Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 214.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2017 r.

UCHWAŁA Nr 87/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 214

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie kandydaturę Pana Krzysztofa Świetlickiego - prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie kandydatury Pana Grzegorza Stanisława Kachela - sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 214, zgłosiło się dwóch wyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Kamila Elżbieta Głuch, Pan Piotr Andrzej Myszkowiec i Pan Andrzej Wicherski.

Wobec rezygnacji Pani Kamili Elżbiety Głuch - prokuratora Wojskowej Prokuratury w Warszawie z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, Krajowa Rada Sądownictwa, uchwałą nr 77/2017 z 8 marca 2017 r., umorzyła postępowanie wszczęte w jej sprawie.

Rezygnację z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie złożył także Pan Piotr Andrzej Myszkowiec - prokurator Prokuratury Garnizonowej w Lublinie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa, uchwałą nr 75/2017 z 8 marca 2017 r., umorzyła postępowanie wszczęte w jego sprawie.

Rezygnację z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie złożył również Pan Andrzej Wicherski - prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa, uchwałą nr 78/2017 z 8 marca 2017 r., umorzyła także postępowanie wszczęte w jego sprawie.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 marca 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i oceniając, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie jednogłośnie postanowił zwrócić się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę z zespołem:

- Prokuratora Okręgowego w Warszawie w celu uzyskania informacji o wynikach pracy Pani Kamili Elżbiety Głuch i Pana Andrzeja Wicherskiego,

- Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie w celu uzyskania informacji o wynikach pracy Pana Grzegorza Stanisława Kachela,

- Prokuratora Rejonowego w Lublinie w celu uzyskania informacji o wynikach pracy Pana Piotra Andrzeja Myszkowca,

- Prokuratora Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w celu uzyskania informacji o wynikach pracy Pana Krzysztofa Swietlickiego.

Zespół postanowił ponadto zwrócić się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o wystąpienie do Prokuratora Okręgowego w Warszawie, Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie, Prokuratora Rejonowego w Lublinie i Prokuratora Rejonowego dla Warszawy- Mokotowa w Warszawie o przesłanie danych statystycznych dotyczących pracy wyżej wymienionych kandydatów za lata 2015 i 2016.

W dniu 7 marca 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie postanowiła zaprosić do udziału w posiedzeniu zespołu, wyznaczonym na dzień 8 marca 2017 r.: Zastępcę Prokuratora Okręgowego w Warszawie w sprawie Pani Kamili Elżbiety Głuch i Pana Andrzeja Wicherskiego, Zastępcę Prokuratora Rejonowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie w sprawie Pana Krzysztofa Świetlickiego oraz Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, a także wystąpić o dane statystyczne dotyczące pracy wszystkich kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie za lata 2015 i 2016.

W dniu 7 marca 2017 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęła opinia Pani sędzi Ewy Kruk - Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie oraz dane statystyczne dotyczące pracy Pana sędziego Grzegorza Stanisława Kachelaw

W dniu w dniu 7 marca 2017 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło oświadczenie Pana Piotra Andrzeja Myszkowca, a w dniu 8 marca 2017 r. oświadczenia Pani Kamili Elżbiety Głuch i Pana Andrzeja Wicherskiego o cofnięciu zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie.

W dniu 8 marca 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Piotra Andrzeja Myszkowca, Pani Kamili Elżbiety Głuch, i Pana Andrzeja Wicherskiego z uwagi na cofnięcie ich zgłoszeń.

W posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 marca 2017 r. uczestniczyli: Pan mjr. Radosław Wiszenka - Zastępca Prokuratora Rejonowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie oraz Pan płk. Piotr Raczkowski - Prezes Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. Po wysłuchaniu zaproszonych osób zespół uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pana Grzegorza Stanisława Kachela 1 głos "za", nie oddali głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na kandydaturę Pana Krzysztofa Świetlickiego oddali 3 głosy "za", nie oddali głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie kandydatury Pana Krzysztofa Świetlickiego - prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziego zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Krzysztof Świetlicki posiada wieloletnie doświadczenie w uczestniczeniu w postępowaniach prowadzonych przed sądami wojskowymi, a w ocenie kwalifikacyjnej wskazano na wysoki poziom jego wiedzy prawniczej oraz umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. Zespół stwierdził również, że miał na uwadze wyższe poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych udzielone kandydaturze Pana Grzegorza Stanisława Kachela niż kandydaturze Pana Krzysztofa Świetlickiego. Kandydat ten nie posiada jednak doświadczenia orzeczniczego w ramach sądownictwa wojskowego, co, biorąc pod uwagę specyfikę pracy w sądzie wojskowym, w ocenie zespołu, powoduje, że jego kandydatura jest mniej odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obaj kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 22 § 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 358, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskanym poparciem Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych oraz opiniami Ministra Sprawiedliwości i Ministra Obrony Narodowej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, podzielając stanowisko zespołu, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Krzysztofa Świetlickiego.

2. Pan Krzysztof Świetlicki urodził się 18 grudnia 1976 r. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i uzyskał tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. W latach 2002-2003 był, w ramach stażu absolwenckiego, wychowawcą młodzieży oraz pracownikiem biurowym w V Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Lublinie. W 2003 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W okresie od października 2004 r. do września 2007 r. odbywał pozaetatową aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Jednocześnie, w latach 2004-2008, pracował jako strażnik Straży Miejskiej w Świdniku. W 2006 r. ukończył kurs przeszkolenia kadr rezerwy oficerów WKU w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W latach 2007-2008 pełnił funkcję kuratora społecznego w V Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Lublinie. W październiku 2007 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 2007 r. został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego. W okresie od 15 lipca 2008 r. do 28 lutego 2010 r. pełnił zawodową służbę wojskową jako asesor Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Warszawie, początkowo w stopniu podporucznika, a następnie porucznika. Od 1 marca 2010 r. do 3 kwietnia 2016 r. zajmował stanowisko prokuratora Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Warszawie, a z dniem 4 kwietnia 2016 r., został przeniesiony na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie. Obowiązki wykonuje w Dziale do spraw Wojskowych.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Krzysztofa Świetlickiego zostały ocenione bardzo dobrze przez Pana ppłk. Tomasza Krajewskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędzia podkreślił, że dane statystyczne, obrazujące pracę kandydata, a także dążenie do doskonalenia wiedzy oraz posiadanych umiejętności, jednoznacznie wskazują na wysoki poziom jego wiedzy prawniczej oraz umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. W ocenie Pana sędziego, Pan Krzysztof Świetlicki posiada cechy dające rękojmię należytego wykonywania zawodu sędziego.

Przygotowanie zawodowe Pana Krzysztofa Świetlickiego zostało ocenione bardzo dobrze również przez Pana ppłk. Piotra Tuchorskiego - Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Warszawie, który w sporządzonej opinii służbowej zwrócił uwagę na jego ponadprzeciętną znajomość przepisów prawa, a także umiejętność stosowania prawa w praktyce. Powyższe wnioski znalazły potwierdzenie w opiniach przedstawionych przez Pana mjr. Radosława Wiszenkę - Zastępcę Prokuratora Rejonowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie i Pana płk. Piotra Raczkowskiego - Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, podczas posiedzenia zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 marca 2017 r.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Krzysztof Świetlicki posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku asesora prokuratury i prokuratora prokuratury wojskowej. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe zostały stwierdzone w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na użytek niniejszego postępowania nominacyjnego oraz znalazły potwierdzenie w opiniach Pana ppłk. Piotra Tuchorskiego - Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Warszawie, Pana mjr. Radosława Wiszenki - Zastępcy Prokuratora Rejonowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie i Pana płk. Piotra Raczkowskiego - Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również ocenę kwalifikacyjną i doświadczenie zawodowe Pana Grzegorza Stanisława Kachela, ale uznała, że jego kandydatura jest mniej odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie z uwagi na brak doświadczenia zawodowego w pracy związanej z sądownictwem wojskowym oraz mniej korzystną, bowiem dobrą opinię służbową Pani sędzi Ewy Kruk - Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie.

Pan Grzegorz Stanisław Kachel urodził się w 1974 r. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i uzyskał tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W okresie od października 1998 r. do marca 2001 r. odbywał pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, a następnie Sądu Okręgowego w Gdańsku. W okresie studiów i w trakcie aplikacji sądowej pracował w rozgłośniach radiowych jako reporter i prezenter na podstawie umów zlecenia, a następnie był zatrudniony na stanowisku referenta w Urzędzie Miasta Gdyni w wymiarze połowy etatu. We wrześniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem łącznym dobrym. Z dniem 15 października 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, a z dniem 1 kwietnia 2005 r. został przeniesiony na własną prośbę do orzekania w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w II Wydziale Karnym. W okresie od 1 listopada 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. pełnił funkcję Przewodniczącego VIII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Wejherowie z siedzibą w Rumii. Z dniem 1 stycznia 2010 r., z uwagi na likwidację wydziałów grodzkich, został przeniesiony do II Wydziału Karnego tego Sądu. Doświadczenie zdobył również w ramach wielokrotnych jednodniowych delegacji w latach 2008-2013 do orzekania w XIV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Ponadto, od 2007 r. łączy orzekanie z dodatkowymi zajęciami, polegającymi na pracy dydaktycznej m.in. w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku i na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2010 r. prowadzi również, za zgodą Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, zajęcia konwersatoryjne dla studentów prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Jest również autorem szeregu publikacji z zakresu prawa karnego materialnego, postępowania karnego oraz prawa wykroczeń. W listopadzie 2015 r. ukończył kurs przeszkolenia kadr rezerwy w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Kwalifikacje zawodowe Pana Grzegorza Stanisława Kachela zostały ocenione bardzo wysoko w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej przez Pana ppłk. Pawła Więcka - wizytatora Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Pani sędzia Ewa Kruk - Prezes Sądu Rejonowego w Wejherowie w opinii z 7 marca 2017 r. stwierdziła, że kandydatura Pana Grzegorza Stanisława Kachela gwarantuje dobre wykonywanie powierzonych mu obowiązków.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Grzegorz Stanisław Kachel posiada nieznacznie dłuższe doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego niż Pan Krzysztof Świetlicki na stanowisku prokuratora prokuratury wojskowej i prokuratury rejonowej. Uwzględniono również okoliczność, że Pan Grzegorz Stanisław Kachel wykłada na uczelniach wyższych oraz jest autorem szeregu publikacji z zakresu karnego materialnego, postępowania karnego oraz prawa wykroczeń. Za wyborem kandydatury Pana Krzysztofa Świetlickiego przemówiło jednak wieloletnie doświadczenie w uczestniczeniu w postępowaniach prowadzonych przed sądami wojskowymi oraz uzyskanie bardzo dobrej opinii służbowej Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Warszawie, który podkreślił jego ponadprzeciętną znajomość przepisów prawa, a także umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce. Krajowa Rada Sądownictwa uznała zatem, że Pan Krzysztof Świetlicki jest w wyższym stopniu przygotowany do objęcia urzędu sędziego wojskowego sądu garnizonowego z uwagi na znajomość tematyki spraw wojskowych i uczestnictwo w postępowaniach toczących się przed tym sądem.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych. Oceny te nie były jednak kryterium mogącym mieć istotny wpływ na dokonany przez Radę, w niniejszej procedurze konkursowej, wybór kandydatury Pana Krzysztofa Świetlickiego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że obaj kandydaci otrzymali co najmniej dobre oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych. Ponadto posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne świadczące o odpowiednim przygotowaniu do wykonywania zawodu sędziego wojskowego sądu garnizonowego. Powyższe spowodowało, że kryterium uzyskanych ocen na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych nie miało decydującego znaczenia dla podjętego przez Krajową Radę Sądownictwa rozstrzygnięcia.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i ocenę Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych oraz opinię Ministra Sprawiedliwości i Ministra Obrony Narodowej.

Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 28 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pana Grzegorza Stanisława Kachela oddało 3 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", a Pana Krzysztofa Świetlickiego oddało 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych w dniach 1-2 marca 2016 r. na kandydaturę: Pana Grzegorza Stanisława Kachela oddano 20 głosów "za" oraz 13 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", a Pana Krzysztofa Świetlickiego oddano 9 głosów "za" oraz 17 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także wyrażone przez Ministra Sprawiedliwości pozytywne opinie o obydwu kandydatach, w uzasadnieniu których opisano przebieg ich drogi zawodowej. Minister Obrony Narodowej przesłał zaopiniowane dokumenty kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie celem dalszego procedowania, nie wyrażając opinii odnośnie żadnego z kandydatów.

Pan Grzegorz Stanisław Kachel otrzymał zatem wyższe poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych niż Pan Krzysztof Świetlicki. Krajowa Rada Sądownictwa uznała jednak, że, w sytuacji uzyskania przez obu kandydatów pozytywnych opinii Ministra Sprawiedliwości, braku zastrzeżeń Ministra Obrony Narodowej oraz bardzo dobrych ocen kwalifikacyjnych, kandydatura Pana Krzysztofa Świetlickiego jest bardziej odpowiednia do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie z uwagi na bogate doświadczenie zawodowe w pracy związanej z sądownictwem wojskowym i bardzo dobrą opinię służbową Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Warszawie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Krzysztofa Świetlickiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, przydatne do orzekania w wojskowym sądzie garnizonowym, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i bardzo dobra opinia służbowa Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Warszawie.

Kandydatura Pana Grzegorza Stanisława Kachela nie była bardziej odpowiednia od kandydatury Pana Krzysztofa Świetlickiego, gdyż w niższym stopniu spełniła kryterium oceny kandydatów na stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego określone w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej osoby.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 marca 2017 r. na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Stanisława Kachela oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krzysztofa Świetlickiego oddano 8 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Wobec nieuzyskania przez żadnego z kandydatów wymaganej bezwzględnej większości głosów, w dniu 9 marca 2017 r. przeprowadzono, na podstawie § 12 ust. 4 Regulaminu szczegółowego trybu działania Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2015 r. poz. 304 ze zm.), ponowne głosowanie nad obiema kandydaturami. W wyniku tego głosowania na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Stanisława Kachela oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krzysztofa Świetlickiego oddano 9 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.).