Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2013 r.

UCHWAŁA Nr 493/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu kandydaturę Pana Igora Dominika Zgolińskiego - sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu kandydatury Pana Edwarda Bronisława Soszyńskiego - prokuratora Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Toruniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339 zgłoszone zostały dwie, wyżej wskazane, kandydatury.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2013 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Toruniu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 339, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego (5 głosów "za").

O terminie posiedzenia Zespołu została zawiadomiona Krajowa Rada Prokuratorów, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiła osoba wykonująca zawód prokuratora - Pan Edward Bronisław Soszyński. Na posiedzeniu Zespołu nie stawił się prawidłowo zawiadomiony przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratury.

3. Zespół podejmując decyzje dotyczącą rekomendacji kandydatury Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego podkreślił posiadanie przez Niego, równolegle do doświadczenia orzeczniczego i w sprawowaniu funkcji przewodniczącego wydziału w sądzie rejonowym, także tytułu doktora nauk prawnych (praca doktorska pod tytułem "Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym").

Rekomendowany Kandydat jest od 1 października 2010 r. adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji KPSW w Bydgoszczy, a od 1 października 2011 r. Zastępcą Kierownika Zakładu Prawa Karnego i Postępowania Karnego Kujawsko Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, a także jest autorem kilkudziesięciu publikacji i uczestniczył w szeregu szkoleń.

Jednocześnie Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński uzyskuje bardzo pozytywne wyniki pracy orzeczniczej wykazując przy tym bardzo wysoki poziom techniki pracy oraz stosowania prawa procesowego. Sporządzone przez Pana sędziego orzeczenia i ich uzasadnienia są jasne i jednocześnie wnikliwe oraz rzeczowe w argumentacji, zrozumiałej dla stron. Osiąga przy tym bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Sędzia wizytator dostrzegł także, zapewne będące efektem owocnego połączenia doświadczenia orzeczniczego z dorobkiem naukowym, umiejętność Kandydata dostrzegania problemów prawnych na tle konkretnej sprawy i trafnego ich rozstrzygania.

Także Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej bardzo wysoko oceniło kandydaturę Pana sędziego (92 głosy "za", 10 głosów "przeciw" przy 1 głosie "nieważnym").

W ocenie Zespołu kontrkandydatura Pana prokuratora Edwarda Bronisława Soszyńskiego musiała, wobec powyższego, ustąpić rekomendowanej kandydaturze, co dodatkowo potwierdza wynik uzyskany w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej (33 głosy "za", 66 głosów "przeciw" przy 4 głosach "nieważnych").

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszą kandydatur spośród zgłoszonych w obecnej procedurze nominacyjnej. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że lepszym Kandydatem spośród ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński.

Znajduje to potwierdzenie w Jego dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Przedstawicieli.

2. Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński urodził się 8 marca 1976 r. w Toruniu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski. W latach 1999-2004 (do czasu objęcia stanowiska asesora sądowego) pracował jako nauczyciel, prowadząc zajęcia z przedmiotu "Podstawy prawa dla ratowników medycznych" w Medycznym Studium Zawodowym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W okresie wrzesień 2000 - kwiecień 2003 roku był zatrudniony jako pracownik administracyjny w Przedsiębiorstwie Ochrony i Informacji Fabwel sp. z o.o., a następnie od maja 2003 do czerwca 2004 roku jako specjalista do spraw organizacyjno-prawnych w firmie Torfarm S.A.

Z dniem 14 czerwca 2004 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, orzeka w Wydziale Karnym. Od lipca 2011 r. pełni funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński obronił w 2010 r., rozprawę doktorską pt. "Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym" - na podstawie której Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadała mu stopień naukowy doktora nauk prawnych - specjalność - prawo karne. Aktualnie Pan sędzia pracuje nad rozprawą habilitacyjną na temat przestępstwa zniesławienia.

Kandydat uczestniczył w szkoleniu z języka angielskiego (110 godzinny kurs języka angielskiego prawniczego B1) i szeregu innych szkoleń, a także przeprowadził kilka szkoleń dla sędziów.

Od 1 października 2010 r. podjął dodatkowe zatrudnienie na Wydziale Prawa i Administracji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy - prowadzi wykłady z prawa karnego, prawa karnego skarbowego, prawa karnego wykonawczego, prawa wykroczeń, ochrony danych osobowych oraz ochrony informacji niejawnych. Aktualnie pełni funkcję zastępcy Kierownika Zakładu Prawa Karnego i Postępowania Karnego na tej uczelni.

Kandydat jest członkiem The International Association of Penal Law oraz członkiem Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Wojewodzie Kujawsko - Pomorskim, funkcjonującej na podstawie art. 40 § 3 k.k.w. Jest autorem szeregu publikacji (w tym autorem i współautorem kilku monografii z zakresu prawa karnego).

Od 2009 r. jest powoływany w skład Okręgowej Komisji Wyborczej z siedzibą w Bydgoszczy. Był także członkiem Obwodowej Komisji ds. referendum w 2003 roku. Pełni także funkcję sędziego łącznikowego w ramach Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

3. Ocenę pracy Kandydata, za okres od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2012 r. sporządził sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Roger Michalczyk.

W przekonaniu sędziego wizytatora Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński jest dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego. Uzyskał on bardzo dobre wyniki statystyczne swojej pracy, zwłaszcza uwzględniając średnią przypadającą na sędziego w wydziale. W całym analizowanym okresie średnia liczba spraw wszystkich kategorii załatwianych przez sędziego Igora Dominika Zgolińskiego była wyższa od liczby spraw załatwianych przez sędziego w apelacji, czy sędziego w kraju. Tak duża liczba załatwionych spraw, pomimo pełnienia od lipca 2011 r. funkcji Przewodniczącego XI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy świadczy o właściwej organizacji pracy. Stosunkowo nieduża liczba spraw "K" (141) załatwionych w analizowanym okresie wynika ze specyfiki pracy XI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Wydział ten rozpoznaje jedynie sprawy "K" przekazane z innych sądów. Sędziowie pracujący w tym Wydziale przede wszystkim zajmują się rozpoznawaniem wniosków prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania, rozpatrywaniem zażaleń na postanowienia prokuratora w postępowaniu przygotowawczym podlegających kontroli sądu. Analiza danych statystycznych wskazuje na to, że w całym okresie podlegającym kontroli w referacie Kandydata znajdowała się nieduża liczba spraw "K" powyżej 12 miesięcy. Odsetek odroczeń w stosunku do ogółu wyznaczeń kształtował się na poziomie zbliżonym do sędziego w Wydziale, przy czym za okresy od 01.01.2009r. do 31.12.2009r. oraz od 01.01.2012r. do 30.09.2012r. był niższy niż sędziego w Wydziale.

Sędzia wizytator podkreślił, że o należytej organizacji pracy opiniowanego świadczy także analiza poddanych badaniom akt. Sprawy były przez opiniowanego kierowane na rozprawę lub posiedzenie w tym samym dniu, w którym zostały przydzielone do rozpoznania lub w ciągu kilku dni od ich przydzielenia. Rozprawy są przerywane, a jedynie w nielicznych przypadkach, najczęściej z przyczyn obiektywnych były one odraczane, przy czym wskazywane były powody odroczenia. Wszystkie niezbędne czynności, a w szczególności postępowanie dowodowe, były wykonywane w terminie, starannie i wnikliwie. Uwagę zwróciła także jasność formułowanych uzasadnień przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej sprawności postępowania.

Wizytator podniósł także, że nie budzi żadnych wątpliwości stabilność orzecznictwa opiniowanego, jak i terminowość sporządzanych uzasadnień. W 2009 r. utrzymano w mocy 22,2% orzeczeń, uchylono 44,4%, w 2010 r. utrzymano w mocy 57,1%, uchylono 42,9%, w 2011 r. utrzymano w mocy 66,7% orzeczeń, uchylono 0,0 %, w 2012r. (w badanym okresie) utrzymano w mocy 100,0%. Tak dobry wynik stabilności orzecznictwa w latach 2011 r. i 2012 r. świadczy niewątpliwie o wzroście poziomu merytorycznego opiniowanego. W żadnej z badanych spraw, w których uchylono wyrok nie stwierdzono występowania bezwzględnej przyczyny odwoławczej w rozumieniu art. 439§ 1 kpk. W analizowanym okresie Kandydat sporządził ogółem 36 uzasadnień wyroków, a jedynie w 1 przypadku z przekroczeniem ustawowego terminu.

Biorąc pod uwagę wyniki pracy opiniowanego, staż pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy oraz uwzględniając Jego dorobek naukowy sędzia wizytator wyprowadził wniosek, że Kandydat w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Dodał przy tym, że opiniowany jest członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a także Przedstawicielem okręgu bydgoskiego na Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, co świadczy o tym, że cieszy się zaufaniem sędziów orzekających na terenie właściwości Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

4. Ocenę pracy Kandydata, za okres od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2013 r. sporządził sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Dariusz Malak.

W przekonaniu sędziego wizytatora Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński jest bardzo dobrym Kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Legitymuje się odpowiednim stażem pracy, wiedzą prawniczą i doświadczeniem praktycznym. Zarówno ilość załatwionych spraw, jak i stabilność orzecznictwa są na dobrym poziomie.

Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia orzeczeń. Uzasadnienia wyroków sporządza w terminie ustawowym.

Sędzia wizytator stwierdził także, że opiniowany jest osobą kulturalną, komunikatywną, umiejętnie pracującą w zespole, cieszącą się sympatią współpracowników.

Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński systematycznie doskonali swoje umiejętności zawodowe, tak przez pracę naukową, jak i udział w szkoleń merytorycznych oraz związanych z pogłębianiem umiejętności w zakresie języków obcych. Pełniona funkcja Przewodniczącego Wydziału wymagała pogłębiania wiedzy i nabycia szeregu umiejętności praktycznych związanych z funkcjonowaniem Sądu.

Sędzia wizytator pozytywnie ocenił orzecznictwo Kandydata podkreślając przy tym, że posiadana On ugruntowaną wiedzę prawniczą, którą rzetelnie i prawidłowo wykorzystuje sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, co świadczy o wysokich kwalifikacjach zawodowych. W powiązaniu z Jego cechami charakteru powyższe, zdaniem sporządzającego ocenę, dowodzi, że Kandydat spełnia wymagania stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków w przypadku powołania Go na to stanowisko.

5. Pozytywną opinię o Kandydacie przedłożyła prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej dr hab. Alicja Grześkowiak - Kierownik Zakładu Prawa Karnego i Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji oraz prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr hab. Violetta Konarska-Wrzosek - Kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji tej uczelni.

6. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na posiedzeniu w dniu 9 października 2013 r., zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego i Pana prokuratora Edwarda Bronisława Soszyńskiego.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 11 października 2013 r.:

- Pan sędzia Igor Dominik Zgoliński uzyskał: 92 głosy "za", 10 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym",

- Pan prokurator Edward Bronisław Soszyński uzyskał: 33 głosy "za", 66 głosów "przeciw", przy 4 głosach "nieważnych".

7. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego kandydatury Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego, który poza wysokim wynikiem w głosowaniu na Kolegium uzyskał także dobry wynik na głosowaniu przez Zgromadzenie Przedstawicieli.

Doświadczenie Pana sędziego Igora Dominika Zgolińskiego w pracy akademickiej wyraźnie przekładające się na ocenę kwalifikacji tego Kandydata stwierdzone w sporządzonych ocenach pracy oraz dołączonych opiniach przemawiają za bardzo wysoką oceną Jego kandydatury. Wysokie kwalifikacje Pana sędziego przełożyły się także na wysoką ocenę Jego kandydatury przez środowisko sędziowskie, zdecydowanie wyprzedzając kandydaturę Pana prokuratora.

Powyższe doprowadziło Krajową Radę Sądownictwa do konkluzji, że w niniejszym postępowaniu konkursowym kandydatura Pana prokuratora Edwarda Bronisława Soszyńskiego (mimo legitymowania się długim okresem wykonywania obowiązków prokuratorskich), ustępuje kandydaturze przedstawionej z wnioskiem.

8. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2013 r. na kandydaturę:

- Pana sędziego Piotr Igora Zgolińskiego oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", udzielając Jego kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana prokuratora Edwarda Bronisława Soszyńskiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 10 głosów "przeciw" oraz 7 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).