Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 554.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.12.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 520/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 grudnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 554

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie kandydaturę Pani Doroty Joanny Stańczyk - sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 554, swoją kandydaturę zgłosiła Pani sędzia Dorota Joanna Stańczyk.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu w dniu 2 grudnia 2013 r., postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa powyżej wymienioną kandydaturę na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Powyższa kandydatura zasługiwała na rekomendację. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w załączonej ocenie kwalifikacyjnej, informacjach o posiadanym przez kandydatkę doświadczeniu zawodowym, wynikach orzeczniczych, ocenach ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i ocenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani sędzia Dorota Joanna Stańczyk ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi. Kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim oraz sędzia tego Sądu i sędzia Sądu Rejonowego w Lublinie (obecnie Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie). Czynności orzecznicze wykonywała w wydziałach cywilnym, karnym, gospodarczym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Pełniła także funkcje administracyjne Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Lublinie oraz Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Pani sędzia była delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Została pozytywnie oceniona przez sędziego wizytatora. Uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, Jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy^ Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pani sędzi Doroty Joanny Stańczyk zasługuje na to aby przedstawić ją z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

2. Pani sędzia Dorota Joanna Stańczyk urodziła się 11 listopada 1964 r. W 1988 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. Następnie w 1990 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną dobrą. W okresie od 1 stycznia do 31 marca 1991 r. była zatrudniona na stanowisku starszego sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Od 1 kwietnia 1991 r. pracowała jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim, gdzie orzekała w sprawach cywilnych i karnych. W dniu 16 marca 1993 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim. W okresie od 1 września do 31 grudnia 1994 r. była delegowana do wykonywania obowiązków sędziego w IX Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Lublinie. W dniu 9 grudnia 1994 r. kandydatka została przeniesiona na równorzędne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lublinie i przydzielona do orzekania w IX Wydziale Karnym. Następnie od 1 stycznia 1998 r. orzekała w XII Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów tego Sądu, a od 1 stycznia 2001 r. w VII Wydziale Pracy. Od 1 maja 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. powierzono Jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, a od 16 listopada 2004 r. powierzono Jej tę funkcję. Była również wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Od 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Jednocześnie powierzono Jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną. Sędzia wizytator zwrócił uwagę na okoliczność, że posiada Ona ponad dwudziestoletnie doświadczenie w nienagannym wykonywaniu zawodu sędziego. Obowiązki zawodowe wykonuje z zaangażowaniem. Posiada znacznie lepszą wydajność w załatwianiu spraw od przeciętnej wydziału i okręgu. W okresie objętym oceną nie wystąpiły sprawy, w których wydany przez Nią wyrok zostałby uchylony a sprawa przekazana sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Sędzia wizytator zwrócił również uwagę na drobne uchybienia w pracy kandydatki, które nie powinny jednak zaważyć na ogólnej ocenie Jej kandydatury.

Kandydatka została bardzo dobrze oceniona przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.

Na posiedzeniu 16 października 2013 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Doroty Joanny Stańczyk.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 4 listopada 2013 r. za Jej kandydaturą oddano 88 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Dorota Joanna Stańczyk posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia sądu rejonowego. Orzekała również wielokrotnie na delegacjach w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Pełniła dodatkowo funkcje administracyjne Przewodniczącej VII Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Lublinie oraz Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

Kandydatka została pozytywnie oceniona przez sędziego wizytatora oraz uzyskała bardzo dobrą opinię służbową wystawioną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę fakt, że kandydatka ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydaturze przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Uzyskane wyniki głosowania na Kolegium Sądu oraz Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów zostały omówione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Doroty Joanny Stańczyk z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności fakt, że posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie orzecznicze, wysokie kwalifikacje zawodowe, uzyskane wyniki ze studiów i egzaminu sędziowskiego, zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego oraz pozytywna ocena kwalifikacyjna i bardzo dobra opinia służbowa Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 grudnia 2013 r. na kandydaturę Pani sędzi Doroty Joanny Stańczyk oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).