Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 395.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.4.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 kwietnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 233/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 kwietnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 395

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie kandydaturę Pana sędziego Krzysztofa ŻOŁNIERCZUKA,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie kandydatur: Pani sędzi Magdaleny Teresy KOCÓJ, Pani sędzi Krystyny Izabelli MAGNUSZEWSKIEJ, Pana sędziego Piotra PELCA, Pana sędziego Grzegorza PLISIA, Pani sędzi Ewy Katarzyny STOPYRY oraz Pani sędzi Joanny Marii WALAT-SMELI.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 12 czerwca 2012 r., poz. 395, zgłosiło się siedmiu powyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 8 kwietnia 2013 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i uwzględniając ustawowe kryteria, jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko o rekomendowaniu Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka na pierwszym miejscu i Pani sędzi Magdaleny Teresy Kocój na drugim miejscu listy rekomendowanych kandydatów.

Pan Krzysztof Żołnierczuk wyższe studia prawnicze ukończył z oceną bardzo dobrą, jak również egzamin sędziowski złożył z oceną bardzo dobrą. Kandydat otrzymał najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej: 52 głosy "za" i 16 głosów "przeciw", a na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie uzyskał 30 punktów. Pan sędzia uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Sprawdził się również w czasie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, gdzie orzekał od grudnia 2010 r. w I Wydziale Cywilnym. Posiada duże doświadczenie zawodowe w orzekaniu w sprawach cywilnych i szeroką wiedzę prawniczą. Obowiązki sędziego wykonuje rzetelnie i z zaangażowaniem. Posiada bardzo dobre wyniki swojego orzecznictwa: sto procent stabilności i niski poziom zaskarżalności. Podwyższa kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych dla sędziów.

Na drugim miejscu listy rekomendowanych kandydatów Zespół wskazał Panią sędzię Magdalenę Teresę Kocój, która zarówno wyższe studia prawnicze, jak i egzamin sędziowski ukończyła z oceną dobrą. Kandydatka na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie uzyskała 35 punktów, a na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej: 41 głosów "za" i 27 głosów "przeciw", a zatem otrzymała niższe poparcie niż Pan sędzia Krzysztof Żołnierczuk. Pani sędzia uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną. Sprawdziła się również w czasie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, gdzie orzekała od grudnia 2011 r. w I Wydziale Cywilnym. Jest osobą pracowitą, rzetelnie wywiązującą się ze swoich obowiązków. Rozległą wiedzę prawniczą pogłębia w drodze studiów podyplomowych i szkoleń zawodowych. Posiada bardzo dobre wyniki swojego orzecznictwa: sto procent trafności i niski stopień zaskarżalności.

W dniu 10 kwietnia 2013 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pan sędzia Krzysztof Żołnierczuk, który zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka, posiadane długoletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jego pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

Pan Krzysztof Źołnierczuk urodził się w dniu 1 września 1966 r. w Lublinie. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w dniach 14, 21 września i 6 października 1993 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. W okresie od dnia 1 lutego 1994 r. do dnia 3 kwietnia 1996 r. Kandydat był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 kwietnia 1996 r. wręczył mu postanowienie o powołaniu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W okresie od dnia 1 stycznia 1998 r. do dnia 1 grudnia 1998 r. Pan sędzia pełnił funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W okresie od dnia 1 czerwca 2004 r. do dnia 5 sierpnia 2004 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie z siedzibą w Tyczynie. Od dnia 2 września 2004 r. do dnia 4 stycznia 2011 r. pełnił funkcję Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie z siedzibą w Tyczynie. Sprawdził się również w czasie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, gdzie orzekał od dnia 1 grudnia 2010 r. do dnia 31 stycznia 2013 r. w I Wydziale Cywilnym.

W roku akademickim 1994/1995 Kandydat dodatkowo był zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Pracy Filii Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Rzeszowie. Prowadził również zajęcia obejmujące wykłady i ćwiczenia z przedmiotu: zasady postępowania cywilnego, prawa cywilnego, ksiąg wieczystych i hipoteki w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu, z którą związany był od 2004 r. do 2011 r. Pan sędzia uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Praca orzecznicza Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka została pozytywnie oceniona przez SSA Annę Pelc - wizytatora ds. cywilnych. Pani sędzia wizytator podkreśliła, że Opiniowany orzekając w VIII Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych w Tyczynie, jak i w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie rzetelnie wywiązywał i wywiązuje się ze swoich obowiązków, a o zakresie wiedzy i doświadczeniu zawodowym świadczą wyniki Jego orzecznictwa - sto procent stabilności i niski poziom zaskarżalności. Podniosła, że w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie orzekał jako sędzia delegowany zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji. W ocenie Pani sędzi wizytator Kandydata cechuje wysoka kultura osobista. Pan sędzia Krzysztof Żołnierczuk jest koleżeński, bezkonfliktowy i uczynny oraz posiada kwalifikacje wymagane na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Rzeszowie zaakcentował, że Kandydat wszystkie powierzone mu zadania wykonuje profesjonalnie, rzetelnie oraz terminowo. Wyraził pogląd, że staż zawodowy, wysoka jakość orzecznictwa w świetle wyników postępowania odwoławczego, znacząca liczba załatwień oraz teoretyczne i praktyczne kwalifikacje prawnicze predestynują Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2013 r. zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie przyznając mu 30 punktów na 36 punktów możliwych do uzyskania.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej w dniu 4 lutego 2013 r. Kandydat uzyskał: 52 głosy "za" oraz 16 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (2 głosy "nieważne"). Uprawnionych do głosowania było 72 członków Zgromadzenia. W głosowaniu wzięło udział 70 członków Zgromadzenia. Oddano 70 kart do głosowania.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Przy uwzględnieniu oceny całościowej wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów rozpatrzonych przez Krajową Radę Sądownictwa, w przedmiotowym postępowaniu nominacyjnym, na wyróżnienie zasługuje kandydatura Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka. Rada dokonując takiego wyboru miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydata, która wyróżnia Pana sędziego na tle innych kandydatów. Pan Krzysztof Żołnierczuk posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną predysponującą do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe, a ponadto otrzymał najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Pani Magdalena Teresa Kocój, urodzona w dniu 23 lipca 1963 r., której kandydatura została rekomendowana przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na drugim miejscu listy rekomendacyjnej, legitymuje się niższymi ocenami na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego od wybranego Kandydata. Z dniem 1 czerwca 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ropczycach. Akt powołania Jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ropczycach otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 stycznia 1994 r. Od dnia 1 lutego 1994 r. do dnia 1 grudnia 2011 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Ropczycach. Od dnia 15 kwietnia 1994 r. do dnia 30 kwietnia 2010 r. pełniła funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Ropczycach. Pani sędzia Magdalena Teresa Kocój orzeka również krócej od wybranego Kandydata na delegacji w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, do którego została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w okresie od dnia 1 grudnia 2011 r. do dnia 31 maja 2012 r., a następnie od dnia 1 czerwca 2012 r. do dnia 30 listopada 2012 r. Ponadto Pani sędzia otrzymała mniejsze poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydaci ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie w osobach: Pani sędzi Magdaleny Teresy KOCÓJ, Pani sędzi Krystyny Izabelli MAGNUSZE WSKIEJ, Pana sędziego Piotra PELCA, Pana sędziego Grzegorza PLISIA, Pani sędzi Ewy Katarzyny STOPYRY oraz Pani sędzi Joanny Marii WALAT-SMELI spełniają kryteria ustawowe powołania na urząd sędziego sądu okręgowego i prezentują odpowiedni poziom merytoryczny. Jednakże ogólne oceny kwalifikacji tych osób nie są tak wyróżniające, jak przytoczone oceny kwalifikacji Pana sędziego Krzysztofa Żołnierczuka.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 kwietnia 2013 r.:

- na Pana Krzysztofa Żołnierczuka oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając Jego kandydaturze zdecydowanego poparcia,

- na Panią Magdalenę Teresę Kocój nie oddano głosów "za" oraz nie oddano głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na Panią Krystynę Izabellę Magnuszewską nie oddano głosów "za" oraz nie oddano głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na Pana Piotra Pelca nie oddano głosów "za" oraz nie oddano głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na Pana Grzegorza Plisia nie oddano głosów "za" oraz nie oddano głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na Panią Ewę Katarzynę Stopyrę nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- na Panią Joannę Marię Walat-Smelę nie oddano głosów "za" oraz nie oddano głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).