Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 562.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2017 r.

UCHWAŁA Nr 86/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 562

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie kandydaturę Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka - sędziego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawa w Warszawie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie kandydatury Pana Michała Marka Żaka - sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 562 zgłosiło się dwóch wyżej wymienionych kandydatów oraz Pan Damian Paweł Krakowiak, wobec którego Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie uchwałą nr 63/2017 z 7 marca 2017 r. z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 7 marca 2017 r. po omówieniu kandydatur biorących udział w konkursie stwierdził, że zgromadzone materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie - w siedzibie Rady - Prezesa Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Prezesów Sądów Rejonowych: dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie i dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie w celu uzyskania informacji o wynikach pracy orzeczniczej kandydatów w tych Sądach.

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (13 głosów "za") uwzględniła wniosek zespołu.

Na posiedzeniu 8 marca 2017 r. zespół wysłuchał Prezesa Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Wiceprezesów Sądów Rejonowych: dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie i dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie i po przeprowadzeniu narady postanowił 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie kandydaturę Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uwzględniając oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także wyniki głosowań Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan Wojciech Rafał Buchajczuk legitymuje się dłuższym doświadczeniem orzeczniczym łącznie na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, jak też zdobytym w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym orzekał w sprawach drugo instancyjnych, a także uzyskał wyższe poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie niż Pan Michał Marek Żak.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że obaj kandydaci biorący udział w niniejszym konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 22 § 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 358 ze zm.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowań Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu okręgowego w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka.

2. Pan Wojciech Rafał Buchajczuk urodził się 24 października 1975 r. w Hrubieszowie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym. W latach 1999-2002 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie początkowo pozaetatową, a od 1 października 2000 r. etatową. Jednocześnie od 1 stycznia 2000 r. do 25 czerwca 2000 r. i od 3 lipca 2000 r. do 27 września 2000 r. był zatrudniony w wymiarze 14 etatu na stanowisku referenta-stażysty w Sądzie Rejonowym w Lublinie. W kwietniu 2002 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 6 maja 2003 r. do 20 maja 2003 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 2 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, w którym początkowo orzekał w II Wydziale Karnym i w VII Wydziale Karnym, a od 1 sierpnia 2006 r. w IX Wydziale Grodzkim. Od 9 stycznia 2006 r. do 31 lipca 2006 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej w VII Wydziale Karnym, a od 1 sierpnia 2006 r. do 15 maja 2008 r. funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej w IX Wydziale Grodzkim tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2007 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, w którym do 15 maja 2008 r. orzekał w IX Wydziale Grodzkim, zaś od 16 maja 2008 r. do 28 lutego 2009 r. w V Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości został, na własny wniosek, przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze do 10 stycznia 2010 r. wykonywał w IV Wydziale Karnym, a od 11 stycznia 2010 r. w III Wydziale Karnym, pełniąc funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej w tym Wydziale. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie od 2010 r. orzeka na jednodniowych sesjach w IX Wydziale Karnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie. Kandydat w okresie od 2 lutego 2015 r. do 3 kwietnia 2015 r. uczestniczył w Oficerskim Kursie Przeszkolenia Kadr Rezerwy organizowanym przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki i zdał egzamin oficera z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Ponadto uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 2015 r. o nadaniu pierwszego stopnia oficerskiego został mianowany na stopień podporucznika.

Pan Wojciech Rafał Buchajczuk uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Pana podpułkownika Tomasza Krajewskiego - sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Z oceny tej wynika, że posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, a jego kilkunastoletni staż orzeczniczy świadczy o znaczącym doświadczeniu zawodowym. Opiniujący stwierdził, że Pan Wojciech Rafał Buchajczuk uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne i wykazuje ponadprzeciętne zaangażowanie w pracy. W konkluzji wyraził pogląd, że kandydat daje pełną rękojmię prawidłowego wykonywania nie tylko zawodu sędziego sądu powszechnego, ale i również sędziego sądu wojskowego.

Pan Wojciech Rafał Buchajczuk uzyskał również pozytywne opinie Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, Przewodniczącego III Wydziału Karnego tego Sądu oraz Przewodniczącego IX Wydziału Karnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wiceprezes Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie stwierdził, że kandydat rzetelnie i starannie wykonuje obowiązki, wykazuje umiejętność prawidłowej organizacji pracy i uzyskuje wyniki stabilności orzecznictwa wskazujące na należyte przygotowanie i rzetelną pracę. Konkludując stwierdził, że umiejętności merytoryczne i warsztatowe oraz doświadczenie w pełni predestynują Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka do prowadzenia postępowań w sprawach złożonych, o dużym stopniu zawiłości i trudności. Wyraził także opinię, że cechy osobowości kandydata dają rękojmię należytego i sumiennego wykonywania obowiązków oraz gwarantują wysoką jakość orzecznictwa.

Przewodniczący III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie stwierdził, że kandydat jest osobą rzetelną, kompetentną i koleżeńską. Wyjątkowo sprawnie podejmuje decyzje w powierzonych mu sprawach, wyróżniając się przy tym wysoką wiedzą merytoryczną. Opiniujący podkreślił wzorowy sposób w jaki kandydat łączy pracę orzeczniczą z kierowaniem Sekcją Wykonawczą III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

Przewodniczący IX Wydziału Karnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie wysoko ocenił wiedzę i doświadczenie Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka i stwierdził, że zasługuje on na powołanie na stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Dodał, że w sprawach, w których był sprawozdawcą, wykazał się dobrym przygotowaniem oraz wysoką wiedzą z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, a także poglądów doktryny. Podkreślił także, że nie stwierdził przypadku przekroczenia przez kandydata, bez usprawiedliwienia, terminu ustawowego do sporządzenia uzasadnienia wyroku.

3. Pan Michał Marek Żak urodził się 22 listopada 1977 r. w Łodzi. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z wynikiem dobrym. Od 2 listopada 2001 r. do 29 lutego 2004 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta w kancelarii adwokackiej w Warszawie. W latach 2003-2005 odbywał aplikację prokuratorską pozaetatową, początkowo w apelacji krakowskiej, a następnie w apelacji warszawskiej, a w latach 2005-2007 aplikację sądową etatową w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2005 r. o nadaniu pierwszego stopnia oficerskiego został mianowany na stopień podporucznika. We wrześniu 2007 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Z dniem 5 listopada 2007 r. został mianowany asesorem sądu wojskowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Warszawie, w którym orzekał w sprawach karnych. Od 16 czerwca 2008 r. do 15 grudnia 2008 r. odbywał staż asesorski w III Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, przy czym po tym okresie był delegowany do tego Sądu celem zakończenia rozpoczętych spraw karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, od 1 marca 2012 r. do 31 maja 2016 r. orzekał w ramach delegacji w III Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Od 1 stycznia 2017 r., również na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, orzeka w tej jednostce w wymiarze 50% wpływu sędziego w wydziale, w zakresie wszystkich kategorii spraw. Pan Michał Marek Żak obecnie posiada stopień majora. Kandydat uczestniczył w szkoleniach zawodowych adresowanych do sędziów, a w latach 2013-2015 prowadził wykłady i ćwiczenia, między innymi z ogólnych podstaw prawa i z zakresu prawa pracy w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Pan Michał Marek Żak uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Pana podpułkownika Pawła Więcka - sędziego wizytatora Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który stwierdził, że spełnia on niezbędne kryteria do objęcia stanowiska sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniujący podkreślił, że kandydat wzorowo wypełnia swoje obowiązki służbowe, prezentując przy tym nienaganny stosunek zarówno wobec swoich przełożonych, jak i współpracowników oraz stron. Pan Michał Marek Żak doskonali swoje umiejętności zawodowe między innymi orzekając w ramach delegacji w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie, osiągając przy tym wysoką stabilność orzecznictwa.

Kandydat uzyskał również pozytywne opinie Prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie oraz Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie.

Prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie stwierdził, że kandydat reprezentuje wysoki poziom kultury osobistej, zawsze przestrzega reguł dyscypliny pracy, jest skrupulatny, a stawiane przed nim zadania wykonuje terminowo.

Prezes Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie wzorowo ocenił sposób wywiązywania się przez Pana Michała Marka Żaka z powierzonych mu obowiązków, podkreślając jego pracowitość i zaangażowanie w pracę orzeczniczą. Konkludując stwierdził że spełnia on wszelkie kryteria i jest godnym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obaj kandydaci zdobyli bogate doświadczenie zawodowe wykonując od wielu lat obowiązki na stanowisku asesora sądowego oraz stanowiskach sędziowskich, a ich wysokie kwalifikacje znajdują potwierdzenie w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych oraz dołączonych do kart zgłoszenia opiniach służbowych. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła jednak pod uwagę, że Pan Wojciech Rafał Buchajczuk wykonuje czynności orzecznicze od czerwca 2003 r., a wiec o ponad cztery lata dłużej niż Pan Michał Marek Żak. Ponadto kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie, poza wieloletnim doświadczeniem w pracy sędziego pierwszoinstancyjnego w wydziałach karnych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie i Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, ma też doświadczenie jako sędzia sądu odwoławczego zdobyte w IX Wydziale Karnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Obaj kandydaci ukończyli wyższe studia prawnicze i złożyli egzamin sędziowski z oceną dobrą.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych.

Na posiedzeniu Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie 28 stycznia 2016 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pan Wojciech Rafał Buchajczuk 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"; Pan Michał Marek Żak 3 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądów Wojskowych 1 marca 2016 r. kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Wojciech Rafał Buchajczuk 18 głosów "za", 15 "przeciw" i 10 "wstrzymujących się", Pan Michał Marek Żak 29 głosów "za", 7 "przeciw" i 6 "wstrzymujących się".

Pan Wojciech Rafał Buchajczuk uzyskał nieco wyższe poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, a Pan Michał Marek Żak wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądów Wojskowych. W ocenie Rady wyższy wynik głosowania w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądów Wojskowych, wobec wskazanych wyżej okoliczności, stanowiących o zdobytych przez obu kandydatów kwalifikacjach zawodowych, nie mógł rozstrzygnąć wyniku niniejszej procedury konkursowej na jego korzyść.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze zdobyte w sądzie odwoławczym, pozytywna ocena kwalifikacji, wyższe poparcie Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, a także bardzo dobre opinie służbowe.

Rada wysoko oceniła również kandydaturę Pana Michała Marka Żaka, który uzyskał wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądów Wojskowych, jednakże legitymuje się krótszym stażem orzeczniczym, nie obejmującym orzekania w sprawach w sądzie odwoławczym.

Mając na uwadze powyższe, a także ze względu na to, że w niniejszej procedurze nominacyjnej pozostaje do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Michał Marek Żak nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pan Wojciech Rafał Buchajczuk.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2017 r. na kandydaturę:

- Pana Wojciecha Rafała Buchajczuka oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 4 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Michała Marka Żaka oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.).