Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 507.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 559/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 507.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 37 ust. 1 i art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić kandydaturę pani asystent sędziego Aleksandry Małgorzaty SOBCZAK- MICHALAK Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku kandydatur: pani asystent sędziego Beaty Ewy GŁUSZAK, pani referendarza sądowego Aleksandry Marii GROTH-HAZAK, pani asystent sędziego Eweliny Marii OKRASKI-KUJKO, pana referendarza sądowego Piotra Henryka POŁCZYŃSKIEGO, pani asystent sędziego Magdaleny SZYMAŃSKIEJ oraz pana referendarza sądowego Marka WOZNIAKA.

3. umorzyć postępowanie z wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku pani asystent sędziego Sylwii Anny MĄSIOR.

Uzasadnienie

I.

1. Na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 507, zgłosiło się ośmioro kandydatów:

1. GŁUSZAK Beata Ewa - asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym

we Wrocławiu,

2. GROTH-HAZAK Aleksandra Maria - referendarz sądowy w Sądzie

Rejonowym w Lęborku,

3. MĄSIOR Sylwia Anna - asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie,

4. OKRASKA-KUJKO Ewelina Maria - asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie,

5. POŁCZYŃSKI Piotr Henryk - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kartuzach,

6. SOBCZAK-MICHALAK Aleksandra Małgorzata - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie,

7. SZYMAŃSKA Magdalena - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, 8. WOŻNIAK Marek - referendarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Elblągu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 grudnia 2013 r. przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 507.

Zespół ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając kryteria wynikające z ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w jawnym głosowaniu, jednogłośnie przyjął stanowisko o rekomendowaniu Radzie jedynie kandydatury pani Aleksandry Małgorzaty Sobczak-Michalak. W uzasadnieniu Zespół podkreślił, że kandydatka otrzymała bardzo dobre oceny kwalifikacyjne, bardzo wysoką ocenę pracy zawodowej na stanowisku asystenta sędziego, zdobyła oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz z egzaminu sędziowskiego, a także uzyskała wysokie poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Okręgu Słupskiego (25 głosów "za") i jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium tego Sądu.

Podczas posiedzenia w dniu 16 grudnia 2013 r. Krajowa Rada Sądownictwa poddała ocenie każdą ze zgłoszonych kandydatur i po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką jest pani asystent sędziego Aleksandra Małgorzata Sobczak-Michalak. Rada podzieliła w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

2. Wobec cofnięcia zgłoszenia przez panią asystent sędziego Sylwię Annę Mąsior pismem z dnia 12 listopada 2013 r., postępowanie w sprawie z Jej wniosku w niniejszej procedurze konkursowej stało się zbędne.

II.

1. Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Pani asystent sędziego Aleksandra Małgorzata Sobczak-Michalak w 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. W okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie w okresie od dnia 1 października 2004 r. do dnia 21 listopada 2005 r. odbywała aplikację jako aplikant pozaetatowy, zaś od dnia 22 listopada 2005 r. do dnia 30 września 2007 r. jako aplikant sądowy etatowy. W dniach 6,7 i 27 września 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólna ocena dobrą. Od dnia 8 października 2007 r. do chwili obecnej pani Aleksandra Małgorzata Sobczak-Michalak pracuje jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Obowiązki asystenta sędziego Kandydatka pełniła: do dnia 29 listopada 2009 r. w Wydziale II Karnym Sądu Okręgowego w Koszalinie, natomiast w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 14 października 2011 r. w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W okresie od dnia 30 listopada 2009 r. do dnia 14 kwietnia 2011 r., a następnie od dnia 15 października 2011 r. do chwili obecnej pracuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Koszalinie, w wymiarze pełnego etatu.

Ocenę pracy i kwalifikacji pani asystent sędziego Aleksandry Małgorzaty Sobczak- Michalak sporządziła sędzia wizytator Ewa Sławińska-Klamann. W przekonaniu Opiniującej/ Kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe oraz cechy osobowościowe predestynujące do wykonywania zawodu sędziego. W ocenie pani sędzi wizytator - bogate doświadczenie zawodowe, posiadane wykształcenie, w tym znajomość języków obcych jak również pozytywne cechy osobowościowe pani asystent - w najwyższym stopniu wypełniają warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu w dniu 28 października 2013 r. zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie kandydaturę pani asystent sędziego Aleksandry Małgorzaty Sobczak-Michalak.

Podczas głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego w dniu 15 listopada 2013 r. Kandydatka na 34 ważnych głosów uzyskała 25 głosów.

2. Krajowa Rada Sądownictwa, uwzględniając dotychczasowy dorobek zawodowy Kandydatów, staż ich pracy, posiadane doświadczenie, opinie służbowe i wizytacyjne, wyniki głosowania podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku oraz Zgromadzenia Sędziów Okręgu Słupskiego, zważyła, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym na wyróżnienie zasługuje kandydatura pani asystent sędziego Aleksandry Małgorzaty Sobczak-Michalak. Kandydatka uzyskała bardzo dobrą opinię sędzi wizytator i poparcie środowiska sędziowskiego. Dostrzegając osiągnięcia zawodowe, wyniki pracy, poziom kwalifikacji i przymioty Kandydatki, wskazane przez sędzię wizytator, Krajowa Rada Sądownictwa oceniła, że pani asystent sędziego Aleksandra Małgorzata Sobczak-Michalak w najwyższym stopniu spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Pozostali kandydaci wprawdzie maja uprawnienia do ubiegania się o urząd sędziego^ ale kwalifikacjami merytorycznymi i doświadczeniem zawodowym wyraźnie ustępują wybranej przez Radę pani asystent sędziego Aleksandrze Małgorzacie Sobczak- Michalak.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 grudnia 2013 r.:

- na panią asystent sędziego Beatę Ewę GŁUSZAK oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na panią referendarza sądowego Aleksandrę Marię GROTH-HAZAK oddano 0 głosów "za", 9 głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na panią asystent sędziego Ewelinę Marię OKRASKĘ-KUJKO oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na pana referendarza sądowego Piotra Henryka POŁCZYŃSKIEGO oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na panią asystent sędziego Aleksandrę Małgorzatę SOBCZAK-MICHALAK oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw, przy 0 głosach "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze poparcia,

- na panią asystent sędziego Magdalenę SZYMAŃSKĄ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na pana referendarza sądowego Marka WOŹNIAKA oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Wobec cofnięcia zgłoszenia przez panią asystent sędziego Sylwię Annę MĄSIOR, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie wszczęte postępowanie w sprawie z Jej wniosku (14 głosów "za").

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).