Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Okręgowego w Ostrołęce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.9.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 438/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 września 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Okręgowego w Ostrołęce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce Pana Artura Zbigniewa BOBIŃSKIEGO sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce Pani Danuty Katarzyny KWIATKOWIEKIEJ sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce oraz Pana Dariusza TEKLIŃSKIEGO sędziego Sądu Rejonowego w Zambrowie.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795, zgłosiło się troje wyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Zespół ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił rekomendować kandydaturę Pana sędziego Artura Zbigniewa Bobińskiego na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

Pan Artur Bobiński ukończył wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dostateczną. Z dniem 15 listopada 1996 roku Minister Sprawiedliwości mianował go asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pułtusku w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 roku został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku, gdzie od 1 maja 1999 roku wykonywał obowiązki kierownika Sekcji Wykonawczej. Od 1 stycznia 2003 roku był Przewodniczącym Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pułtusku natomiast od 1 listopada 2004 roku Prezesem Sądu Rejonowego w Pułtusku. Z dniem 1 stycznia 2013 roku został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie, gdzie orzeka w VI zamiejscowym Wydziale Karnym w Pułtusku Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Apelacyjny w Białymstoku a także Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Olsztynie. Posiada bardzo dobrą opinię na temat swojej pracy. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oceniło go jako kandydata bardzo dobrego. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 59 głosów "za" przy 3 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana Artura Zbigniewa Bobińskiego sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jego pracy, a także uzyskane bardzo wysokie poparcie podczas głosowania zarówno Kolegium jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Białostockiej przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

Pan Artur Zbigniew Bobiński ukończył w 1994 roku wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dostateczną. Z dniem 15 listopada 1996 roku został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pułtusku na okres jednego roku i przydzielony do orzekania w II Wydziale Karnym. Następnie decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 roku ponownie powierzono Kandydatowi pełnienie obowiązków asesora sądowego przez okres jednego roku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 roku Pan Artur Zbigniew Bobiński został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku. Z dniem 1 maja 1999 roku Panu sędziemu powierzone zostały obowiązki kierownika Sekcji Wykonawczej w Sądzie Rejonowym w Pułtusku, które pełnił do dnia 1 stycznia 2003 roku. Z dniem 1 stycznia 2003 roku Prezes Sądu Okręgowego w Ostrołęce powierzyła Panu sędziemu obowiązki Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pułtusku, natomiast od dnia 29 października 2009 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pułtusku. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 października 2009 roku Pan sędzia Artur Zbigniew Bobiński został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sadu Rejonowego w Pułtusku. Z dniem 1 stycznia 2013 roku Decyzją Ministra Sprawiedliwości Pan sędzia został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie, gdzie orzeka do chwili obecnej w VI zamiejscowym Wydziale Karnym w Pułtusku Sądu Rejowego w Wyszkowie. Pan sędzia uczestniczył w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w zakresie: "prawa własności intelektualnej: przestępstw i wykroczeń naruszających dobra chronione prawem autorskim, prawem własności przemysłowej oraz przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji", "roli pokrzywdzonego na tle nowych uregulowań w procesie karnym", "postępowania w sprawach karnych skarbowych", "wyrok łączny - najważniejsze problemy praktyczne", "tymczasowe aresztowanie a zasady jego stosowania w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka", "najczęstsze i powtarzane błędy w praktyce orzeczniczej sądów I instancji". Pan sędzia brał także udział w szkoleniach organizowanych przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Olsztynie. W dniu 23 kwietnia 2005 roku Pan sędzia ukończył studia podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla sędziów.

Oceny pracy kandydata dokonała sędzia wizytator ds. karnych SSO Magdalena Dąbrowska. Sędzia wizytator stwierdziła, że na podkreślenie zasługuje bardzo szeroka i ugruntowana wiedza z zakresu prawa karnego, którą Pan sędzia stosuje w praktyce. Jest to osoba z dużym doświadczeniem. Obowiązki orzecznicze wykonuje na bardzo wysokim poziomie z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Cechuje się wzorową postawą etyczną i moralną, kulturą osobistą, sumiennością i odpowiedzialnością. W ocenie sędziego wizytatora jest to bardzo dobry kandydat na stanowisko sędziego sądu okręgowego i zasługuje na awans zawodowy.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku podczas posiedzenia w dniu 6 czerwca 2013 roku oceniło kandydaturę Pana sędziego Artura Zbigniewa Bobińskiego jako bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej podczas posiedzenia w dniu 7 czerwca 2013 roku oddało 59 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się" popierając kandydaturę Pana sędziego Artura Zbigniewa Bobińskiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce w osobach Pani sędzi Danuty Katarzyny Kwiatkowskiej oraz Pana sędziego Dariusza Teklińskiego nie spełniają tak dalece kryteriów ustawowych, jak osoba oceniona najwyżej w obecnej procedurze konkursowej. Ogólna ocena kwalifikacji, obejmująca posiadane doświadczenie zawodowe, opinie wizytacyjne i służbowe na temat pracy, a także wielkość uzyskanego przez wyżej wymienionych kandydatów poparcia środowiska sędziowskiego, nie są w przypadku tych osób tak dobre, jak oceny kwalifikacji i poparcie dla Pana sędziego Artura Zbigniewa Bobińskiego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 września 2013 r. na kandydaturę:

- Pana Artura Zbigniewa Bobińskiego oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze poparcia,

- Pani Danuty Katarzyny Kwiatkowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Dariusza Teklińskiego oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).