Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 414.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2013 r.

UCHWAŁA Nr 494/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 414

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pani Marzeny Teresy Albrecht - sędzi Sądu Rejonowego w Gdyni.
UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 414, zgłoszona została jedna kandydatura - Pani sędzi Marzeny Teresy Albrecht.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2013 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 414, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pani sędzi Marzeny Teresy Albrecht (5 głosów "za").

Podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani sędzi Marzeny Teresy Albrecht, Zespół uznał Jej kandydaturę za odpowiednią do rekomendowania Radzie. Zespół uwzględnił legitymowanie się przez Panią sędzię siedmioletnim okresem zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego (orzeka w sprawach karnych).

Kandydatka w okresie od 23 stycznia 2008 r. do 29 lutego 2012 r. pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału. Od 1 lipca 2010 r. była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, a następnie została delegowana do tego Sądu na okres od 1 marca 2012 r. do 31 października 2013 r. (orzeka w wydziale karnym odwoławczym).

Sędzia sporządzający ocenę kwalifikacji wyraził pogląd o bardzo dobrym poziomie merytorycznym orzecznictwa Kandydatki, przekładającym się na dobrą stabilność orzeczeń i wyniki postępowań kasacyjnych. Sprawność i organizacja pracy orzeczniczej Kandydatki została także oceniona jako bardzo dobra.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku Pani Marzeny Teresy Albrecht - sędzi Sądu Rejonowego w Gdyni, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że Pani sędzia jest odpowiednią Kandydatką do przedstawienia Jej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Znajduje to potwierdzenie w Jej dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Przedstawicieli.

2. Pani sędzia Marzena Teresa Albrecht urodziła się 2 stycznia 1971 r. w Tczewie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku zarządzanie z wynikiem bardzo dobrym. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym.

Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą. Z dniem 5 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, zajmując to stanowisko do 20 listopada 2006 r. i pełniąc początkowo obowiązki w II Wydziale Karnym, a od 1 lipca 2003 r. w IX Wydziale Karnym. Od 21 listopada 2006 r. zajmuje stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni, przy czym w okresie od 23 stycznia

2008 r. do 29 lutego 2012 r. sprawowała funkcję Zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Karnego. Kandydatka była, począwszy od 1 lipca 2010 r., kilkakrotnie delegowana do orzekania w wydziałach karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na okres od 1 marca 2012 r. do 31 października 2013 r., na podstawie kolejnych decyzji Ministra Sprawiedliwości, jest delegowana na stałe do tego Sądu - orzeka w V Wydziale Karnym Odwoławczym.

Ocenę pracy Kandydatki sporządziła wizytator ds. karnych i penitencjarnych Dorota Paszkiewicz - sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Sędzia wizytator stwierdziła, że poziom merytoryczny orzecznictwa Kandydatki jest bardzo dobry, o czym świadczy dobra stabilność orzeczeń oraz wyniki postępowań kasacyjnych i sporządzone uzasadnienia orzeczeń. Pracę Pani sędzi cechuje bardzo dobra sprawność i organizacja pracy orzeczniczej. Uzyskała Ona wysokie oceny w sporządzonych opiniach dołączonych do akt osobowych. W sposób jasny i precyzyjny formułuje wypowiedzi, które przy zachowaniu zasad prawidłowego rozumowania są jednocześnie zrozumiale dla przeciętnego odbiorcy.

W przekonaniu sędzi wizytator przebieg dotychczasowej pracy zawodowej i uzyskane w jej trakcie opinie wskazują, że Pani sędzia Marzena Teresa Albrecht doskonale wywiązuje się z obowiązków orzeczniczych, a Jej systematyczność i umiejętność dobrej organizacji pracy gwarantuje właściwą sprawność postępowań. Konkludując sędzia wizytator stwierdziła, że Kandydatka, z racji stażu pracy, swojej wiedzy i umiejętności stosowania prawa oraz posiadanych cech osobistych, spełnia wymagania stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pozytywną opinię o pracy Kandydata przedłożyła Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku - sędzia Alina Miłosz-Kloczkowska, Przewodnicząca V Wydziału Karnego Odwoławczego Sadu Okręgowego w Gdańsku - sędzia Iwona Błaszyk-Sobczyk oraz Wiceprezes Sądu Rejonowego w Gdyni - sędzia Krzysztof Koczyk.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 9 października 2013 r. zaopiniowało pozytywnie powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 11 października 2013 r. Kandydatka uzyskała: 102 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "nieważnych".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Marzeny Teresy Albrecht. Poza wysokim wynikiem w głosowaniu na Kolegium uzyskała Ona także bardzo dobry wynik na głosowaniu przez Zgromadzenie Przedstawicieli.

Ponad sześcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego uzyskany poziom warsztatu i metodyki pracy oraz sprawności postępowania w połączeniu z uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego dają sumarycznie, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, gwarancję sprostania przez Panią sędzię Marzenę Teresę Albrecht wymaganiom stawianym sędziemu sądu okręgowego. Także pozytywnie oceniony, ponad roczny, okres stałej delegacji do Sądu Okręgowego świadczy o adekwatności Jej kandydatury na wolne stanowisko sędziowskiego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

4. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2013 r. na kandydaturę Pani sędzi Marzeny Teresy Albrecht oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", udzielając Jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).