Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 523/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydaturę Pani Angeliki Marii LEWANDOWSKIEJ - sędziego Sądu Rejonowego w Koninie.

UZASADNIENIE

I.

Na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 29 kwietnia 2013 r., poz. 339, zgłosiła się jedna kandydatka - Pani sędzia Angelika Maria Lewandowska.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 grudnia 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając ocenę kwalifikacyjną kandydatki, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, opinie środowiska sędziowskiego oraz inne dołączone dokumenty jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani sędzi Angeliki Marii Lewandowskiej na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie.

Zespół wziął pod uwagę, że Pani sędzia Angelika Maria Lewandowska ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi. Kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia w Sadzie Rejonowym w Koninie. Orzekała w Wydziałach Cywilnym, Gospodarczym oraz Ksiąg Wieczystych. Pełniła funkcje administracyjne Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych oraz Przewodniczącego Wydziału Cywilnego (nadal). W okresie od 17 czerwca 2011 do 17 lutego 2012 r. była osiem razy delegowana do orzekania w sprawach cywilnych odwoławczych rozpoznawanych przez Sąd Okręgowy w Koninie. Kandydatka utrzymuje wysoki poziom i stabilność orzecznictwa. Uzasadnienia sporządza co do zasady z zachowaniem ustawowego terminu. Została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora.

Uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej (89 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się").

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 grudnia 2013 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i, podzielając stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej kandydatura Pani Angeliki Marii Lewandowskiej jest bardzo dobra i zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Angeliki Marii Lewandowskiej, posiadane przez Nią długoletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii kwalifikacyjnej na temat Jej pracy, a także uzyskane zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie.

Pani Angelika Maria Lewandowska w 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 26 października 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Koninie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2000 r. Kandydatka została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie. Pani sędzia orzekała kolejno w Wydziale

Cywilnym. Wydziale Gospodarczym oraz Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz od 1 listopada 2009 r. ponownie w Wydziale Cywilnym. Od 1 czerwca 2006 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych, a od chwili przejścia do Wydziału Cywilnego najpierw pełniła obowiązki, a następnie powierzono Jej funkcję Przewodniczącego Wydziału Cywilnego, którą pełni do chwili obecnej. W okresie od 17 czerwca 2011 do 17 lutego 2012 r. Pani sędzia była ośmiokrotnie delegowana do orzekania w sprawach cywilnych odwoławczych rozpoznawanych przez Sąd Okręgowy w Koninie, I Wydział Cywilny.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydatki sporządził sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Pan Jerzy Geisler - wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych. Sędzia wizytator badając poziom merytoryczny orzecznictwa, efektywność wykonywania obowiązków, sprawność postępowania m.in. w oparciu o analizę przedstawionych akt sądowych, stwierdził że Pani sędzia Angelika Maria Lewandowska posiada bardzo dobrą znajomość zarówno przepisów prawa materialnego, procesowego, jak i orzecznictwa. Sposób prowadzenia spraw i osiągnięte bardzo dobre wyniki w pracy orzeczniczej pozwalają przyjąć, że posiadaną wiedzę Kandydatka potrafi stosować w praktyce. Pani sędzia utrzymuje wysoki poziom i stabilność orzecznictwa. Wszystkie uzasadnienia sporządzane były z dochowaniem ustawowych wymogów i co do zasady w ustawowym terminie. Liczba spraw, w których sporządzono uzasadnienia, a nie wywiedziono apelacji uprawnia do wniosku, że były na tyle przekonujące, że strony po otrzymaniu orzeczeń wraz z uzasadnieniem odstępowały od wniesienia środka zaskarżenia. Wskaźnik stabilności orzecznictwa Opiniowanej w roku 2010 i 2011 był wyższy w porównaniu do średniej Wydziału, a w roku 2012 - niższy od średniej Wydziału.

Mając powyższe na uwadze sędzia wizytator wyraził bardzo pozytywną opinię o przydatności Pani sędzi Angeliki Marii Lewandowskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Ponadto podczas posiedzenia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w dniu 26 września 2013 r. kandydatura Pani sędzi Angeliki Marii Lewandowskiej została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej w dniu 28 października 2013 r. Kandydatka otrzymała 89 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się".

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 grudnia 2013 r. na kandydaturę Pani Angeliki Marii Lewandowskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).