Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.7.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 lipca 2013 r.

UCHWAŁA Nr 409/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 lipca 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi kandydaturę Pani sędzi Sądu Okręgowego w Łodzi Krystyny Golinowskiej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 45 zgłosiła się jedna wyżej wskazana kandydatka.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2013 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na ww. wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Krystyny Golinowskiej

Zespół, wskazując kandydaturę Pani Krystyny Golinowskiej, wziął pod uwagę, że kandydatka ta ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami bardzo dobrymi. Ponadto posiada ona wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia Sądu

Rejonowego w Łodzi i sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. W okresie od 1 listopada 2000 r. do 28 lutego 2011 r. orzekała w ramach delegacji w Ośrodku Zamiejscowym Naczelnego Sądu Administracyjnego w Łodzi. W okresie od 2003 r. do 2012 r. była także wielokrotnie delegowana do orzekania na poszczególnych sesjach w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Niezależnie od powyższego pełniła też funkcje administracyjne - koordynatora w zakresie nadzoru nad komornikami sądowymi Sądu Rejonowego w Łodzi, Przewodniczącej V Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Łodzi, Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łodzi oraz wizytatora ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Łodzi, którą to funkcję sprawuje do chwili obecnej. Pani Krystyna Golinowska została również bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz bardzo wysokie poparcie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej (89 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się").

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi Pani Krystyny Golino wskiej, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że rozpatrywana w obecnej procedurze nominacyjnej kandydatura Pani Krystyny Golinowskiej spełnia wymagania niezbędne dla odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Pani Krystyna Golinowska urodziła się 7 października 1963 r. w Łodzi. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1989 r., złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 listopada 1989 r. została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sadu Wojewódzkiego w Łodzi i przydzielona do wykonywania czynności służbowych w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łodzi. Z dniem 1 października 1990 r. Prezes Sądu Wojewódzkiego w Łodzi powierzył kandydatce pełnienie funkcji koordynacyjnej w zakresie nadzoru nad komornikami sądowymi Sądu Rejonowego w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1991 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łodzi. Po powołaniu na stanowisko sędziowskie kandydatka nadal orzekała w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łodzi, a następnie z dniem 1 lipca 1993 r. została przeniesiona do wykonywania obowiązków służbowych w V Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łodzi, z powierzeniem pełnienia obowiązków przewodniczącej Wydziału. Z dniem 1 lutego 1994 r. decyzją Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Łodzi została powołana na stanowisko przewodniczącej V Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Łodzi. Kandydatka została odwołana z tej funkcji z dniem 31 października 1994 r. w związku z powołaniem decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 1994 r. na stanowisko wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łodzi. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 września 1996 r. kandydatka została delegowana do wykonywania obowiązków służbowych w Sądzie Wojewódzkim w Łodzi. W okresie od 1 października 1996 r. do 31 maja 1997 r. kandydatka orzekała w II Wydziale Cywilnym, a od dnia 1 czerwca 1997 r. w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Wojewódzkiego w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Łodzi. Po powołaniu na to stanowisko kandydatka nadal orzekała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Wojewódzkiego - obecnie Sądu Okręgowego w Łodzi. Z dniem 12 kwietnia 1999 r. została przeniesiona do wykonywania obowiązków służbowych w XI Wydziale Wizytacyjnym Sądu Okręgowego w Łodzi, z powierzeniem funkcji sędziego wizytatora ds. cywilnych. Funkcję tę kandydatka pełni do chwili obecnej. W okresie od 1 listopada 2000 r. do 28 lutego 2001 r. orzekała ponadto, w ramach delegowania, w Ośrodku Zamiejscowym Naczelnego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Poczynając od 2003 r. kandydatka była delegowana, zgodnie z uchwałami Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, do orzekania na poszczególnych sesjach w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego.

Ocenę kwalifikacji Pani Krystyny Golinowskiej sporządziła sędzia wizytator Anna Miastkowska, która stwierdziła, że dysponuje ona bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym do wykonywania czynności orzeczniczych w sądzie apelacyjnym. Opiniowana wykazuje należytą umiejętność łączenia obowiązków w pełnieniu funkcji wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi z orzekaniem w zakresie spraw odwoławczych w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu, a jej kultura pracy i zaangażowanie w wykonywaniu czynności służbowych nie budzą najmniejszych zastrzeżeń. W ocenie sędzi wizytator analiza spraw wskazuje na bardzo dobre przygotowanie kandydatki do rozpoznawania występujących w nich problemów, zarówno o charakterze procesowym jak i materialnoprawnym, a nadto dowodzi szerokiej znajomości przepisów prawa i umiejętności ich stosowania w praktyce sądowej. Opiniowaną charakteryzuje wnikliwość w rozpoznawaniu kwestii prawnych, sumienność i obowiązkowość. Wydane wyroki i postanowienia zawierały niezbędne sformułowania a uzasadnienia do orzeczeń zostały sporządzone na wysokim poziomie, ze szczególnym ustosunkowaniem się do wszystkich zarzutów podnoszonych w środkach odwoławczych. W szerokim zakresie kandydatka korzystała z dorobku judykatury i doktryny. Sędzia wizytator podkreśliła terminowość sporządzania uzasadnień przez kandydatkę oraz bardzo dobre opanowanie przez nią techniki i warsztatu pracy sędziego orzekającego w składach zawodowych, o czym świadczy sposób orzekania. Reasumując opiniująca wyraziła pogląd, że Pani Krystyna Golinowska jest sędzią posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe, wyróżniającym się wiedzą prawniczą i doświadczeniem, co pozwala na pełne poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 7 maja 2013 r. jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Krystyny Golinowskiej.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Łódzkiej na posiedzeniu w dniu 27 maja 2013 r. zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 89 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając kwalifikacje i doświadczenie życiowe i zawodowe Pani Krystyny Golinowskiej oraz bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sędzi wizytator i oceny ze studiów (bardzo dobra) i z egzaminu sędziowskiego (bardzo dobra z wyróżnieniem) podzieliła stanowisko Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa i uznała, że kandydatura ta spełnia wymogi stawiane sędziom sądu apelacyjnego. Rada wzięła również pod uwagę jednogłośnie pozytywną opinię uzyskaną przez kandydatkę na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz bardzo wysokie poparcie na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej. Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatura Pani Krystyny Golinowskiej daje gwarancję odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 lipca 2013 r. na kandydaturę Pani Krystyny Golinowskiej oddano 18 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. 2011 r. Nr 126, poz. 714).