Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 110..

Akty korporacyjne

Sędz.2013.1.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 stycznia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 31/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 stycznia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 110.

I.
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1.
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydaturę Pana sędziego Adama Tadeusza BOJKO.
2.
nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydatur:

- pani sędzi Moniki Katarzyny CICHOCKIEJ-BIAŁAS, - pani sędzi Małgorzaty KAŁUŻY.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 110 zgłosiło się trzech kandydatów:

1) pan Adam Tadeusz BOJKO sędzia Sądu Rejonowego w Radomsku, urodzony w 1974 r.

2) pani Monika Katarzyna CICHOCKA-BIAŁAS sędzia sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, urodzona w 1974 r.

3) pani Małgorzata KAŁUŻA sędzia sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, urodzona w 1967 r.

W dniu 3 września 2012 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny kandydatów podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Zespół wziął pod uwagę załączone do wniosków uczestników postępowania i przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, publikacje, opinie Kolegium Sądu Okręgowego oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, jak również inne dokumenty znajdujące się w aktach osobowych. Po szczegółowym omówieniu wszystkich kandydatur, członkowie Zespołu przeprowadzili naradę i po zakończonej dyskusji uznali, że zgromadzone w sprawie materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Następnie w głosowaniu jawnym, 3 głosami "za" przyjęto stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury pana sędziego Adama Tadeusza Bojko na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podczas posiedzenia w dniu 8 stycznia 2013 r., rozważyła i dokonała oceny każdej ze zgłoszonych w niniejszym postępowaniu konkursowym kandydatur. Opierając swoje rozstrzygnięcie na zgromadzonym w sprawie materiale, podzieliła stanowisko członków Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa i podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim kandydatury pana sędziego Adama Tadeusza Bojko.

Pan Adam Tadeusz Bojko urodził się 17 marca 1974 r. w Wojsławicach. W 1998 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2001 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym.

Z dniem 1 lipca 2001 r. Minister Sprawiedliwości mianował pana Adam Bojko asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radomsku i powierzył pełnienie czynności sędziowskich w tym Sądzie na okres dwóch lat, który został przedłużony do dnia 30 czerwca 2004 r.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. pan Andrzej Bojko został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomsku.

Od 1 stycznia 2005 r. do 25 kwietnia 2010 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Radomsku. Od dnia 26 kwietnia 2010 r. Prezes Sądu Okręgowego powierzył mu pełnienie funkcji Przewodniczącego tegoż Wydziału.

Z dniem 20 maja 2010 r. Minister Sprawiedliwości powołał pana Adama Bojko do pełnienia ftinkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Radomsku, na okres czterech lat.

W latach 2004-2011 Pan sędzia orzekał w ramach jednodniowych delegacji w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W okresie od 15 sierpnia 2011 r. do 14 lutego 2012 r., kandydat był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego, w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Delegacja została przedłużona do dnia 14 sierpnia 2013 r. i uwzględniała pełny wymiar czasu pracy. W związku z tym, dnia 14 lutego 2012 r., Pan sędzia zrezygnował z pełnienia funkcji przewodniczącego wydziału i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Radomsku.

Ocenę pracy kandydata sporządził pan Grzegorz Ślęzak sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sędzia wizytator stwierdził, że pan sędzia Adam Bojko ma wszelkie predyspozycje do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. W ocenie wizytatora kandydat uzyskiwał zawsze bardzo dobre wyniki ilościowe oraz jakościowe. Zdobył również doświadczenie w administrowaniu sądem. Badania aktowe oraz wyniki pracy pana Adama Bojko wskazują na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego oraz przepisów regulaminowych. Opiniowany posiada opanowaną i ugruntowaną metodykę pracy sędziego. Umiejętnie prowadzi rozprawy sądowe, wydając w większości trafne orzeczenia, a pisemne motywy sporządza na bardzo dobrym poziomie. Przy wykonywaniu obowiązków służbowych jest bardzo sprawny, rzetelny i zdyscyplinowany. W żadnej ze spraw z referatu opiniowanego nie została wniesiona skarga na przewlekłość postępowania, nie zwrócono też kandydatowi uwagi w trybie art. 37 § 4 i art. 40 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych. Nie toczyło się również w stosunku do niego postępowanie dyscyplinarne.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu w dniu 9 maja 2012 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę pana sędziego Adama Bojko na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego, przy 4 głosach "za".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 11 maja 2012 r. oddano na kandydaturę pana sędziego Adama Bojko 28 głosów "pozytywnych", 2 głosy "negatywne", 4 głosy "wstrzymujące się".

Minister Sprawiedliwości w stanowisku wyrażonym dnia 3 lipca 2012 r., mając na uwadze opinie środowiska sędziowskiego, pozytywnie ocenił powyższą kandydaturę.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy co oznacza, że Rada, kierując się kryteriami ustawowymi ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydaturze pana Adamowi Tadeuszowi Bojko. Kandydat poza jednogłośnym pozytywnym poparciem Kolegium (4 głosy "za"), uzyskał największe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów (28 "za", 2 "przeciw", 4 "wstrzymujące się"). Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydat prezentuje bardzo dobry poziom orzecznictwa i ugruntowany warsztat sędziowski, na który składa się bardzo dobra znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego i regulaminowego oraz odpowiednia metodyka pracy. Pan sędzia Adam Bojko dokłada należytych starań w zakresie sprawnego i rytmicznego biegu spraw. Pana sędziego także cechuje terminowość, rzetelność i profesjonalizm. Wnikliwie i dokładnie rozpoznaje sprawy. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury pana sędziego Adama Bojko z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności uzyskane przez kandydata najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego, wysokie kwalifikacje zawodowe, zdobyte doświadczenie zawodowe, jak również wyróżniające przymioty wskazane w opinii o jego pracy. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa pan Adam Bojko w najwyższym stopniu spełnia kryteria ustawowe powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania zawodu.

Każde postępowanie nominacyjne stawia kandydatom szczególne wymagania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane sąjednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpatrzenia i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrując kandydatury: pani sędzi Moniki Katarzyny Cichockiej-Białas i pani sędzi Małgorzaty Kałuży podkreśliła ich kwalifikacje zawodowe. Uznała jednak, że w niniejszym postępowaniu konkursowym ustępują one walorom zawodowym i osobowościowym reprezentowanym przez pana sędziego Adama Bojko.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 stycznia 2013 r. na:

1. pana Adama Tadeusza Bojko oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

2. panią Monikę Katarzynę Cichocką-Białas nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

3. panią Małgorzatę Kałużę nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).