Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.11.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 listopada 2013 r.

UCHWAŁA Nr 502/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 listopada 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 161.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kandydaturę:

- Piotra Pawła KORZENIOWSKIEGO,

2. Nie przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kandydatur:

- Joanny Marii DZIEDZIC-BUKOWSKIEJ,

- Dominika Jana GAJEWSKIEGO,

- Agnieszki GRZELAK,

- Witolda Kazimierza GZUBICKIEGO,

- Iwony HOTEL,

- Tomasza Edwarda JANECZKO,

- Anny Urszuli JANUSZKO-NAPORY,

- Moniki Beaty KRAMEK,

- Jarosława Adama ŁUCZAJA,

- Konrada ŁUKASZEWICZA,

- Marzeny Beaty MILEWSKIEJ-KARCZEWSKIEJ,

- Anny Iwony NASIŁOWSKIEJ,

- Ewy PIŁAT,

- Anny Doroty SĘKOWSKIEJ,

- Andrzeja Piotra SIWKA,

- Katarzyny Małgorzaty SŁOWIŃSKIEJ-SZARY,

- Iwony ŚCIESZKI,

- Beaty TARASZKIEWICZ,

- Radosława Piotra TERESIAKA,

- Anity Zofii WIELOPOLSKIEJ-FONFARY,

- Wojciecha Marcina WIKTOROWSKIEGO.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie wobec kandydatur:

- Jarosława Grzegorza HARCZUKA,

- Sławomira Adama KOZIKA,

- Bożeny Marioli MARCINIAK.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 161 zgłoszonych zostało dwadzieścia pięć wyżej wymienionych kandydatur.

W dniu 4 listopada 2013 r. zespół Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 161.

Zespół za najlepszego Kandydata do rekomendowania Radzie uznał Pana radcę prawnego Piotra Pawła Korzeniowskiego, który legitymuje się bogatym dorobkiem naukowym (jest autorem szeregu publikacji, w tym książkowych - m.in. monografii: "Prawo i polityka ochrony środowiska w procesie integracji z Unią Europejską" - Łódź 2001, "Zasady prawne ochrony środowiska" - Łódź 2010, oraz "Instytucje prawne ochrony środowiska a proces inwestycyjno-budowlany. Studium prawno-administracyjne" - Warszawa 2012).

Kandydat odbył aplikację prokuratorską i złożył egzamin prokuratorski, w 1998 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa na podstawie rozprawy "Polityka ochrony środowiska w normach polskiego prawa administracyjnego na tle założeń polityki środowiskowej Unii Europejskiej". Legitymuje się niemal dwudziestoletnim okresem pracy dydaktycznej. W 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa (prawa administracyjnego) na podstawie ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej "Zasady prawne ochrony środowiska".

Kandydat w okresie od 1 stycznia 2000 r. do 31 maja 2007 r. był pozaetatowym członkiem w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Łodzi, a w 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych.

Do karty zgłoszenia Pana radcy prawnego dołączonych zostało szereg recenzji, rekomendacji i opinii dodatkowo pozytywnie świadczących o reprezentowanym przez niego poziomie kwalifikacji.

Sporządzająca ocenę kwalifikacji sędzia WSA w Warszawie Magdalena Maliszewska wyraziła pogląd, że posiadane przez Kandydata kwalifikacje zawodowe (na poziomie eksperckim) predysponują go m.in. do pracy na stanowisku sędziego sądów administracyjnych. Scharakteryzowała Jego kandydaturę jako wysokiej klasy naukowca zajmującego się stosunkowo nieznaną dziedziną prawa, jaką jest ochrona środowiska, osiągającego na tym polu znaczne rezultaty naukowe i dydaktyczne. Konkludując sędzia wizytator wyraziła przekonanie, że zasługuje on na ocenę wyróżniającą.

Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przyznał powyższej kandydaturze ocenę wyróżniającą.

W ocenie Zespołu pozostali kontrkandydaci nie byli kandydatami lepszymi czy bardziej odpowiednimi od kandydata rekomendowanego.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kandydatury Pana Piotra Pawła Korzeniowskiego, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim oceny kwalifikacji Kandydatów, uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego, warunki powołania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego określone w art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pan Piotr Paweł Korzeniowski urodził się 12 czerwca 1967 r. w Łodzi. W 1992 r. ukończył studia prawnicze z wynikiem dobrym. W grudniu 1994 r. podjął stacjonarne studia doktoranckie w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji w Zakładzie Prawa Ochrony Środowiska. W czerwcu 1998 r. uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy pod tytułem "Polityka ochrony środowiska w normach polskiego prawa administracyjnego na tle założeń polityki środowiskowej Unii Europejskiej" (nadany Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 26 czerwca 1998 r.). W latach 1992 - 1994 odbywał pozaetatową aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Łodzi zakończoną złożonym, w dniach 23 września - 4 października 1994 r. egzaminem prokuratorskim na ocenę ogólną dostateczną. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi nr 88/VI/2006 z dnia 9 czerwca 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Od stycznia 2000 r. do 31 maja 2007 r. był pozaetatowym członkiem orzekającym w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Łodzi. Od 1 października 1998 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1995 r. brał udział w konferencjach szkoleniowych dotyczących prawa administracyjnego, prawa ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i dziedzin pokrewnych. Od stycznia 1994 r. do 2005 r. współpracował z Fundacją Studiów Europejskich - Instytutem Europejskim w Łodzi oraz Fundacją Studiów Europejskich w Łodzi. Uczestniczy w organizowanych co dwa lata

Zjazdach Katedr Prawa i Postępowania Administracyjnego. Wygłasza odczyty naukowe w ramach spotkań organizowanych w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Zakładzie Prawa Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Kilkakrotnie wygłosił odczyty na konferencjach naukowych organizowanych

w Sejmie RP. W latach: 2001 r. - 2004 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacji. Pracę dydaktyczną rozpoczął w 1994 r. W latach akademickich 2000/2001 oraz 2002/2003 prowadził wykład kursowy z części ogólnej prawa administracyjnego. W kolejnych latach prowadził także wykład z "Europejskiego prawa ochrony środowiska". Zainteresowania badawcze Kandydata dotyczą prawa i postępowania administracyjnego, prawa ochrony środowiska, prawa gospodarczego publicznego. Obecnie posiada on tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 29 czerwca 2012 r. Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, zatrudnionym na tym stanowisku od 1 sierpnia 2012 r. Ponadto od 1 października 2004 r. zatrudniony jest na stanowisku adiunkta, a od 1 stycznia 2013 r. profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie.

Opinię o kandydacie sporządziła sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Pani Magdalena Maliszewska. Wyraziła ona pogląd, że kandydatura Pana Piotra Korzeniowskiego zasługuje na ocenę wyróżniającą. Pan Prof. dr hab. Piotr Korzeniowski jest prawnikiem o wysokich kwalifikacjach zawodowych (na poziomie eksperckim), predysponujących go w m.in. do pracy na stanowisku sędziego sądów administracyjnych. Zainteresowania zawodowe Kandydata dotyczą trzech głównych płaszczyzn systemu prawa: prawa i postępowania administracyjnego, prawa ochrony środowiska, prawa gospodarczego publicznego. Kandydat realizuje swoje zainteresowania zawodowe przede wszystkim w pracy naukowej, w tym zarówno jako autor specjalistycznych publikacji wysoko cenionych przez osoby rekomendujące jego kandydaturę na stanowisko sędziego WSA w Warszawie, jak również jako pracownik dydaktyczny, prowadzący zajęcia ze studentami z szeroko rozumianego prawa ochrony środowiska. Ze złożonych w toku postępowania kwalifikacyjnego dokumentów wynika, iż Pan Prof. Piotr Korzeniowski jest wysokiej klasy naukowcem zajmującym się stosunkowo nieznaną dziedziną prawa, jaką jest ochrona środowiska, osiągając na tym polu znaczne osiągnięcia. Oczywistym jest w tej sytuacji sprawne posługiwanie się przez Kandydata siatką pojęciową właściwą dla prawa administracyjnego. Autorzy opinii o Kandydacie, jak również autorzy rekomendujący jego dorobek naukowy w ramach przewodu habilitacyjnego kładą nacisk na wnikliwość opracowań jego autorstwa a także na praktyczną stronę efektów jego pracy, owocujących w postaci wydawnictw i opracowań przydatnych zarówno dla podmiotów bezpośrednio stosujących prawo, jak i profesjonalistów (m.in. adwokatów i radców prawnych). Rekomendacje złożone przez Kandydata w niniejszym postępowaniu kwalifikacyjnym potwierdzają wysoki stopień kwalifikacji teoretycznych oraz praktycznych, predestynujące go do wykonywania obowiązków sędziego sądu administracyjnego.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 16 września 2013 r. przyznało Panu Piotrowi Korzeniowskiemu ocenę wyróżniającą.

Pan Piotr Korzeniowski otrzymał również wyróżniającą ocenę Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W ocenie podkreślono, że powołanie Kandydata na stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wzmocniłoby kadrę sędziowską Wydziału orzekającego w sprawach z zakresu ochrony środowiska, których wpływ do sądu ulega systematycznemu zwiększaniu. Przygotowanie Kandydata do objęcia urzędu sędziego określono jako wyróżniające.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 2 października 2013 r. Kandydat uzyskał 18 głosów "za", 67 "przeciw", oddano 9 głosów "nieważnych".

III

Po przeprowadzonej analizie akt postępowania uwzględniającej przede wszystkim akta osobowe wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz po wysłuchaniu sprawozdania członków tego Zespołu, Krajowa Rada Sądownictwa uznała kandydaturę Pana Piotra Pawła Korzeniowskiego za najbardziej odpowiednią ze wszystkich kandydatur zgłoszonych na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Rada w pełni podzieliła pogląd i motywację wyrażoną w stanowisku Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 4 listopada 2013 r.

Przedstawiony z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie kandydat posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje zawodowe do objęcia stanowiska sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W toku przeprowadzonego postępowania nominacyjnego otrzymał on wyróżniające oceny: kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię wojewódzkiego sądu administracyjnego Magdalenę Maliszewską, Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uzyskanie powyższych ocen wyróżniających oraz wyjątkowa wiedza w dziedzinie prawa administracyjnego, a w szczególności prawa ochrony środowiska, wychodząca naprzeciw zapotrzebowaniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, czyni z jego kandydatury najlepszą ze wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie. Powyższe okoliczności powodują w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, że zajęcie przez Pana Piotra Pawła Korzeniewskiego jedynie dziewiątego miejsca na dwudziestu pięciu kandydatów startujących w niniejszym konkursie pod względem poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie jest dla jego kandydatury deprecjonujące i nie stawia go niżej pośród pozostałych kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pana Piotra Pawła Korzeniowskiego jest najlepszą spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatur pod względem przygotowania do wykonywania zawodu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz uzyskanych ocen w trakcie postępowania nominacyjnego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 listopada 2013 r. na kandydaturę:

- Joanny Marii DZIEDZIC-BUKOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 8 "przeciw", 8 "wstrzymujących się",

- Dominika Jana GAJEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Agnieszki GRZELAK

oddano: 0 głosów "za", 8 "przeciw", 8 "wstrzymujących się", - Witolda Kazimierza GZUBICKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Iwony HOTEL

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 12 "wstrzymujących się", - Tomasza Edwarda JANECZKO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Anny Urszuli JANUSZKO-NAPORY

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się", - Piotra Pawła KORZENIOWSKIEGO

oddano: 16 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Moniki Beaty KRAMEK

oddano: 0 głosów "za", 7 "przeciw", 9 "wstrzymujących się", - Jarosława Adama ŁUCZAJA

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się", - Konrada ŁUKASZEWICZA

oddano: 0 głosów "za", 7 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Marzeny Beaty MILEWSKIEJ-KARCZEWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Anny Iwony NASIŁOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 10 "wstrzymujących się",

- Ewy PIŁAT

oddano: 0 głosów "za", 14 "przeciw", 2 "wstrzymujących się", - Anny Doroty SĘKOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Andrzeja Piotra SIWKA

oddano: 0 głosów "za", 10 "przeciw", 6 "wstrzymujących się", - Katarzyny Małgorzaty SŁOWIŃSKIEJ-SZARY

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Iwony ŚCIESZKI

oddano: 0 głosów "za", 8 "przeciw", 8 "wstrzymujących się",

- Beaty TARASZKIEWICZ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się", - Radosława Piotra TERESIAKA

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się", - Anity Zofii WIELOPOLSKIEJ-FONFARY

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 16 "wstrzymujących się", - Wojciecha Marcina WIKTOROWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 8 "przeciw", 8 "wstrzymujących się".

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192) Krajowa Rada Sądownictwa - z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie - jednogłośnie umorzyła postępowanie wobec kandydatur: Jarosława Grzegorza HARCZUKA, Sławomira Adama KOZIKA, Bożeny Marioli MARCINIAK.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).