Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 230.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.10.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 października 2017 r.

UCHWAŁA Nr 312/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 października 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 230

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej kandydaturę Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion - sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2017 r. pod poz. 230, zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 30 października 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego i życiowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Katarzyna Małgorzata Polańska-Farion zdobyła bogate doświadczenie zawodowe i dojrzałość życiową, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre, Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaopiniowało jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego udzieliło jej bardzo wysokiego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 22 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1254, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zwłaszcza: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki i uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

2. Pani Katarzyna Małgorzata Polańska-Farion urodziła się 25 listopada 1962 r. w Krasnymstawie. W 1986 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, w 1989 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Z dniem 18 października 1989 r. została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, na okres dwóch lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 października 1991 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, przy czym 1 stycznia 1992 r. objęła funkcję przewodniczącej tego Wydziału. Od września 1993 r. pełniła funkcję wiceprezesa, a od lutego 1997 r. do grudnia 2001 r. prezesa tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 listopada 1998 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Orzekała w V Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 stycznia 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym, przy czym 1 września 2010 r. objęła funkcję zastępcy przewodniczącego, a 28 lutego 2012 r. funkcję przewodniczącej tego Wydziału, którą pełniła do 31 grudnia 2012 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 24 lutego 2014 r. Pani sędzia została delegowana do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym, w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r. Orzekała w Izbie Cywilnej.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez Panią Agnieszkę Piotrowską - sędzię Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Pani sędzia stwierdziła, że kandydatka cieszyła się i nadal cieszy opinią osoby kompetentnej, zaangażowanej w wykonywanie obowiązków orzeczniczych, sumiennej, o wysokiej kulturze osobistej. W ocenie opiniującej, wysoki poziom wiedzy prawniczej, doświadczenie zawodowe i życiowe oraz dotychczasowy przebieg drogi zawodowej, obejmującej sądy powszechne wszystkich instancji, dają pełne podstawy do stwierdzenia, że Pani Katarzyna Małgorzata Polańska-Farion zdobyła bardzo wysokie kwalifikacje do objęcia urzędu sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2017 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion z uwagi na wszechstronną i ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz walory osobiste. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w dniu 3 października 2017 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 60 głosów "za" i 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz pozostałych kryteriów wyboru w odniesieniu do kandydatury Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion. Uwzględniając zgromadzone w sprawie materiały, a w szczególności przedstawione wyżej informacje dotyczące posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego i życiowego oraz treść oceny kwalifikacyjnej, Rada uznała, że kandydatka posiada rozległą wiedzę w zakresie prawa cywilnego, popartą wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym zdobytym w wydziałach cywilnych sądów powszechnych wszystkich szczebli. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Pani Katarzyna Małgorzata Polańska-Farion uzyskała także bardzo wysokie poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. W ocenie Rady, Pani Katarzyna Małgorzata Polańska-Farion spełnia zatem w najwyższym stopniu wszystkie kryteria wyboru do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zdobyte przez nią długoletnie, bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe związane z rozpoznawaniem spraw cywilnych, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. W ocenie Rady kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy w zakresie prawa cywilnego, predestynujący do objęcia urzędu sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 października 2017 r. na kandydaturę Pani Katarzyny Małgorzaty Polańskiej-Farion oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.).