Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 972.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 531/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 972.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydaturę Pana Radosława Tomasza Jeznacha - sędziego Sądu Rejonowego w Płocku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydatur:

- Pani Agaty Chybickiej-Koeppe - sędzi Sądu Rejonowego w Płocku,

- Pani Marty Barbary Dunajskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Mławie,

- Pani Ewy Jarzyńskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Płocku,

- Pana Jacka Leśniaka - sędziego Sądu Rejonowego w Płocku,

- Pani Moniki Małgorzaty Lewandowskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Płocku.

3. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie wobec kandydatury Pani Emilii Dolińskiej - sędzi Sądu Okręgowego w Płocku.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 972 zgłoszonych zostało siedem, wyżej wskazanych, kandydatur.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2013 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 972, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pani Moniki Małgorzaty Lewandowskiej (5 głosów "za").

Zespół uznał za najlepszą do rekomendowania Radzie kandydaturę Pani sędzi Moniki Małgorzaty Lewandowskiej, jako w największym stopniu wypełniającej, spośród zgłoszonych kandydatów, wymagania stawiane osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Zespół zwrócił szczególną uwagę na posiadane przez Kandydatkę ponad jedenastoletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku (od. 1 kwietnia 2004 r. w Wydziale Gospodarczym, któremu przewodniczy od 1 marca 2011 r.).

Kandydatka uzyskała wysoką ocenę pracy zawodowej - sporządzający ocenę kwalifikacji sędzia wizytator wskazał na bardzo dobre przygotowanie Kandydatki do orzekania w sprawach cywilnych, podkreślając przy tym doskonałą znajomość przepisów prawa procesowego i materialnego, pracowitość i sumienność. Powyższy wniosek został wyprowadzony po dostrzeżeniu m.in. bardzo dobrego przygotowania Kandydatki do sesji, dużej szybkości i sprawności prowadzenia spraw oraz przejrzystości sporządzanych uzasadnień.

Pani sędzia Monika Małgorzata Lewandowska w 2006 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie rachunku ekonomicznego i regulacji prawnych w postępowaniu naprawczym i upadłościowym na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Mając na uwadze jednoczesne wysokie poparcie środowiska sędziowskiego w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej (59 głosów "za", 6 głosów "przeciw", 27 głosów "wstrzymujących się" przy 1 głosie "nieważnym") kandydatura Pani sędzi Moniki Małgorzaty Lewandowskiej była, zdaniem Zespołu, najlepszą spośród uczestniczących w niniejszej procedurze konkursowej. Jedyną, wyżej ocenioną przez Zgromadzenie Ogólne była kandydatura Pana sędziego Radosława Tomasza Jeznacha, który jednak legitymuje się krótszym okresem sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego (powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2008 r.).

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Pana Radosława Tomasza Jeznacha, nie podzielając przedstawionej przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji. Rada uwzględniła m.in. uzyskanie przez Pana Radosława Tomasza Jeznacha bardzo dobrej oceny pracy zawodowej (w tym w okresie delegacji do Sądu Okręgowego w Płocku gdzie orzekał w wydziale Cywilnym- Odwoławczym i Cywilnym), która przełożyła się na wynik uzyskany w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 30 września 2013 r. - najwyższy spośród uzyskanych przez poszczególne kandydatury uczestniczące w niniejszej procedurze konkursowej.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, uwzględniając przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym Kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan Radosław Tomasz Jeznach.

Znajduje to potwierdzenie w Jego dotychczasowym dorobku zawodowym bardzo pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Ogólnym.

Ponad pięcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, w toku którego Pan Radosław Tomasz Jeznach wypracował odpowiedni poziomu warsztatu i metodyki pracy oraz sprawności postępowania w połączeniu z uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego dają sumarycznie zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa gwarancję sprostania przez tego Kandydata wymaganiom stawianym sędziemu sądu okręgowego.

2. Pan Radosław Tomasz Jeznach urodził się 5 sierpnia 1976 r. w Płocku. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski. W okresie od 1 czerwca 2003 r. do 31 stycznia 2004 r. pracował w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

Z dniem 1 lutego 2004 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Płocku. W okresie od 19 lutego 2007 r. do 30 czerwca 2012 pełnił funkcję kierownika sekcji egzekucyjnej w Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku.

Od 1 lipca 2012 r. jest delegowany do Sądu Okręgowego w Płocku.

Kandydat uczestniczył w szeregu szkoleń. W 2010 r. ukończył trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych prowadzone przez Instytut Nauk Prawnych PAN we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, a w 2013 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w sądach wszystkich szczebli prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Ocenę pracy Kandydata sporządził wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Płocku - sędzia Wacław Banasik.

W przekonaniu sędziego wizytatora Kandydat spełnia warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego - posiada odpowiednie doświadczenie orzecznicze, wykonuje obowiązki sędziego sumiennie. Wysoko ocenił jakość orzecznictwa Pana Radosława Tomasza Jeznacha oraz uzyskiwane wyniki statystyczne. Uzyskiwane wyniki pod względem stabilności orzecznictwa oraz bardzo pozytywnie ocenione uzasadnienia sporządzane przez Kandydata dodatkowo świadczą o adekwatności niniejszej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator stwierdził także, że wykonywana przez Pana sędziego praca skutkuje wysoką sprawnością i szybkością rozpoznawania spraw, które prowadzi we właściwym kierunku, w szczególności unikając czynności nieprzydatnych dla rozstrzygnięcia. Prawidłowa praktyka skrupulatnego przygotowania się do sesji oraz taktyki informacyjnego przesłuchania stron, sprzyjające realizacji prawa obywatela do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, wzmocniły pozytywną ocenę pracy tego Kandydata.

Pozytywną opinię o pracy Kandydata przedłożyła Wiceprezes Sądu Rejonowego w Płocku.

4. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 20 września 2013 r. zaopiniowało pozytywnie wszystkie zgłoszone kandydatury poza kandydaturą Pani Agaty Chybickiej-Koeppe.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 30 września 2013 r. Pan Radosław Tomasz Jeznach uzyskał 72 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" i 2 głosach "nieważnych" - uzyskał najwięcej głosów "za" spośród zgłoszonych kandydatur. Druga w kolejności Pani Monika Małgorzata Lewandowska uzyskała 59 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 27 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym".

6. Pani Emilia Dolińska, wobec powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r. poz. 395, wycofała swoją kandydaturę w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Wobec tego postępowanie wobec niniejszej kandydatury należało na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa umorzyć jako zbędne.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 grudnia 2013 r. na kandydaturę:

- Pana Radosława Tomasza Jeznacha oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając Jego kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Agaty Chybickiej-Koeppe nie oddano głosów "za", oddano natomiast 6 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Barbary Dunajskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Ewy Jarzyńskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jacka Leśniaka nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Małgorzaty Lewandowskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- jednogłośnie, 15 głosami "za", postanowiono umorzyć postępowanie wywołane zgłoszeniem Pani sędzi Emilii Dolińskiej.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).