Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 568.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.3.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 marca 2013 r.

UCHWAŁA Nr 187/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 marca 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 568.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie kandydaturę Pani sędzi Marzeny Łabuń.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 568 zgłoszona została jedna kandydatura - Pani sędzi Marzeny Łabuń.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 marca 2013 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 568, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pani sędzi Marzeny Łabuń (4 głosy "za").

Zdaniem Zespołu rekomendującego kandydaturę Pani sędzi Marzeny Łabuń, kierującego się kwalifikacjami Kandydatki, sporządzoną oceną kwalifikacji, opiniami przełożonych oraz ocenami ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego, a także opinią Kolegium oraz oceną Zgromadzenia Ogólnego sędziów Apelacji Szczecińskiej jest Ona odpowiednią Kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Zespół za kandydatkę odpowiednią do rekomendowania Radzie uznał Panią sędzię Marzenę Łabuń, albowiem spełnia Ona wszelkie kryteria stawiane osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Uzyskała Ona bardzo pozytywną ocenę sędziego wizytatora, który zwrócił szczególną uwagę na bardzo wysoki poziom sporządzanych przez opiniowaną sentencji orzeczeń - były one prawidłowo formułowane, zawierały wszystkie obligatoryjne elementy, czyniąc zadość normom prawa materialnego i procesowego. Podobnie ocenił sporządzane przez Kandydatkę uzasadnienia orzeczeń, które ocenił jako czyniące zadość wymogom art. 328 § 2 k.p.c. - tworzyły one jedną, spójną logicznie całość, zawierały szczegółowe i wyczerpujące odniesienie do wszystkich podnoszonych przez strony (uczestników) zarzutów i przytaczanych na ich poparcie twierdzeń. Podkreślił także właściwy sposób w jakim Kandydatka potrafi w swoich uzasadnieniach wykorzystać wiedzę celem jak najlepszego oddania istoty rozstrzygnięcia i toku myślenia sądu. Zaakcentował także złożoność, rozpoznawanych przez Nią spraw, w szczególności wymagających znajomości i stosowania regulacji prawa Unii Europejskiej oraz prawa międzynarodowego np. spraw związanych z adopcją zagraniczną czy postępowań o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką toczących się w trybie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.

Sprawy prowadzone przez Panią sędzię Marzenę Łabuń są bez zbędnej zwłoki, szybko są wyznaczane terminy rozpraw i nadawany bieg pismom procesowym stron. W odniesieniu do spraw prowadzonych przez opiniowaną nie była nigdy stwierdzona przewlekłość postępowania. Bardzo dobra jest też stabilność orzecznictwa oraz wzorowa terminowość sporządzanych w sprawie uzasadnień orzeczeń.

Kandydatka była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Także środowisko sędziowskie oceniło bardzo wysoko kandydaturę Pani sędzi Marzeny Łabuń. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie zaopiniowało Jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, a w trakcie zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji uzyskała 68 głosów "za" na 69 głosów ważnie oddanych.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie Pani sędzi Marzeny Łabuń, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatki i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej kandydatura Pani sędzi Marzeny Łabuń jest odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Znajduje to potwierdzenie w Jej dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Ogólnym.

2. Pani sędzia Marzena Łabuń urodziła się 14 sierpnia 1971 r. w Choszcznie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą.

Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 25 maja 1998 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Szczecinie.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 2000 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Z dniem 1 stycznia 2009 r., w związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Szczecinie została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. W okresie od 1 kwietnia 2004 r. do 29 lutego 2012 r. wykonywała funkcję przewodniczącej wydziału rodzinnego i nieletnich. Od 1 marca 2012 r. jest delegowana do Sądu Okręgowego w Szczecinie (wcześniej w Sądzie Okręgowym wielokrotnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji). Pani sędzia Marzena Łabuń uczestniczyła w szeregu szkoleń, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę pracy Kandydatki sporządził sędzia wizytator ds. cywilnych Dariusz Rystał, który sformułował przedstawione przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wnioski. Uznał Panią sędzię Marzenę Łabuń za bardzo dobrą Kandydatkę do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Pozytywną opinię o pracy Kandydatki przedłożył prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezes Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2012 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego sędziów Apelacji Szczecińskiej w dniu 14 stycznia 2013 r. Kandydatka uzyskała: 68 głosów "za" i 1 głos "przeciw".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego kandydatury Pani sędzi Marzeny Łabuń, która poza wysokim wynikiem w głosowaniu na Kolegium uzyskała także dobry wynik na głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne. Bardzo wysokie kwalifikacje Kandydatki oraz zdecydowane poparcie przez środowisko sędziowskie przemawia za wysoką oceną Jej kandydatury.

Uwzględniając także ponad dwunastoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, słuszny jest wniosek, że Kandydatka daje gwarancje sprostania wymaganiom stawianym sędziemu sądu okręgowego. 4. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 marca 2013 r. na Panią sędzię Marzenę Łabuń oddano 14 głosów "za" i 1 głos "nieważny" udzielając Jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).