Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 354.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 524/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 354

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu kandydaturę Pana Łukasza Wojciecha RUSZKIEWICZA - sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I.

Na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 10 maja 2013 r., poz. 339, zgłosił się jeden kandydat - Pan sędzia Łukasz Wojciech Ruszkiewicz.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 grudnia 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając ocenę kwalifikacyjną kandydata, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, opinie środowiska sędziowskiego oraz inne dołączone dokumenty jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pana Łukasza Wojciecha Ruszkiewicza na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Zespół wziął pod uwagę, że Pan sędzia Łukasz Wojciech Ruszkiewicz ukończył wyższe studia prawnicze oraz złożył egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi. Kandydat posiada duże doświadczenie orzecznicze, które zdobył początkowo jako asesor sądowy w Sądzie

Rejonowym w Poznaniu i Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, a następnie sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Pełnił funkcje administracyjne Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ubezpieczeń Społecznych oraz Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2012 r. został oddelegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Kandydat utrzymuje dobrą stabilność orzecznictwa. Został pozytywnie oceniony przez sędziego wizytatora. Uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej (86 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się").

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 grudnia 2013 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i, podzielając stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej kandydatura Pana Łukasza Wojciecha Ruszkiewieża jest bardzo dobra i zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

II.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana Łukasza Wojciecha Ruszkiewicza, posiadane przez Niego wszechstronne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii kwalifikacyjnej na temat Jego pracy, a także uzyskane zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Pan Łukasz Wojciech Ruszkiewicz w 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 listopada 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu, z dniem 1 stycznia 2008 r. Kandydatowi powierzono pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Z dniem 15 stycznia 2008 r. Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu powierzył Panu Łukaszowi Wojciechowi Ruszkiewiczowi pełnienie obowiązków Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ubezpieczeń Społecznych, z dniem 10 kwietnia 2008 r. pełnienie obowiązków Przewodniczącego tego Wydziału, natomiast z dniem 10 kwietnia 2009 r. - powołał go do pełnienia funkcji Przewodniczącego VI Wydziału Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. Kandydat został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Od 1 stycznia 2012 r. Pan sędzia orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w VIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydata sporządziła sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w stanie spoczynku Pani Bogumiła Blok - wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych. Sędzia wizytator^ badając poziom merytoryczny orzecznictwa, efektywność wykonywania obowiązków, sprawność postępowania m.in. w oparciu o analizę przedstawionych akt sądowych, stwierdziła że Opiniowany swoje obowiązki wykonywał sumiennie i rzetelnie, jest pracowity i wykazał się dużą wiedzą prawniczą. Pan sędzia Łukasz Wojciech Ruszkiewicz w ciągu 2 lat pracy w Sądzie Rejonowym sporządził łącznie 80 uzasadnień wyroków, wszystkie w ustawowym terminie. Sąd Okręgowy rozpoznał 14 apelacji od wyroków wydanych przez Pana sędziego, oddalił 10 apelacji, zmienił 3 wyroki, a 1 uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Pan sędzia wydał 224 wyroki - odsetek zaskarżonych wyroków wynosi 6,25%, co świadczy o dobrej stabilności Jego orzecznictwa. W Sądzie Okręgowym Kandydat sporządził 299 uzasadnień orzeczeń, z czego 218 w ustawowym terminie, co stanowi 73% ogólnej ilości uzasadnień, a 81 uzasadnień w terminie od 15 do 30 dni (27%), wszystkie opóźnienia były usprawiedliwione. W przypadku 63 uzasadnień sporządzonych z przekroczeniem ustawowego terminu przyczyną zwłoki byłą nieobecność sędziego spowodowana urlopem wypoczynkowym lub zwolnieniem lekarskim, a w 18 przypadkach - przedłużeniem terminu przez Sąd Okręgowy. W omawianym półtorarocznym okresie Sąd Apelacyjny rozpoznał 28 apelacji. Sąd II instancji oddalił 22 apelacje (79%). Na sędziego w Wydziale przypada średnio 68 oddalonych apelacji (74%). Sąd apelacyjny zmienił 6 wyroków wydanych przez Opiniowanego, co stanowi 21%. Liczba zmienionych wyroków w Wydziale kształtuje się na poziomie 18%. Nie stwierdzono również u Opiniowanego przewlekłości postępowania, ani niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Mając powyższe na uwadze sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pan sędzia Łukasz Wojciech Ruszkiewicz spełnia wymogi stawiane sędziemu Sądu Okręgowego.

Ponadto podczas posiedzenia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w dniu 26 września 2013 r. kandydatura Pana sędziego Łukasza Wojciecha Ruszkiewicza została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej w dniu 28 października 2013 r. Kandydat otrzymał 86 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 grudnia 2013 r. na kandydaturę Pana Łukasza Wojciecha Ruszkiewicza oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając mu jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).