinie wizytacyjne i służbowe na temat Ich pracy, nie są w przypadku tych kandydatów tak wyróżniające, jak ocena kwalifikacji Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Agaty Teresy Ćwik-Bury oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia,

- Pana Tomasza Marcina Dziuka oddano 0 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 8 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Jacka Kornackiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Marii Kosobudzkiej nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Roberta Nowickiego nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Ewy Sędkowskiej nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).