Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2013 r.

UCHWAŁA Nr 488/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, kandydaturę pani Beaty WAŚ - sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, swoją kandydaturę zgłosiła jedna wyżej wymieniona kandydatka.

W dniu 7 października 2013 roku Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Rady kandydatki na stanowisko objęte niniejszym postępowaniem konkursowym. Po przedstawieniu kandydatury pani sędzi Beaty Waś, Zespół przystąpił do odbycia narady podczas której uwzględnił ocenę kwalifikacyjną kandydatki, opinie przełożonych, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej, doświadczenie zawodowe oraz inne dołączone do akt osobowych dokumenty. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie Zespołu ocenili, że materiały zgromadzone w toku postępowania nie stanowią wystarczającej podstawy do zajęcia stanowiska w sprawie. Jednomyślnie (3 głosami "za"), Zespół postanowił odroczyć posiedzenie celem wystąpienia do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie do osobistego stawiennictwa na posiedzeniu Rady uczestniczki postępowania - pani Beaty Waś oraz zaproszenie do udziału w posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Przewodniczącego VI Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 października 2013 roku, Rada podjęła uchwałę o wysłuchaniu tylko pani Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz pani sędzi Beaty Waś. W dniu 11 października 2013 roku na posiedzenie Rady przybyła pani Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie - pani sędzia Krystyna Karolus-Franczyk, która usprawiedliwiła nieobecność pani sędzi Beaty Waś która przebywała na zaplanowanym urlopie wypoczynkowym.

Nadmieniła, że pani sędzia Beata Waś od dwóch lat jest na stałej delegacji Ministra Sprawiedliwości w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Stwierdziła, iż pod względem terminowości w sporządzaniu uzasadnień wyniki w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie nie są dobre, ale pani sędzia Beata Waś pod tym względem nie odbiega na niekorzyść od innych sędziów. O zaangażowaniu w wykonywaniu obowiązków służbowych tej kandydatki można mówić w samych superlatywach. W toku wystąpienia przedłożyła członkom Krajowej Rady Sądownictwa zestawienie załatwionych spraw "ACa" w okresie od 1 stycznia 2009 roku do 28 lutego 2013 roku wraz z informacją o terminowości sporządzanych pisemnych uzasadnień. Po wysłuchaniu Pani Prezes, Rada podjęła uchwałę o odroczeniu rozpoznania wniosku oraz dopuszczenie opinii uzupełniającej przez sędziego wizytatora - odnośnie terminowości sporządzanych uzasadnień przez kandydatkę, a także wysłuchanie pani sędzi Beatę Waś.

Na posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które odbyło się w dniu 5 listopada 2013 roku, stawiła się pani sędzia Beata Waś. Kandydatka stwierdziła, że przekroczenie terminów w zakresie sporządzania pisemnych uzasadnień orzeczeń wynikało z faktu, iż była sędzią sprawozdawcą spraw wielotomowych oraz skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym. Uważa, że obecnie sporządza uzasadnienia z większą terminowością. Wskazała, że przyczyną znacznej liczby opóźnień w sporządzaniu uzasadnień było korzystanie z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Aktualnie sporządza pisemne uzasadnienia orzeczeń na bieżąco, praktycznie nie posiada uzasadnień przeterminowanych.

Po wysłuchaniu pani sędzi Beaty Waś członkowie Krajowej Rady Sądownictwa zapoznali się z danymi dotyczącymi terminowości sporządzania uzasadnień zawartymi w "Kontrolce Uzasadnień" za okres od 1 października 2011 roku do 31 października 2013 roku oraz z treścią opinii uzupełniającej sędziego wizytatora dotyczącej terminowości sporządzania przez nią uzasadnień orzeczeń.

II

W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 5 listopada 2013 roku, Rada podjęła decyzję o przedstawieniu Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie kandydatury pani Beaty Waś - sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Rada podjęła niniejszą uchwałę po wszechstronnym rozważeniu i ocenie tej kandydatury w oparciu o cały, zgromadzony w toku postępowania materiał, uzupełniony o wysłuchanie pani Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Krystyny Karolus-Franczyk oraz pani sędzi Beaty Waś.

Pani Beata Waś urodziła się w 1964 roku w Warszawie. W 1990 roku ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem dobrym. Od 1 września 1989 roku pracowała na stanowisku protokolanta w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie, odbywając jednocześnie sądową aplikację pozaetatową w okręgu tego Sądu. Od 1 września 1990 roku kontynuowała aplikację sądową etatową. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 5, 6 i 26 września 1991 roku w wynikiem dostatecznym. W dniu 8 kwietnia 1992 roku została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie orzekała początkowo w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie od 15 grudnia 1992 roku w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 listopada 1993 roku została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie do VI Wydziału Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 lutego 1994 roku pani Beata Waś powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie. Od 5 marca 1997 roku pełniła funkcję kierownika sekcji aktowej w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W okresie od 13 października 1997 roku do 30 kwietnia 2001 roku sędzia Beata Waś pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, sprawując nadzór nad pionem wieczystoksięgowym.

W okresie od 1 maja 2001 roku do 30 września 2003 roku, decyzją Ministra Sprawiedliwości, sędzia Beata Waś była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie i pełniła tam obowiązki wizytatora do spraw ksiąg wieczystych. Z dniem 1 października 2003 roku została oddelegowana do sprawowania tych funkcji na czas nieokreślony. W tym czasie, orzekała w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W 2003 roku pani Beata Waś została pełnomocnikiem Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie do spraw wdrożenia programu "Nowa Księga Wieczysta". Postanowieniem Prezydenta RP z 16 lutego 2004 roku powołana została do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. W okresie od 1 lipca 2004 roku do 6 sierpnia 2005 roku była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie powierzono jej obowiązki Naczelnika Wydziału Ksiąg Wieczystych w Departamencie Sądów Powszechnych. Z dniem 1 lipca 2004 roku pani sędzia przestała pełnić funkcję wizytatora. W 2004 roku pani sędzia była delegowana na podstawie art. 77 § 8 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do orzekania w tym Sądzie, a następnie w okresie od 19 stycznia do 18 lipca 2005 roku - na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości w trybie art. 77 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W okresie od 8 sierpnia 2005 roku do 7 sierpnia 2011 roku pani sędzia pełniła funkcję Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i przydzielona została do pełnienia czynności orzeczniczych w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 roku delegowana była do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w wymiarze 1 sesji w miesiącu. W kolejnych latach otrzymywała pojedyncze delegacje do orzekania w VI Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie, natomiast z dniem 1 lipca 2011 roku została oddelegowana do orzekania w tym Sądzie na czas nieokreślony w wymiarze jednej sesji w miesiącu przez Ministra Sprawiedliwości w trybie art. 77 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Z dniem 8 sierpnia 2011 roku, po zaprzestaniu pełnienia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Beata Waś powołana została na stanowisko wizytatora do spraw cywilnych XIX Wydziale Wizytacyjnym Sądu Okręgowego w Warszawie, a od 12 września 2011 roku na stanowisko wizytatora do spraw wieczystoksięgowych. Z dniem 1 grudnia 2011 roku została oddelegowana przez

Ministra Sprawiedliwości do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony.

Oceny pracy i kwalifikacji pani sędzi Beaty Waś dokonała sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Warszawie - Agata Wolkenberg. W podsumowaniu tej oceny wyraziła ogólny pogląd, że pracę orzeczniczą kandydatki w czasie pełnienia obowiązków służbowych na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ocenić należy pozytywnie. Sprawy, w których pani sędzia orzekała w podlegającym ocenie okresie, obejmowały swoją materią problematykę prawa cywilnego, wymagały dobrej znajomości przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Sędzia wizytator stwierdziła, że od czasu sporządzenia poprzedniej oceny kwalifikacyjnej, kandydatka niewątpliwie poszerzyła swoje doświadczenie w stosowaniu prawa.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, na posiedzeniu w dniu 11 września 2013 roku zaopiniowało panią Beatę Waś jednogłośnie pozytywnie z zastrzeżeniem. Podkreślono wysoką wiedzę pani sędzi w zakresie prawa materialnego i procesowego i wskazano, że jedyne zastrzeżenie budzi nieterminowość w sporządzaniu uzasadnień.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, które odbyło się w dniu 23 września 2013 roku, za kandydaturą pani Beaty Waś oddano 59 głosów "za" i 18 głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się".

***

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o powołanie pani Beaty Waś na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie z następujących przyczyn.

Sędzia Beata Waś jest bardzo dobrym merytorycznie sędzią, zarówno od strony merytorycznej jak i organizacyjnej. W sposób rzetelny realizuje swoje obowiązki służbowe, o czym świadczą bardzo dobre wyniki osiągane w jej pracy orzeczniczej. Orzekając w składach trzyosobowych w Sądzie Apelacyjnym, sędzia Beata Waś wykazała również umiejętność pracy orzeczniczej w zespole. Sędziowie współpracujący z nią w VI Wydziale Cywilnym ocenili tę współpracę bardzo pozytywnie. Dotychczasowy przebieg kariery zawodowej jest rezultatem szerokiego zasobu wiedzy prawniczej oraz dużego zaangażowania w powierzone jej obowiązki.

Cechuje ją także odpowiedzialność i sumienność. Jest to osoba dobrze przygotowana zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym do wykonywania zawodu sędziego na szczeblu sądu apelacyjnego.

Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są na wysokim poziomie merytorycznym, w sposób staranny, logiczny i wyczerpujący; wskazują na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego i judykatury. Całokształt pracy, predyspozycji osobowościowych i poparcia uzyskanego przez środowisko sędziowskie, a także poprawa terminowości pisania uzasadnień stanowiły podstawę do uznania, że pani sędzia Beata Waś spełnia kryteria do objęcia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 5 listopada 2013 roku, na panią sędzię Beatę Waś oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", wobec czego kandydatka uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).