Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.7.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 lipca 2017 r.

UCHWAŁA Nr 239/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 lipca 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976 ze zm.) w zw. z art. 35 § 3-5 i art. 32a § 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 358 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie kandydaturę Pana Piotra Mirosława Raczkowskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pan Piotr Mirosław Raczkowski pismem z 6 lipca 2017 r. zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, na podstawie art. 35 § 4 w zw. z art. 32a § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że orzeczeniem nr 03548/2/17 Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z 3 lipca 2017 r. został uznany za trwale niezdolnego do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Jednocześnie oświadczył, że stan jego zdrowia pozwala na pełnienie urzędu sędziego w sądzie powszechnym i chciałby kontynuować pracę orzeczniczą, którą wykonuje od dwudziestu dwóch lat.

II

Na posiedzeniu 25 lipca 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, dokonał analizy mających zastosowanie w niniejszej sprawie przepisów ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2062, ze zm.) oraz ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 358 ze zm.), przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa uwzględnienie wniosku Pana Piotra Mirosława Raczkowskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o powołanie na urząd sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za poparciem wniosku Pana sędziego, przemawia spełnienie wymagań ustawowych określonych w art. 35 § 3-5 w zw. z art. 32a § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych. Pan Piotr Mirosław Raczkowski orzeczeniem nr 03548/2/17 Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z 3 lipca 2017 r. został uznany za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej, zaś pismem z 6 lipca 2017 r. zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Piotr Mirosław Raczkowski spełnia wymagania ustawowe określone w art. 35 § 3-5 w zw. z art. 32a § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych.

2. Pan Piotr Mirosław Raczkowski urodził się 28 stycznia 1961 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W kwietniu 1983 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. We wrześniu 1983 r. rozpoczął naukę w dwuletniej Szkole Chorążych Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu. Po jej ukończeniu w sierpniu 1985 r. został wyznaczony na stanowisko instruktora w Ośrodku Szkolenia Służb Kwatermistrzowskich w Grudziądzu. W 1992 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dostatecznym. Pod koniec 1992 r. został przeniesiony do Brygady Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie. Dowódca jednostki powierzył mu pełnienie obowiązków radcy prawnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 sierpnia 1993 r. został mianowany na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Po odbyciu w latach 1993-1995 aplikacji sądowej w Sądzie Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie, we wrześniu 1995 r., złożył wojskowy egzamin sędziowski przed Komisją Egzaminacyjną w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego z wynikiem ogólnym dobrym. Obowiązki asesora sądu wojskowego wykonywał od 5 października 1995 r. do 16 czerwca 1996 r. w Sądzie Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie, a od 17 czerwca 1996 r. do 23 grudnia 1997 r. w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, przy czym w okresie od 1 czerwca 1997 r. do 31 sierpnia 1997 r. orzekał w ramach delegacji w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Olsztynie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 listopada 1997 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 sierpnia 1999 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, a z dniem 21 marca 2001 r. został powołany na stanowisko Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 stycznia 2013 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 18 marca 2013 r. został przeniesiony z Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, w którym nadal pełnił funkcję Prezesa Sądu. W okresie od 1 grudnia 2010 r. do 31 maja 2017 r., na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, orzekał jednocześnie w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Obowiązki wykonywał w X Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu, w wymiarze dwóch sesji w miesiącu.

Pan Piotr Mirosław Raczkowski z dniem 27 stycznia 2010 r. został członkiem Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnią kadencję. Z dniem 28 stycznia 2014 r. ponownie został wybrany członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, na drugą kadencję. Od 6 maja 2014 r. Pan sędzia pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Jest również aktywnym członkiem następujących powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa Komisji: ogólnej i szkoleń; do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów sądowych; budżetowej; do spraw wizytacji i lustracji; do spraw kontaktów międzynarodowych; do spraw skarg, wniosków i petycji; do spraw środków społecznego przekazu; do spraw związanych z powstaniem domu sędziego seniora.

Orzeczeniem nr 03548/2/17 Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z 3 lipca 2017 r. Pan Piotr Mirosław Raczkowski został uznany za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej. Wobec powyższego pismem z 6 lipca 2017 r. zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie na podstawie art. 35 § 4 w zw. z art. 32a § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych.

3. Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym 25 lipca 2017 r., po zapoznaniu się z całokształtem okoliczności sprawy, podzieliła stanowisko zespołu członków i postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie kandydaturę Pana Piotra Mirosława Raczkowskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie na podstawie art. 35 § 3-5 w zw. z art. 32a § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych. Zgodnie z dyspozycją tych przepisów w przypadku uznania sędziego orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej - bez zasięgania opinii właściwego zgromadzenia sędziów - wniosek o powołanie sędziego sądu wojskowego na urząd sędziego sądu powszechnego, jeżeli nie ma innych przeszkód prawnych i istnieje taka możliwość, przy czym sędziego wojskowego sądu garnizonowego powołuje się na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym, a sędziego wojskowego sądu okręgowego powołuje się na stanowisko sędziego w sądzie okręgowym.

W niniejszej sprawie Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie orzeczeniem nr 03548/2/17 z 3 lipca 2017 r. uznała, że Pan Piotr Mirosław Raczkowski jest trwale niezdolny do zawodowej służby wojskowej. Zarówno Pan sędzia (pismo z 6 lipca 2017 r.), jak i Prezes Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie (pismo z 6 lipca 2017 r. nr WSO-8/1/10/17/4) oświadczyli, że nie będą wnosić odwołania od powyższego orzeczenia do Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Ponadto Pan sędzia pismem z 6 lipca 2017 r. wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa ze stosownym wnioskiem, wobec czego ustawowe przesłanki warunkujące powołanie sędziego sądu wojskowego na urząd sędziego sądu powszechnego - na podstawie wskazanych przepisów - zostały spełnione.

Nadmienić należy, że Pan Piotr Mirosław Raczkowski zgłosił swoją kandydaturę na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Wojskowej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 1179. Krajowa Rada Sądownictwa, uchwałą nr 195/2017 z 26 maja 2017 r., postanowiła nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Piotra Mirosława Raczkowskiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Wojskowej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 lipca 2017 r. za przedstawieniem Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Piotra Mirosława Raczkowskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.