Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 533/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:

1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach Panią sędzię Gabrielę Iwonę PIĘTRZYK-CYRBUS,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach Pani sędzi Eweliny Romany KOCUREK-GRABOWSKIEJ.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155, zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2013 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na stanowisko sędziego ogłoszone powyższym obwieszczeniem uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydata, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, publikacje, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny

ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydata.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155 kandydaturę Pani Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus.

Zespół rekomendował na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach Panią sędzię Gabrielę Iwonę Pietrzyk-Cyrbus albowiem legitymuje się dłuższym okresem pracy sędziowskiej (dwadzieścia trzy lata na stanowisku sędziego w tym siedemnaście lat na stanowisku sędziego sądu okręgowego) niż Kontrkandydatka, która ma dziewiętnastoletni staż na stanowisku sędziego w tym trzynastoletni na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Pani sędzia Gabriela Iwona Pietrzyk-Cyrbus prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej, doskonalonej w toku wieloletniej pracy orzeczniczej oraz licznych, wartościowych dla sędziego szkoleń (ukończone studia podyplomowe z zakresu Prawa Unii Europejskiej i z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ukończony kurs języka francuskiego B1/B2, odbyty staż w Trybunale Pracy w Brukseli). Kandydatka uzyskała bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. W ocenie Zespołu powyższe łącznie świadczy o adekwatności kandydatury Pani sędzi Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus, która wyprzedziła nieznacznie ustępującą Jej kandydaturę, także bardzo wysoko ocenioną przez Zespół, Pani sędzi Eweliny Romany Kocurek-Grabowskiej.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy a Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani sędzi Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy, doświadczenie, a także uzyskane bardzo wysokie poparcie podczas głosowania na Kolegium oraz Zgromadzeniu Ogólnym przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Pani Gabriela Iwona Pietrzyk-Cyrbus ukończyła w 1986 roku wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w 1988 roku złożyła egzamin sędziowski uzyskując ocenę bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 1988 roku została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem wykonywania obowiązków służbowych w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 1990 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Będzinie, a następnie przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Orzekała w Wydziale Cywilnym i w Wydziale Pracy. Od 1 kwietnia 1995 roku delegowana była do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach w pełnym wymiarze czasu pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 1996 roku powołana została na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Z dniem 1 listopada 2006 roku powierzono Jej funkcję Przewodniczącej XI Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach. W dniach 11 marca, 18 listopada 2005 roku oraz 29 września 2006 roku delegowana była do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. W 2012 roku orzekała w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach w ramach delegacji uzyskanych od Prezesa Sądu Apelacyjnego w dniach 17 marca, 15 maja, 26 czerwca, 11 września, 30 października, 20 listopada, 11 grudnia 2012 roku oraz 22 stycznia i 19 marca 2013 roku. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 14 marca 2013 roku delegował Panią sędzię do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach w pełnym wymiarze czasu pracy na okres od 1 kwietnia do 30 września 2013 roku. Pani sędzia ukończyła następujące studia podyplomowe: w 2007 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie Prawa Unii Europejskiej, w 2009 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej. Ponadto ukończyła kurs języka francuskiego prawniczego na poziomie B1/B2 w 2010 roku. Pani sędzia w 2011 roku odbyła staż w Trybunale Pracy w Brukseli w okresie od 28 listopada do 9 grudnia 2011 roku organizowany przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości w ramach programu wymiany dla władz sądowniczych.

Oceny pracy Kandydatki dokonał sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych SSA Tadeusz Szweda. Stwierdził, że Pani sędzia posiada wysokie kwalifikacje zawodowe. Jej orzecznictwo charakteryzuje się dobrym poziomem i dojrzałością. Jakość i efektywność pracy Kandydatki wskazują na sumienność, obowiązkowość i pracowitość. Pani sędzia posiada odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe oraz wymagany staż na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego. Kandydatka postrzegana jest jako osoba ambitna, odpowiedzialna, kulturalna i taktowna. Zdaniem sędziego wizytatora posiada odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje oraz daje rękojmię właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 26 sierpnia 2013 roku oddało 5 głosów "za', przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" jednogłośnie popierając kandydaturę Pani Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 20 września 2013 roku oddało 70 głosów "za', przy 6 głosach "przeciw" i 23 głosach "wstrzymujących się" popierając kandydaturę Pani Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Kontrkandydatka w osobie Pani sędzi Eweliny Romany Kocurek-Grabowskiej także posiada bardzo dobre przygotowanie do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. Wprawdzie Pani sędzia Ewelina Romana Kocurek-Grabowska uzyskała identyczne, jak Pani sędzia Gabriela Iwona Pietrzyk- Cyrbus poparcie na Kolegium Sadu Apelacyjnego w Katowicach i nieco wyższe poparcie na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej (2 głosy więcej "za"), to jednak nie wykazała się takimi osiągnięciami i przymiotami jak Kandydatka rekomendowana przez Krajową Radę Sądownictwa. Nie można zaprzeczyć, że ogólna ocena kwalifikacji Pani sędzi Eweliny Romany Kocurek-Grabowskiej jest bardzo dobra, podobnie jak i opinie służbowe, to jednak doświadczenie związane z orzekaniem jest zdecydowanie mniejsze. Pani sędzia Ewelina Romana Kocurek-Grabowska ukończyła, podobnie jak Kandydatka rekomendowana przez Radę, w 2006 roku studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie Prawa Unii Europejskiej oraz w 2011 roku kurs języka angielskiego - BI z elementami języka prawniczego, to jednak Kontrkandydatka posiada dodatkowe kwalifikacje w postaci studiów podyplomowych w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej oraz staż odbyty w Trybunale Pracy w Brukseli.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 grudnia 2013 r. na kandydaturę:

- Pani Gabrieli Iwony Pietrzyk-Cyrbus oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia, - Pani Eweliny Romany Kocurek-Grabowskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).