Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.9.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 430/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 września 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:

1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży kandydaturę Pani Jolanty MAŁACHOWSKIEJ - sędziego Sądu Rejonowego w Łomży,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży kandydatury: Pana Michała Krzysztofa GĄSIEWSKIEGO - sędziego Sądu Rejonowego w Łomży.

II. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie z wniosku Pana Krzysztofa ADAMIAKA - sędziego Sądu Rejonowego oraz Pana Łukasza PŁASKOWICKIEGO - starszego radcy Prokuratorii Generalnej.

UZASADNIENIE

I.

Na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 31 stycznia 2013 r., poz. 45, zgłosiło się czworo wyżej wskazanych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łomży.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, opinie środowiska sędziowskiego oraz inne dołączone dokumenty jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani sędzi Jolanty Małachowskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łomży.

Zespół wziął pod uwagę, że Pani Jolanta Małachowska ukończyła wyższe studia prawnicze uzyskując ocenę dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski uzyskując również ocenę dobrą. Dnia 15 grudnia 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim, a następnie 25 października 1995 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Kandydatka od dnia 1 stycznia 1997 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łomży, gdzie orzekała kolejno w Wydziale Cywilnym, Grodzkim i Karnym. Z dniem 1 stycznia 2010 r. Pani sędzia została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Łomży początkowo na czas określony, a od 1 sierpnia 2012 r. na czas nieokreślony. W opinii sędziego wizytatora jest to osoba z dużym doświadczeniem zawodowym, odpowiedzialna, pracowita, systematyczna, potrafiąca właściwie organizować swoją pracę. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oceniło tę kandydaturę jako wyróżniającą się. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 52 głosy "za", przy 9 głosach "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się".

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 września 2013 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i, podzielając stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepsza jest kandydatura Pani sędzi Jolanty Małachowskiej, która zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łomży.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani Jolanty Małachowskiej, posiadane przez Nią długoletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jej pracy, a także uzyskane zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łomży.

Pani Jolanta Małachowska w 1991,r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego Filia w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra nauk prawnych z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Dnia 15 grudnia 1993 r. Kandydatka została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim, a następnie 25 października 1995 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Pani sędzia od dnia 1 stycznia 1997 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łomży, gdzie orzekała kolejno w Wydziale Cywilnym, Grodzkim i Karnym. Z dniem 1 stycznia 2010 r. Pani sędzia została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Łomży początkowo na czas określony, a od 1 sierpnia 2012 r. na czas nieokreślony. Pani sędzia systematycznie uczestniczy w licznych szkoleniach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydatki sporządziła sędzia Sądu Okręgowego w Łomży Pani Małgorzata Mieczkowska - wizytator ds. karnych. Sędzia wizytator badając poziom merytoryczny orzecznictwa, efektywność wykonywania obowiązków, sprawność postępowania m.in. w oparciu o analizę przedstawionych akt sądowych, bardzo wysoko oceniła kwalifikacje Kandydatki. Stwierdziła, że Pani Jolanta Małachowska jest sędzią posiadającym duże doświadczenie zawodowe, z ponad dwudziestoletnim stażem. W toku swojej kariery z pełnym powodzeniem orzekała w Wydziale Cywilnym, Grodzkim i Karnym. Mimo, że stale w swojej pracy wykazuje się znajomością prawa i doskonałą umiejętnością jego stosowania, pozostaje jednak nadal otwarta na pogłębianie swojej wiedzy i zdobywanie nowych kwalifikacji. Wyrazem tego są szkolenia, w których chętnie, z prawdziwym zainteresowaniem uczestniczy oraz systematyczna lektura orzecznictwa Sądu Najwyższego i innych sądów oraz dorobku doktryny. Pani sędzia jest osobą pracowitą i systematyczną, potrafiącą właściwie zorganizować swoją pracę. Powierzone jej obowiązki wykonuje bardzo odpowiedzialnie, z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Analiza badanych spraw wskazuje, że właściwie i sprawnie prowadzi postępowania. Bezwzględnie przestrzega gwarancji procesowych stron i innych osób biorących udział w postępowaniu. Merytorycznie zasadne i formalnie poprawne są wydawane w jej sprawach orzeczenia, a ich uzasadnienia prezentują wysoki poziom. Na sali sądowej nie okazuje emocji, wprowadza atmosferę powagi i spokoju. Decyzje podejmuje rozważnie. Nie wpływały żadne skargi na kulturę jej urzędowania. Nie toczyło się i nie toczy żadne postępowanie dyscyplinarne.

Sędzia wizytator wskazała, że Pani sędzia Jolanta Małachowska przez okres trzech lat w ramach delegacji orzeka w Sądzie Okręgowym w Łomży. W jej referacie w tym czasie znalazły się sprawy trudne i kontrowersyjne. Były wśród nich sprawy obszerne, do których przygotowanie się i sprawne procedowanie wymagało dużo nakładu pracy i samodyscypliny. Niemniej wyniki osiągnięte w tym okresie wskazują, że jej obciążenie i efektywność zazwyczaj przekraczały średnie Wydziału, co przy dobrym poziomie orzecznictwa nie pozostawia wątpliwości, że w razie powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego, bez trudu sprosta powierzonym jej obowiązkom. Ponadto podniesiono, że wśród sędziów, z którymi obecnie współpracuje, postrzegana jest jako osoba o dużej kulturze osobistej, taktowna, godna zaufania, na której można w pełni polegać. Cechuje ją życzliwość i umiejętność współpracy.

Mając powyższe na uwadze sędzia wizytator, uwzględniając osiągnięcia zawodowe Kandydatki oraz biorąc pod uwagę jej cechy osobowości wyraziła pogląd, że Pani sędzia Jolanta Małachowska posiada niezbędne kwalifikacje, aby powołać ją na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Ponadto podczas posiedzenia w dniu 6 czerwca 2013 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku zaopiniowało Panią sędzię Jolantę Małachowską jako bardzo dobrego (wyróżniającego się) kandydata na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łomży.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej w dniu 7 czerwca 2013 r. Kandydatka otrzymała 52 głosy "za", 9 głosów "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się".

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Przy uwzględnieniu całościowo każdego z kryteriów rozpatrzonych przez Krajową Radę Sądownictwa, w przedmiotowym postępowaniu nominacyjnym, na wyróżnienie zasługuje kandydatura Pani sędzi Jolanty Małachowskiej. Rada dokonując takiego wyboru miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej opinii kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydatki. Pani Jolanta Małachowska posiada wszechstronne, długoletnie doświadczenie zawodowe i życiowe, co przekłada się na jakość Jej pracy. Kandydatka w obecnej procedurze konkursowej jako jedyna spośród wszystkich kandydatów została zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jako wyróżniająca się kandydatka na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łomży, natomiast podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej otrzymała bardzo wysokie poparcie - 52 głosy "za".

Pan Krzysztof Adamiak oraz Pan Łukasz Płaskowicki cofnęli zgłoszenie. Tym samym dalsze postępowanie wszczęte w następstwie złożenia ich wniosków stało się bezprzedmiotowe.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 września 2013 r. na kandydaturę:

- Pani Jolanty Małachowskiej oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujący się", udzielając Jej jednogłośnego poparcia,

- Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Postępowanie wywołane zgłoszeniem Pana Krzysztofa Adamiaka oraz Pana Łukasza Płaskowickiego 14 głosami "za", zostało jako zbędne umorzone (art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa).

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).