Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 557/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, kandydaturę pani Moniki Anny GRADOWSKIEJ - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, swoją kandydaturę zgłosiła jedna, wyżej wymieniona kandydatka.

W dniu 16 grudnia 2013 roku, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, odbył posiedzenie celem przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Rady kandydatki na stanowisko objęte niniejszym postępowaniem konkursowym. Po przedstawieniu kandydatury pani Moniki Anny Gradowskiej, Zespół przystąpił do odbycia narady, podczas której uwzględnił ocenę kwalifikacyjną kandydatki, opinie jej przełożonych, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej, doświadczenie zawodowe oraz inne dołączone do akt osobowych dokumenty. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie Zespołu postanowili jednogłośnie (5 głosami "za"), rekomendować Radzie kandydaturę pani Moniki Anny Gradowskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Zespół wziął pod uwagę wysokie poparcie środowiska sędziowskiego udzielone tej kandydatce, uzyskanie wyróżniającej oceny kwalifikacyjnej oraz długoletnie doświadczenie zawodowe.

W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 16 grudnia 2013 roku Rada podjęła decyzję o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydatury pani Moniki Anny Gradowskiej. Rada podjęła niniejszą uchwałę po wszechstronnym rozważeniu i ocenie tej kandydatury oraz w oparciu o cały, zgromadzony w toku postępowania materiał.

Pani Monika Anna Gradowska urodziła się 17 kwietnia 1972 roku w Łodzi. Studia prawnicze ukończyła w 1996 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w dniach 1, 3 i 14 września 1999 roku egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 listopada 1999 roku została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łodzi, gdzie podjęła wykonywanie czynności służbowych w VIII Wydziale Karnym. W związku z reorganizacją tego Sądu, z dniem 1 lipca 2000 roku została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa w Łodzi w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 lutego 2002 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa w Łodzi. W okresie od 1 sierpnia do 9 października 2002 roku pełniła obowiązki kierownika Sekcji Wykonywania Orzeczeń Sądowych III Wydziału Karnego, a od 5 lipca 2008 roku do 5 maja 2013 roku funkcję przewodniczącej tegoż Wydziału. Już w 2008 roku pani sędzia Monika Anna Gradowska zaczęła orzekać w Sądzie Okręgowym w Łodzi w V Wydziale Karnym, jako sędzia delegowana na oznaczone kalendarzowo sesje lub posiedzenia. Do pełnienia obowiązków sędziego w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi została delegowana na okres od 6 maja 2013 roku do 5 maja 2014 roku.

Wnioski dokonanej oceny kwalifikacyjnej upoważniają do stwierdzenia, że pani sędzia Monika Anna Gradowska reprezentuje odpowiednio wysoki poziom kwalifikacji zawodowych nabytych i permanentnie doskonalonych w ciągu wieloletniej pracy w sądownictwie, pozwalających na uznanie, że jest ona pełnowartościowym i godnym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, podczas posiedzenia w dniu 7 listopada 2013 roku zaopiniowało pozytywnie kandydaturę pani sędzi Moniki Anny Gradowskiej na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkie, które odbyło się w dniu 25 listopada 2013 roku za kandydaturą pani Moniki Anny Gradowskiej oddano 100 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydatura pani Moniki Anny Gradowskiej uzyskała bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Ponadto uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną, osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne, a jej orzecznictwo cechuje się wysoką stabilnością. Pani Monika Anna Gradowska jest wieloletnim, bardzo doświadczonym sędzią karnym, który posiada dużą wiedzę merytoryczną. Cechuje ją zdyscyplinowanie, sumienność, niezwykła dokładność, a także wzorowy sposób organizowania swojej pracy. Jest to osoba gruntownie przygotowana zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym do wykonywania zawodu sędziego na szczeblu sędziego w sądzie okręgowym. Jej atutami są również takt i opanowanie oraz umiejętność podejmowania trafnych, wyważonych, a przy tym szybkich decyzji. Dotychczasowy przebieg kariery zawodowej jest rezultatem szerokiego zasobu wiedzy prawniczej oraz dużego zaangażowania w powierzone jej obowiązki. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są na wysokim poziomie merytorycznym, w sposób staranny, logiczny i wyczerpujący; wskazują na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego i judykatury. Całokształt pracy, predyspozycji osobowościowych i poparcia uzyskanego przez środowisko sędziowskie zadecydował o wystąpieniu z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 16 grudnia 2013 roku, na panią sędzię Monikę Annę Gradowską oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" - udzielając poparcia jej kandydaturze.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).