Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Okręgowego w Nowym Sączu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2013 r.

UCHWAŁA Nr 423/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Okręgowego w Nowym Sączu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Pana Pawła Aleksandra PORĘBĘ sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Pana Piotra BORKOWSKIEGO sędziego Sądu Rejonowego w Limanowej.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155, zgłosiło się dwóch wyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu. Zespół ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił rekomendować kandydaturę Pana sędziego Pawła Aleksandra Poręby na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.

Pan Paweł Aleksander Poręba ukończył wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. W okresie od lipca 2001 roku do grudnia 2003 roku był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorlicach w Wydziale Cywilnym oraz Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 17 grudnia 2003 roku został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach, gdzie nadal orzekał w Wydziale Cywilnym a także Wydziale Grodzkim i Wydziale Pracy. Z dniem 1 września 2009 roku został delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu w Wydziale I Cywilnym. Kandydat posiada bardzo dobrą opinię na temat swojej pracy, gdzie podkreślone zostało, że jest to sędzia znacznie obciążony obowiązkami zawodowymi, z których wywiązuje się bardzo dobrze. Terminowość sporządzanych uzasadnień oceniona została jako wzorowa. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oceniło kandydata jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej oddało 76 głosów "za" przy 16 głosach "wstrzymujących się".

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana Pawła Aleksandra Poręby sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jego pracy, a także uzyskane bardzo wysokie poparcie podczas głosowania zarówno Kolegium jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.

Pan Paweł Aleksander Poręba ukończył w 1998 roku wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w 2001 roku złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. Od 1 lipca 2001 roku był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorlicach w I Wydziale Cywilnym a od 1 lutego 2003 roku także równolegle pełnił obowiązki asesora sądowego w Wydziale Nieletnich tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 roku Pan Paweł Aleksander Poręba został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach i przydzielony do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Ponadto pełnił czynności orzecznicze w sprawach z zakresu prawa pracy oraz z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. W latach 2011-2012 delegowany był przez Prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Wydziale III Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Oceny pracy Kandydata dokonała sędzia wizytator ds. cywilnych SSO Urszula Kapustka. Sędzia wizytator po przeprowadzeniu lustracji stwierdziła, że osiągnięte przez

Kandydata wyniki w zakresie statystyki należy uznać za bardzo dobre. Pan sędzia prowadzi postępowania sprawnie, podejmując terminowo czynności adekwatnie do danego etapu postępowania. Prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej, zarówno z zakresu prawa materialnego cywilnego, jak i procedury cywilnej. Uzasadnienia orzeczeń zawierają wymagane elementy, w szczególności poświęcają odpowiednią uwagę także wszystkim zawartym w orzeczeniu rozstrzygnięciom dodatkowym. Lektura uzasadnień świadczy o dobrej znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz literatury prawniczej. Pan sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, uprzejmą, zawsze bardzo dobrze przygotowaną do prowadzenia rozpraw. Zdaniem sędziego wizytatora szeroka wiedza prawnicza, dotychczasowy przebieg pracy orzeczniczej oraz wyjątkowa pracowitość sprawiają, że jest to odpowiedni kandydat na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie podczas posiedzenia w dniu 7 czerwca 2013 roku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Aleksandra Poręby.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej podczas posiedzenia w dniu 21 czerwca 2013 roku oddało 76 głosów "za" i 16 głosów "przeciw" popierając kandydaturę Pana Pawła Aleksandra Poręby.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w tej procedurze konkursowej Pan sędzia Paweł Aleksander Poręba okazał się lepszym kandydatem niż Pan sędzia Piotr Borkowski także ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Ogólna ocena kwalifikacji, obejmująca posiadane doświadczenie zawodowe, opinie wizytacyjne i służbowe na temat pracy Pana sędziego Piotra Borkowskiego, a także wielkość uzyskanego przez Niego poparcia środowiska sędziowskiego, nie są w przypadku tej osoby tak dobre, jak oceny kwalifikacji i poparcie dla Pana sędziego Pawła Aleksandra Poręby.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2013 r. na kandydaturę:

- Pana Pawła Aleksandra Porębę oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze poparcia,

- Pana Piotra Borkowskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).