Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.9.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 435/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 września 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:

1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydaturę pani Agnieszki Izabeli SZULC-WRONISZEWSKIEJ sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydatur:

1) pana Jacka Aleksandra GMAJA sędziego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckiem, urodzonego w 1964 r.,

2) pana Rafała Marcina NALEPY sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, urodzonego w 1978 r.,

3) pana Piotra Andrzeja NOWAKA sędziego Sądu Rejonowego w Bełchatowie, urodzonego w 1972 r.

II. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r., Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła, umorzyć postępowanie z wniosku pana Tomasza Lecha IGNACZAKA nominowanego dnia 4 września 2013 r. na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, urodzonego w 1976 r.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795 zgłosiło się pięciu wyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 795. Zespół wziął pod uwagę załączone do wniosków uczestników postępowania i przekazane Krajowej Radzie Sądownictwa: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, opinie Kolegium Sądu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, jak również inne dokumenty znajdujące się w aktach osobowych. Po szczegółowym omówieniu kandydatur, członkowie Zespołu przeprowadzili naradę i po zakończonej dyskusji uznali, że zgromadzone w sprawie materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Następnie w głosowaniu jawnym, jednomyślnie przyjęto stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury pani sędzi Agnieszki Izabeli Szulc-Wroniszewskiej na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podczas posiedzenia w dniu 11 września 2013 r., rozważyła i dokonała oceny każdej ze zgłoszonych w niniejszym postępowaniu konkursowym kandydatur. Opierając swoje rozstrzygnięcie na zgromadzonym w sprawie materiale, podzieliła stanowisko członków Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa i podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim pani sędzi Agnieszki Izabeli Szulc-Wroniszewskiej sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska urodziła się 21 kwietnia 1973 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1997 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 1999 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Z dniem 15 października 1999 r. Minister Sprawiedliwości mianował kandydatkę asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim i powierzył pełnienie czynności sędziowskich w tym Sądzie na okres dwóch lat, który został przedłużony o kolejny rok.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2002 r. pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W okresie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 10 kwietnia 2006 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie od dnia 11 kwietnia 2006 r. do dnia 29 lutego 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Po likwidacji Wydziału Grodzkiego, objęła stanowisko Przewodniczącego VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Z funkcji tej pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska została zwolniona na własną prośbę, w związku z powierzeniem jej od dnia 15 lutego 2012 r. stanowiska Prezesa Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kandydatka w latach 2002-2013 była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego do uzupełniania na posiedzeniach kompletu sędziowskiego, następnie do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim w IV Wydziale Karnym Odwoławczym.

Ocenę pracy kandydatki dokonał pan sędzia Krzysztof Gąsior wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. W ocenie sędziego wizytatora, pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego. Sposób rozpoznawania spraw wskazuje, że od strony merytorycznej, sprawy badane były wnikliwie, a jednocześnie postępowania toczyły się sprawnie, z zachowaniem wszystkich reguł procedury karnej. Sędzia wizytator zwrócił uwagę na wysoki poziom sporządzonych protokołów, zarówno pod względem ich treści, jak i strony wizualno-technicznej. W szczególności, w sposób wzorowy, odbywa się ujawnienie zeznań świadków z postępowania przygotowawczego. Ponadto, pani sędzi jest osobą pracowitą opanowaną cierpliwą. Do cech osobowościowych sędziego można z pewnością zaliczyć również terminowość i systematyczność w wykonywaniu czynności. Z powierzonych jej zadań, kandydatka wywiązuje się w sposób sumienny i rzetelny. Posiada umiejętność podejmowania, czasami bardzo trudnych, decyzji, a także zdolność właściwego organizowania sobie pracy. Poziom kultury osobistej Pani sędzi określić należy jako bardzo wysoki, a prezencję jako nienaganną.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 7 maja 2013 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę pani sędzi Agnieszki Izabeli Szulc-Wroniszewskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 27 maja 2013 r. pani sędzia Agnieszka Szulc-Wroniszewska otrzymała: 83 głosy "za", 2 głosy "przeciw", 8 głosów "wstrzymujących się".

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy co oznacza, że Rada, kierując się kryteriami ustawowymi ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się między innymi ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska jest osobą o bardzo wysokich kwalifikacjach zawodowych, popartych ugruntowana wiedzą prawniczą, w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę duży staż pracy orzeczniczej kandydatki. Uwzględniając zakres obciążenia, Rada oceniła bardzo dobrze wyniki pracy Pani sędzi, biorąc przy tym pod uwagę, że pani Agnieszka Izabela Szulc-Wroniszewska pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wysoko oceniono jakość pisemnych uzasadnień wyroków sporządzanych przez kandydatkę, zaś terminowość sporządzanych uzasadnień wskazuje na dobrą organizację pracy przez Panią sędzię. Kandydatka dodatkowo uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium oraz zdecydowane i najwyższe spośród wszystkich kandydatów poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów (83 głosy "za"). Kandydatka ta posiada nie tylko wszystkie niezbędne walory, tj. obszerną i pogłębioną wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, ale także cechy charakteru i osobowość predysponującą ją do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Krajowa Rada Sądownictwa, po analizie akt osobowych wszystkich kandydatów i zapoznaniu się z treścią protokołu z posiedzenia Zespołu, uznała, że pani Agnieszka Izabela Szulc- Wroniszewska w najwyższym stopniu spełnia kryteria ustawowe powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania zawodu.

Każde postępowanie nominacyjne stawia kandydatom szczególne wymagania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane sąjednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpatrzenia i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrując kandydatury: pana Jacka Aleksandra Gmaja, pana Rafała Marcina Nalepy i pana Piotra Andrzeja Nowaka podkreśliła ich kwalifikacje zawodowe, właściwą metodykę pracy oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków służbowych. Uznała jednak, że w niniejszym postępowaniu konkursowym ustępują one walorom zawodowym i osobowościowym pani Agnieszki Izabeli Szulc-Wroniszewskiej. Natomiast pan Tomasz Lech Ignaczak cofnął zgłoszenie o powołaniu go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 września 2013 r. na:

1) pana Jacka Aleksandra GMAJA oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 8 głosów "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

2) pana Rafała Marcina NALEPĘ oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

3) pana Piotra Andrzeja NOWAKA oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

4) panią Agnieszkę Izabelę SZULC-WRONISZEWSKĄ oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujące się", tym samym udzielając tej kandydaturze poparcia.

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie umorzyła postępowanie w związku z oświadczeniem pana Tomasza Lecha IGNACZAKA o rezygnacji z ubiegania się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).