Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 854.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 424/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 854.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 37 ust. 1 i art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce kandydaturę:

1. Pana asystenta sędziego Marcina Korajczyka,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce kandydatur:

1. Pani asystent sędziego Urszuli Burel,

2. Pani asystent sędziego Joanny Czaplickiej,

3. Pani asystent sędziego Iwony Hulko,

4. Pani referendarza sądowego Barbary Jankowskiej-Bondzio,

5. Pani asystent sędziego Elżbiety Lilii Kozikowskiej,

6. Pani referendarza sądowego Beaty Grażyny Koziołek,

7. Pani asystent sędziego Małgorzaty Kulikowskiej,

8. Pana referendarza sądowego Pawła Jerzego Kurbiela,

9. Pana asystenta sędziego Łukasza Maliszewskiego,

10. Pani asystent sędziego Izabeli Mańko,

11. Pana asystenta sędziego Pawła Mąki,

12. Pana referendarza sądowego Roberta Ostatka,

13. Pani asystent sędziego Magdaleny Szymańskiej,

14. Pani asystent sędziego Doroty Śledziewskiej.

III. umorzyć postępowanie wywołane zgłoszeniem:

1. Pani Katarzyny Grzegorczyk, od dnia 20 maja 2013 r. sędzi Sądu Rejonowego w Przasnyszu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 854 zgłosiło się szesnaścioro wyżej wskazanych kandydatów.

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło oświadczenie Pani Katarzyny Grzegorczyk z dnia 15 maja 2013 r. o cofnięciu zgłoszenia na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na ww. wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce i ocenił, że zgromadzone materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Wobec powyższego członkowie Zespołu postanowili zwrócić się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o odbycie rozmów w trybie tełekonferencji, w dniu 18 lipca 2013 r. z wyróżniającymi się kandydatami: Panem Marcinem Korajczykiem, Panią Beatą Grażyną Koziołek, Panem Pawłem Jerzym Kurbielem, Panem Łukaszem Maliszewskim, Panią Izabelą Mańko, Panią Magdaleną Szymańską.

W dniu 18 lipca 2012 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z zaproszonymi kandydatami (nie stawiła się Pani Magdalena Szymańska) i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pana Marcina Korajczyka.

Zespół, wskazując kandydaturę Pana Marcina Korajczyka, wziął pod uwagę bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną - na podstawie analizy jego pracy w X Wydziale Karnym-Odwoławczym oraz II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie - przez SSR Małgorzatę Młodawską-Piaseczną i pozostałą załączoną do akt dokumentację. Sędzia wizytator stwierdziła, że z treści załączonych do analizy pozytywnych opinii o kandydacie jednoznacznie wynika, że przez cały okres zatrudnienia w sądzie wykazał się umiejętnością organizowania pracy w sposób właściwy, pozwalający na sprawne, prawidłowe i terminowe wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Sędziowie, z którymi współpracował podkreślili takie cechy kandydata jak samodzielność w podejmowaniu decyzji, zdyscyplinowanie, obowiązkowość, systematyczność w wykonywaniu powierzonych zadań, dobrą organizację pracy, jak również wysoką kulturę osobistą i właściwy stosunek zarówno do pracowników jak i sędziów. Jak wynika z ich oceny opiniowany jest bardzo dobrze wykształcony teoretycznie w zakresie prawa i wiedzy ogólnej. Właśnie z uwagi na posiadaną wiedzę, nabyte umiejętności, zdobyte niezbędne doświadczenie zawodowe wynikające z bardzo dobrego wywiązywania się z obowiązków asystenta sędziego, a tym samym swobodne stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, które nie nasuwa żadnych zastrzeżeń, doświadczenie życiowe i powyżej przedstawione cechy charakteru, ma pełne kompetencje do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego. Zdaniem opiniującej daje to podstawę do stwierdzenia, że Pan Marcin Korajczyk reprezentuje dobry poziom wiedzy prawniczej z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, co przy jednoczesnym uwzględnieniu dobrego warsztatu oraz wysokiej kultury osobistej uzasadnia poparcie jego kandydatury. Opiniująca stwierdziła, że kandydat ten spełnia wymogi do powołania na stanowisko sędziego sadu rejonowego, będąc jednocześnie na to stanowisko bardzo dobrym kandydatem.

Członkowie Zespołu rozważyli także bardzo dobrą uzupełniającą ocenę pracy Pana Marcina Korajczyka sporządzoną przez sędzię sądu okręgowego Monikę Dominiak, która stwierdziła, że wniosek opiniowanego zasługuje na pełne poparcie. Poddane analizie projekty orzeczeń i uzasadnień sporządzone przez kandydata potwierdzają jego bardzo wysoką znajomość instytucji prawa zarówno materialnego jak i procesowego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, a także dają wyraz umiejętnego ich zastosowania w praktyce. Opiniująca podkreśliła, że kandydat stale doskonali swoje umiejętności, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Za wysoce pozytywną oceną opiniowanego przemawia ponadto jego dotychczasowa ścieżka zawodowa i sposób wykonywania obowiązków zawodowych. Opiniująca wskazała, że zarówno w Wydziale Kamym-Odwoławczym, jak i Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie kandydat był oceniany przez współpracujące z nim osoby niezwykle pozytywnie, tak pod względem merytorycznym jak i osobowościowym. Zdaniem opiniującej powyższe daje uzasadnione podstawy do przyjęcia, że Pan Marcin Korajczyk posiada wszelkie niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Niezależnie od powyższego członkowie Zespołu wzięli pod uwagę, że Pan Marcin Korajczyk ukończył studia z oceną bardzo dobrą i zdał egzamin sędziowski na ocenę dobrą, przy czym w trakcie etatowej aplikacji sądowej uzyskał od sędziów patronów oceny celujące, bardzo dobre plus oraz bardzo dobre. Przed rozpoczęciem aplikacji był zatrudniony, przez okres trzech miesięcy, na stanowisku podreferendarza w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie w Wydziale Skarg i Wniosków, zaś po jej ukończeniu podjął pracę w Sądzie Okręgowym w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego. Ponadto kandydat otrzymał poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce (6 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") i najwyższe poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce (22 głosy "za" z 123 punktami poparcia, 3 głosy "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym").

Członkowie Zespołu, analizując kandydatury zgłoszone w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, uwzględnili, że zbliżone, choć niższe, poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce uzyskała Pani Beata Grażyna Koziołek (21 głosów "za" z 118 punktami poparcia, 4 głosy "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"). Kandydatka ta uzyskała co prawda wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce (8 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"), ale na jej niekorzyść przemawia, oprócz niższego poparcia Zgromadzenia Ogólnego, także zaledwie ocena dostateczna plus z egzaminu sędziowskiego i słaba prezentacja swojej kandydatury przed członkami Zespołu. Mając powyższe na uwadze Zespół uznał, że nie jest to kandydatura lepsza od kandydatury Pana Marcina Korajczyka.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrołęce Pana Marcina Korajczyka, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą ocenę kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy a Rada ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan Marcin Korajczyk.

Pan Marcin Korajczyk urodził się 12 lutego 1982 r. w Legionowie. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z ogólną oceną bardzo dobrą. W okresie od 26 czerwca do 25 września 2006 r. był zatrudniony, na stanowisku podreferendarza, w Wydziale Skarg i Wniosków Ministerstwa Sprawiedliwości. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, we wrześniu 2009 r" złożył egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. Od 13 października 2009 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie (X Wydział Kamy-Odwoławczy, II Wydział Cywilny).

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 6 maja 2013 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marcina Korajczyka (6 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się").

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 20 maja 2013 r. zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 22 głosy "za" z 123 punktami poparcia, 3 głosy "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym".

Kandydatka, która uzyskała drugi w kolejności wynik na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce Pani Beata Grażyna Koziołek urodziła się 18 stycznia 1979 r. w Ostrołęce. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z ogólną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r" złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dostateczną plus. Z dniem 1 listopada 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie gdzie pracowała do 28 lutego 2011 r" w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 marca 2011 r. do chwili obecnej wykonuje obowiązki referendarza w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, przy czym do 30 września 2012 r. w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 października 2012 r. w Wydziale Cywilnym oraz Wydziale Gospodarczym.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Grażyny Koziołek sporządził sędzia wizytator Grzegorz Zabielski, który pozytywnie ocenił jej pracę. Na podstawie rozstrzygnięć wydanych przez kandydatkę w analizowanych sprawach stwierdził, że właściwie ocenia ona zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego i w jego ocenie również ze sprawami trudniejszymi nie miałaby większych problemów. Generalnie opiniujący nie stwierdził przypadków nadmiernego opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków. Wskazał, że merytoryczne załatwienie sprawy kandydatka poprzedza analizą wniosku pod kątem spełniania wymogów formalnych. Wpisy od strony technicznej nie budzą zastrzeżeń, podobnie jak treść sentencji postanowień odmownych lub zarządzeń o zwrocie. Uzasadnienia spełniają wymogi ustawowe, są sporządzone językiem prawniczym zrozumiałym dla adresatów i zawierają odpowiednie poglądy orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. Choć w wielu sprawach zostały wydane postanowienia oddalające wniosek, to ich zaskarżalność jest wręcz znikoma. Sędzia wizytator dodał, że w zdecydowanej większości spraw nie występują żadne nieprawidłowości, a jeśli mógł mieć uwagi, to raczej o charakterze pozytywnym. Reasumując bardzo dobrze ocenił poziom orzecznictwa Pani Beaty Grażyny Koziołek i stwierdził, że posiada ona odpowiednie przygotowanie do objęcia stanowiska sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 6 maja 2013 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Beaty Grażyny Koziołek (8 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się").

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 20 maja 2013 r. zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 21 głosów "za" z 118 punktami poparcia, 4 głosy "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się".

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując decyzję w niniejszym postępowaniu nominacyjnym wszechstronnie rozważyła wszystkie materiały dotyczące zgłoszonych kandydatur i na tej podstawie ustaliła, że najlepszym kandydatem - w tym postępowaniu - jest Pan Marcin Korajczyk. Rada uwzględniła przede wszystkim wysokie kwalifikacje tego kandydata, jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe, bardzo dobrą opinię sędzi wizytator, oceny ze studiów (bardzo dobra) i z egzaminu sędziowskiego (dobra), a także prezentowany dojrzały i rzeczowy poziom wystąpienia przed członkami Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydat uzyskał także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce (6 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce (22 głosy "za" z 123 punktami poparcia, 3 głosy "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym").

Krajowa Rada Sądownictwa zważyła jednocześnie, że zbliżone, ale jednak niższe, poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce uzyskała Pani Beata Grażyna Koziołek (21 głosów "za" z 118 punktami poparcia, 4 głosy "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"), która uzyskała jednocześnie wyższe, niż rekomendowany kandydat, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce (8 głosów "za", 0 głosów "przeciw", O głosów "wstrzymujących się"). W ocenie Rady na niekorzyść tej kandydatury poza niższym poparciem Zgromadzenia Ogólnego przemawia zaledwie ocena dostateczna plus z egzaminu sędziowskiego i zdecydowanie niska ocena prezentacji swojej kandydatury przed członkami Zespołu. W szczególności Zespół krytycznie ocenił brak precyzji i jasności wypowiedzi kandydatki oraz nieumiejętność swobodnego konstruowania wywodu. Umiejętności w postaci jednoznacznego i zrozumiałego dla odbiorcy przekazania swego stanowiska mają duże znaczenie w codziennej pracy sędziego, a zwłaszcza na sali rozpraw w bezpośrednim kontakcie z osobami uczestniczącymi w postępowaniu. W tym kontekście prezentowana przez Pana Marcina Korajczyka wypowiedź spełnia oczekiwania związane z szeroko rozumianą komunikacją wymiaru sprawiedliwości ze społeczeństwem.

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie uzyskały rekomendacji Rady - w tym Pani Beata Grażyna Koziołek - nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi niż Pan Marcin Korajczyk.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2013 r. na kandydaturę:

* Pana Marcina Korajczyka oddano 12 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 2 glosy "wstrzymujące się",

* Pani Urszuli Burel oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Joanny Czaplickiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Iwony Hulko oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Barbary Jankowskiej-Bondzio oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Elżbiety Lilii Kozikowskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Beaty Grażyny Koziołek oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Małgorzaty Kulikowskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Pawła Jerzego Kurbiela oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

° Pana Łukasza Maliszewskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Izabeli Mańko oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Pawła Mąki oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Roberta Ostatka oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Magdaleny Szymańskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

8 Pani Doroty Śledziewskiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

ponadto za umorzeniem postępowania wywołanego zgłoszeniem:

* Pani Katarzyny Grzegorczyk oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. 2011 r. Nr 126, poz. 714).