Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 520.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.12.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 grudnia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 1172/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 grudnia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 520

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie kandydaturę Pani Anny Agnieszki Strzelec - starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie kandydatur:

- Pana Krzysztofa Adamskiego - radcy prawnego, etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie,

- Pani Elżbiety Anny Jakubiec - sędzi Sądu Okręgowego w Lublinie,

- Pani dr Anny Ostrowskiej - starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, adiunkta w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

- Pana dr. Jakuba Krzysztofa Polanowskiego - starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, wykładowcy w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

- Pana Rafała Pawła Sobusia - radcy prawnego, etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie,

- Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka - radcy prawnego, etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2017 r. pod poz. 520, zgłosiło się ośmioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Ewy Wandy Kwiatek-Sokołowskiej - radcy prawnego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1170/2017 z 20 grudnia 2017 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" na kandydaturę Pani Anny Agnieszki Strzelec. Na kandydaturę Pana Rafała Pawła Sobusia członkowie zespołu nie oddali głosów "za", oddając 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". Na kandydatury pozostałych osób: Pana Krzysztofa Adamskiego, Pani Elżbiety Anny Jakubiec, Pani Anny Ostrowskiej, Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego oraz Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka członkowie zespołu nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie kandydatury Pani Anny Agnieszki Strzelec. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Anna Agnieszka Strzelec zdobyła duże doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre, uzyskała również bardzo dobrą ocenę Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie i wysokie poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie udzieliło jej najwyższego poparcia.

W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci biorący udział w przedmiotowym postępowaniu konkursowym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1066, ze zm. - dalej jako p.o.u.s.a.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zwłaszcza: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Agnieszki Strzelec.

2. Pani Anna Agnieszka Strzelec urodziła się 9 grudnia 1975 r. w Iłży. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W 2000 r. ukończyła również wyższe studia magisterskie na kierunku politologia na Wydziale Politologii tego Uniwersytetu, uzyskując tytuł magistra politologii z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w listopadzie 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od 1 września 1999 r. do 30 września 2000 r. odbyła roczny staż na stanowisku pomocnika sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lipsku. W okresie od 1 października 2000 r. do 31 lipca 2001 r. pracowała jako nauczyciel prawoznawstwa i prawa pracy w Zespole Szkół Zawodowych w Lipsku. W latach 2000-2001 pełniła też funkcję Wiceprzewodniczącej Kolegium do spraw Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Lipsku. W 2002 r. złożyła przed Komisją Ministra Skarbu Państwa egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa z wynikiem pozytywnym. W okresie od 4 marca 2003 r. do 5 września 2003 r. była zatrudniona jako starszy referent w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie. Od 15 stycznia 2004 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, początkowo jako asystent sędziego, a od 1 czerwca 2011 r. jako starszy asystent sędziego. Od początku pracy na stanowisku asystenta sędziego swoje obowiązki wykonuje w Wydziale I. W okresie od 2 października 2007 r. do 4 marca 2009 r. uczestniczyła w szkoleniu, zorganizowanym przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego, które ukończyła złożeniem egzaminu z ogólną oceną dobrą.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez Panią Ewę Ibrom - sędzię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Pani sędzia bardzo wysoko oceniła jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych przez opiniowaną czynności. Zdaniem Pani sędzi ocena dotychczasowej pracy kandydatki pozwala na stwierdzenie, że wyróżnia się ona wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, wymaganej do powołania na urząd sędziego sądu administracyjnego. Opiniowana jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, cieszącą się nieposzlakowaną opinią. Ponad trzynastoletni staż pracy na stanowisku asystenta sędziego i wcześniejsza praca na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa wskazują na wystarczające doświadczenie zawodowe kandydatki w zakresie stosowania prawa. Uwzględniając ponadto podkreślane w opiniach o kandydatce cechy jej osobowości, doskonałą organizację pracy, samodzielność i umiejętność pracy w zespole, oceniająca stwierdziła, że Pani Anna Agnieszka Strzelec w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2017 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Agnieszki Strzelec, oddając. 5 głosów "za". Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w dniu 4 grudnia 2017 r. w odniesieniu do tej kandydatury oddano: 20 głosów "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej i bardzo dobrej ocenie Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz opiniach sędziów z nią współpracujących.

Pani Anna Agnieszka Strzelec brała udział w konferencjach naukowych i szkoleniach zawodowych. Predyspozycje merytoryczne i osobowościowe kandydatki do objęcia urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego potwierdzają bardzo dobre opinie wystawione przez Panią SWSA Halinę Chitrosz-Roicką - Przewodniczącą Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie i Pana SWSA Grzegorza Wałejko - zastępcę Przewodniczącej tego Wydziału, a także innych sędziów współpracujących z kandydatką.

Pozostali kandydaci legitymują się także wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, uprawniającymi do ubiegania się o urząd sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego, jednak w świetle wszystkich kryteriów ustawowych rozpatrywanych łącznie, zastosowanych przez Radę, nie wypełnili ich w stopniu wyższym niż Pani Anna Agnieszka Strzelec.

Pan Krzysztof Adamski urodził się w 1962 r. W latach 1983-1986 pracował na stanowisku elektromontera w Przedsiębiorstwie Montażu Aparatury Pomiarowej i Automatyki "Energoaparatura" Katowice. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 1991-1995 był zatrudniony na stanowisku starszego inspektora wojewódzkiego w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Z dniem 29 maja 1995 r. podjął pracę w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Lublinie jako kierownik Biura. W 1998 r. został powołany na pozaetatowego, a w 2000 r. na etatowego członka tego Kolegium, którą to funkcję pełni do chwili obecnej. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w maju 2003 r. złożył egzamin radcowski i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 16 czerwca 2003 r. został wpisany na listę radców prawnych. Prowadzi szkolenia między innymi aplikantów radcowskich i jest członkiem komisji egzaminacyjnych w zakresie prawa administracyjnego materialnego i procesowego. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, zorganizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu między innymi prawa administracyjnego.

Pani Elżbieta Anna Jakubiec urodziła się w 1966 r. W okresie od listopada 1987 r. do grudnia 1987 r. pracowała jako asystent medyczny w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 1992-1993 pracowała jako prawnik w Biurze Poselskim Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W latach 1993-1996 była pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Cywilnego i Procedury Cywilnej Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Zamościu, a następnie w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie, we wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski. Z dniem 20 listopada 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Puławach z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich na okres dwóch lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem 1 listopada 1999 r. została przeniesiona na własną prośbę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w VIII Wydziale Gospodarczym. W okresie od października 2001 r. do marca 2003 r. oraz od października 2003 r. do grudnia 2003 r. pełniła funkcję kierownika Sekcji do spraw Upadłościowych i Układowych w tym Wydziale. W 2007 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, zorganizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie z wynikiem dobrym. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, przy współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury z wynikiem bardzo dobrym. W związku z utworzeniem Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekała w VIII Wydziale Gospodarczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 23 lutego 2012 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie na okres od 1 marca 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. Delegacja ta została następnie przedłużona do 30 czerwca 2013 r. W czasie delegacji orzekała w IX Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lipca 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Orzekała w IX Wydziale Gospodarczym. Od 1 stycznia 2015 r. pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Pani sędzia prowadziła wykłady, między innymi dla aplikantów sądowych z zakresu prawa papierów wartościowych. Była członkiem komisji egzaminacyjnej dla osób ubiegających się o licencję syndyka przy Ministerstwie Sprawiedliwości oraz członkiem komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego w Lublinie. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych. Jest autorką rozdziału pod tytułem: "Działalność gospodarcza organizacji pozarządowych" w publikacji "Poradnik organizacji pozarządowych".

Pani Anna Ostrowska urodziła się w 1978 r. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 2003-2007 zajmowała stanowisko asystenta, a od października 2007 r. jest zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od września 2006 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, początkowo jako asystent sędziego, a od września 2011 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w Wydziale II. Po odbyciu studiów doktoranckich w zakresie prawa, w 2007 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Istota pozwolenia na budowę w perspektywie kształtowania ładu przestrzennego" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2008 r. otrzymała główną nagrodę w Konkursie Ministra Infrastruktury na najlepszą pracę doktorską w dziedzinie gospodarki przestrzennej. Przygotowuje również rozprawę habilitacyjną pod tytułem: "Administracyjnoprawna ochrona interesów osób trzecich w procesie inwestycyjnobudowlanym". W okresie od 16 września 2009 r. do 1 marca 2011 r. uczestniczyła w szkoleniu, zorganizowanym przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego, które ukończyła złożeniem egzaminu z ogólną oceną bardzo dobrą.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z przedmiotów: prawo administracyjne, prawo budowlane, bezpieczeństwo społeczności lokalnych i kształtowanie bezpiecznych przestrzeni, pozarządowe formy bezpieczeństwa, bezpieczeństwo państwa. Prowadzi również seminaria licencjackie i magisterskie. Podejmowała też zatrudnienie na stanowisku wykładowcy w innych szkołach wyższych, między innymi w Wyższej Szkole Służby Społecznej im. Ks. F. Blachnickiego w Suwałkach (w latach 2008-2009) oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu (w latach 2011-2012). Brała udział w szkoleniach zawodowych i szeregu konferencjach naukowych, w tym także międzynarodowych. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych z zakresu między innymi prawa ochrony środowiska, prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym monografii, komentarzy (np. komentarza do ustawy - Prawo budowlane oraz komentarza do ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych) oraz artykułów naukowych.

Pan Jakub Krzysztof Polanowski urodził się w 1977 r. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 2001-2006 był zatrudniony na stanowisku referenta i inspektora w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Lublinie. Po odbyciu studiów doktoranckich w zakresie prawa, w 2006 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Przemiany organów kontroli państwowej w odniesieniu do administracji publicznej w Polsce" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Od września 2006 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, początkowo jako asystent sędziego, a od września 2011 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w Wydziale II. W okresie od 2 października 2007 r. do 4 marca 2009 r. uczestniczył w szkoleniu, zorganizowanym przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego, które ukończył złożeniem egzaminu z ogólną oceną dobrą. Kandydat podejmował też dodatkowe zatrudnienie na stanowisku wykładowcy w szkołach wyższych, między innymi w Instytucie Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie (w latach 2009-2013 i 2016-2017) oraz na Wydziale Nauk Prawnych, a następnie na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu (w latach 2012-2016). Brał udział w szkoleniach zawodowych i szeregu konferencjach naukowych, w tym także międzynarodowych. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu między innymi prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i postępowania przed sądami administracyjnymi.

Pan Rafał Paweł Sobuś urodził się w 1975 r. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 1999-2003 pracował jako asystent radcy prawnego w kancelariach radców prawnych w Lublinie. W latach 2001-2007 prowadził zajęcia dydaktyczne dla studentów studiów stacjonarnych i zaocznych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w zakresie prawa podatkowego oraz prawa i postępowania celnego. W latach 2003-2007 prowadził także zajęcia dydaktyczne dla studentów studiów stacjonarnych i zaocznych w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Stalowej Woli w zakresie systemu podatkowego, postępowania celnego oraz postępowania egzekucyjnego w administracji. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w maju 2003 r. złożył egzamin radcowski i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 16 czerwca 2003 r. został wpisany na listę radców prawnych. W latach 2003-2006 prowadził własną kancelarię radcy prawnego. W okresie od września 2005 r. do maja 2006 r. był pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie, a od maja 2006 r. do chwili obecnej pełni funkcję etatowego członka tego Kolegium. Jest autorem publikacji pod tytułem: "Środki zaskarżenia w postępowaniu upadłościowym".

Pan Andrzej Przemysław Szewczyk urodził się w 1978 r. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa. W okresie od października 2002 r. do stycznia 2006 r. pracował jako aplikant radcowski w kancelarii adwokackiej w Lublinie. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w grudniu 2005 r. złożył egzamin radcowski i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 27 stycznia 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych. W okresie od października 2005 r. do stycznia 2006 r. był pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie, a od lutego 2006 r. pełnił funkcję etatowego członka tego Kolegium. Z dniem 1 grudnia 2006 r. na własną prośbę został przeniesiony do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie, w którym pełni funkcję etatowego członka tego Kolegium. W 2015 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym. Brał udział w szkoleniach zawodowych, między innymi zorganizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie. Jest autorem glosy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2012 r., w sprawie o sygn. akt II OSK 401/11 oraz artykułu pod tytułem: "Opłaty adiacenckie w praktyce organów administracyjnych".

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Ostrowskiej i Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego zostały ocenione bardzo dobrze, Pani Elżbiety Anny Jakubiec i Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka dobrze, a pozytywnie odnośnie Pana Krzysztofa Adamskiego.

Pan Rafał Paweł Sobuś nie otrzymał pozytywnej oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, sporządzonej na użytek niniejszej procedury konkursowej. Kandydat wniósł uwagi do oceny kwalifikacyjnej, domagając się jej weryfikacji. Podniósł między innymi, że jest nieobiektywna i tendencyjna, ponieważ nie daje właściwego i pełnego poglądu na całość jego działalności i pracy orzeczniczej jako członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w dniu 4 grudnia 2017 r. Pani Prezes tego Sądu, po odczytaniu uwag Pana Rafała Pawła Sobusia do oceny jego kwalifikacji, stwierdziła, że w obowiązującym stanie prawnym jego zastrzeżenia nie uruchamiają trybu weryfikacyjnego.

Wprawdzie Pani Anna Ostrowska i Pan Jakub Krzysztof Polanowski, podobnie jak rekomendowana kandydatka, otrzymali bardzo dobre oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednak posiadają krótsze doświadczenie zawodowe w sądownictwie administracyjnym, ponieważ pracują w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie od 2006 r., podczas gdy Pani Anna Agnieszka Strzelec od 2004 r. Ponadto zarówno Pani Anna Ostrowska, jak i Pan Jakub Krzysztof Polanowski uzyskali niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie niż wybrana kandydatka, a Pani Anna Ostrowska otrzymała również niższe poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, Pan Krzysztof Adamski, Pani Elżbieta Anna Jakubiec i Pan Andrzej Przemysław Szewczyk otrzymali niższe oceny kwalifikacyjne niż Pani Anna Agnieszka Strzelec. Nie spełniają zatem łącznie kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu, jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Pan Rafał Paweł Sobuś nie otrzymał pozytywnej oceny kwalifikacyjnej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Agnieszka Strzelec jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Zdobyła kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną swojej pracy, a także bardzo dobrą ocenę Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane wyżej.

Pani Elżbieta Anna Jakubiec, Pani Anna Ostrowska oraz Pan Rafał Paweł Sobuś na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych otrzymali oceny bardzo dobre, przy czym Pan Rafał Paweł Sobuś otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Ocenę dobrą plus otrzymał Pan Jakub Krzysztof Polanowski a Pan Krzysztof Adamski i Pan Andrzej Przemysław Szewczyk otrzymali oceny dobre.

Pani Elżbieta Anna Jakubiec złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą, a Pani Anna Ostrowska z oceną dobrą. Egzamin radcowski złożyli Pan Rafał Paweł Sobuś z oceną dobrą, a Pan Krzysztof Adamski i Pan Andrzej Przemysław Szewczyk z wynikami pozytywnymi. Pan Jakub Krzysztof Polanowski nie przystępował do egzaminu zawodowego.

Oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych nie były kryterium decydującym o wyborze najlepszego kandydata w niniejszej procedurze konkursowej, wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji po złożeniu egzaminów zawodowych.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie zaopiniowało kandydatury, oddając: 1 głos "za" i 2 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" na kandydaturę Pana Krzysztofa Adamskiego; 2 głosy "za" i 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" na kandydaturę Pani Elżbiety Anny Jakubiec; 3 głosy "za" i 2 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" na kandydaturę Pani Anny Ostrowskiej; 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" na kandydaturę Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego; 5 głosów "przeciw", przy braku głosów "za" i "wstrzymujących się" na kandydaturę Pana Rafała Pawła Sobusia;

5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" na kandydaturę Pani Anny Agnieszki Strzelec oraz 2 głosy "za" i 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" na kandydaturę Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oddało na kandydatury:

- Pana Krzysztofa Adamskiego 14 głosów "za" i 8 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się";

- Pam Elżbiety Anny Jakubiec 9 głosów "za" i 9 głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się";

- Pani Anny Ostrowskiej 13 głosów "za" i 8 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się";

- Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego 16 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się";

- Pana Rafała Pawła Sobusia 22 głosy "przeciw", przy braku głosów "za" i 2 głosach "wstrzymujących się";

- Pani Anny Agnieszki Strzelec 20 głosów "za" i 2 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się";

- Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka 11 głosów "za" i 9 głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

Wprawdzie Pan Jakub Krzysztof Polanowski, tak jak Pani Anna Agnieszka Strzelec, uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, jednak otrzymał niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, a ponadto legitymuje się krótszym doświadczeniem zawodowym w pracy w sądownictwie administracyjnym niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Pani Anna Agnieszka Strzelec uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, co, w ocenie Rady, powoduje, że, w połączeniu z pozostałymi kryteriami wyboru, okazała się najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 20 grudnia 2017 r. na kandydaturę:

- Pana Krzysztofa Adamskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Elżbiety Anny Jakubiec oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Ostrowskiej oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Rafała Pawła Sobusia nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Agnieszki Strzelec oddano 6 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Andrzeja Przemysława Szewczyka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

W związku z tym, że w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, na podstawie § 12 ust. 4 pkt 1 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 265/2017 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 12 września 2017 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, zarządził ponowne głosowanie nad kandydaturami: Pani Elżbiety Anny Jakubiec, Pani Anny Ostrowskiej, Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego i Pani Anny Agnieszki Strzelec, na które oddano największą liczbę głosów "za".

W wyniku tego głosowania na kandydaturę:

- Pani Elżbiety Anny Jakubiec oddano 1 głos "za" i 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Ostrowskiej oddano 1 głos "za" i 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jakuba Krzysztofa Polanowskiego oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Agnieszki Strzelec oddano 8 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Agnieszki Strzelec zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zdobyte przez nią długoletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobre: ocena kwalifikacyjna, ocena Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz opinie sędziów z nią współpracujących, a także najwyższe poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Podkreślenia wymaga, że niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.).