Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.11.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 listopada 2013 r.

UCHWAŁA Nr 516/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 listopada 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydaturę Pani Ewy Izabeli Soleckiej sędzi Sądu Rejonowego w Płocku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155 zgłosiła się jedna kandydatka Pani Ewa Izabela Solecka.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Ewy Izabeli Soleckiej.

Wskazując kandydaturę Pani Ewy Izabeli Soleckiej, Zespół wziął pod uwagę, że legitymuje się ona niemal dziesięcioletnim stażem orzekania na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku. W okresie od 1 lipca 2009 r. do 31 marca 2013 r. pełniła funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a w okresie od 18 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2013 r. jednocześnie funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Płocku.

Od 1 kwietnia 2013 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku. Ponadto w 2010 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy oraz uczestniczyła w szeregu organizowanych dla sędziów szkoleń. Członkowie Zespołu uwzględnili także osiągane przez Panią Ewę Izabelę Solecką dobre wyniki pracy, w szczególności bardzo dobre w zakresie stabilności orzecznictwa, zwłaszcza w 2012 r. (91,7% oddalonych apelacji przy średniej dla Wydziału 73,3%). Osiągane wyniki pracy, opisane w sporządzonej przez sędziego wizytatora ocenie kwalifikacji, uzasadniają pełną akceptację tej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatka uzyskała również pozytywną ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i bardzo wysokie poparcie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej (87 głosów "za", 1 głos "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się" przy braku głosów "nieważnych").

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku Pani Ewy Izabeli Soleckiej, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą ocenę kwalifikacji kandydatki i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy a Rada ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że rozpatrywana w obecnej procedurze nominacyjnej kandydatura Pani Ewy Izabeli Soleckiej spełnia wymagania niezbędne dla odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewa Izabela Solecka urodziła się 14 października 1973 r. w Ciechanowie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1999 r., złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, a z dniem 1 grudnia 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, gdzie wykonywała czynności sędziowskie w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta RP z 16 grudnia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku. Od 1 lipca 2009 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Płocku, a 18 kwietnia 2011 r. powołano ją jednocześnie do pełnienia funkcji wiceprezesa tego Sądu (obydwie funkcje pełniła do 31 marca 2013 r.). Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku na okres od 1 kwietnia do 30 września 2013 r. Delegacja została następnie przedłużona od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. Kandydatka orzeka w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Płocku.

Ponadto Pani Ewa Izabela Solecka ukończyła w 2010 r. z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy, organizowane przez Instytut Nauk Prawnych PAN we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, oraz uczestniczyła w szeregu organizowanych dla sędziów szkoleń.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Izabeli Soleckiej sporządziła sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi Ewa Naze, która wyraziła przekonanie, że analiza wyników statystycznych i badań aktowych uzasadnia pełną aprobatę pracy kandydatki oraz akceptację jej osoby na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniująca podkreśliła efektywność orzekania, terminowość sporządzania uzasadnień, a także staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień, które prezentują wysoki poziom. Posiadany zasób wiedzy, przede wszystkim w zakresie prawa pracy, a także ubezpieczeń społecznych, znajomość literatury prawniczej i orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce przekładają się na stabilny charakter orzecznictwa Pani Ewy Izabeli Soleckiej. Przebieg postępowania w skontrolowanych sprawach wskazuje na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego oraz świadczy o należytym opanowaniu techniki i warsztatu pracy sędziego. Kandydatka jest osobą należycie przygotowaną merytorycznie, sumienną, pracowitą i dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji, czego wyrazem jest udział w licznych szkoleniach. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Ewa Izabela Solecka w pełni zasługuje na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 20 września 2013 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Izabeli Soleckiej.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Łódzkiej na posiedzeniu w dniu 30 września 2013 r. zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 87 głosów "za", 1 głos "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła kwalifikacje i doświadczenie zawodowe Pani Ewy Izabeli Soleckiej, w tym niemal dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, pełnienie funkcji Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz wiceprezesa tego Sądu. Ponadto kandydatka uzyskała pozytywną ocenę pracy w okresie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku, bardzo dobrą ocenę kwalifikacji wyrażoną przez sędzię wizytator, poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej. Ukończyła, w 2010 r., z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy. Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że kandydatura ta spełnia wymagania niezbędne dla odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 listopada 2013 r. na kandydaturę Pani Ewy Izabeli Soleckiej oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. 201 lr. Nr 126, poz. 714).