Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.1.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 stycznia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 2/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 stycznia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydaturę Pana Piotra Andrzeja Błaszaka - sędziego Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r" pod poz. 802, zgłosił się jeden kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 10 stycznia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydaturę, odbył naradę i uznał, że są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pana Piotra Andrzeja Błaszaka 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydatury Pana Piotra Andrzeja Błaszaka.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Piotra Andrzeja Błaszaka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej kandydata, doświadczenie orzecznicze uzyskane w pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim i w ramach udzielonej delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu oraz bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2062 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pana Piotra Andrzeja Błaszaka zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

2. Pan Piotr Andrzej Błaszak urodził się w 1972 r. w Poznaniu. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W okresie od 1 sierpnia 1997 r. do 30 września 1998 r. był zatrudniony na stanowisku sekretarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu złożył w maju 2001 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od kwietnia do lipca 2001 r. był zatrudniony na stanowisku doradcy prawnego w Agencji Detektywistycznej "Hunters" w Grodzisku Wielkopolskim. Z dniem 1 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim. Orzekał w I Wydziale Cywilnym i w VI Wydziale Grodzkim tego Sądu oraz w VII Wydziale Zamiejscowym Grodzkim w Nowym Tomyślu. Okresowo, powierzone obowiązki wykonywał także w II Wydziale Karnym i w IV Wydziale Pracy Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Orzekał w I Wydziale Cywilnym i w IV Wydziale Pracy. W okresie od 1 lipca 2003 r. do 30 czerwca 2004 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego IV Wydziału Pracy tego Sądu a od 1 lipca 2004 r. do 20 stycznia 2009 r. i od 1 lipca 2009 r. do 4 lipca 2010 r. sprawował tę funkcję. W okresie od 1 października 2005 r. do 31 maja 2016 r. pełnił także obowiązki, a następnie funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. W latach 2006-2012 kandydat był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu do pełnienia czynności sędziowskich w VI Wydziale Pracy i w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych PAN we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 21 października 2010 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Od 21 października 2014 r. sprawował tę funkcję w ramach drugiej kadencji, pełniąc równocześnie funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Od 1 czerwca 2016 r. pełni obowiązki sędziego w XVIII Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Poznaniu w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Z uwagi na delegowanie do tego Sądu z dniem 31 maja 2016 r. - na skutek złożenia rezygnacji - został odwołany z pełnienia funkcji Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Piotra Andrzeja Błaszaka zostały ocenione pozytywnie przez Pana Karola Ratajczaka - sędziego wizytatora do spraw cywilnych i notarialnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującego kandydat posiada bardzo dobrą znajomość zarówno przepisów prawa materialnego, procesowego jak i orzecznictwa. Czynności w sprawach podejmuje niezwłocznie oraz dąży do ich rozpoznania w możliwie najkrótszym terminie. Pan sędzia podkreślił, że z opinii służbowych o pracy kandydata wynika, że Pan Piotr Andrzej Błaszak jest bardzo dobrze przygotowany merytoryczne do wykonywania zawodu sędziego, prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej, jest zaangażowany, rzetelny, sumienny i skrupulatny w wykonywaniu powierzonych zadań. Sposób wykonywania powierzonych obowiązków jak również wyniki osiągane w pracy orzeczniczej pozwoliły sędziemu wizytatorowi ocenić pracę i kwalifikacje zawodowe kandydata pozytywnie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Andrzeja Błaszaka. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej w dniu 19 grudnia 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 86 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

3. Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie zdobył duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze, uzyskał pozytywną ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych sporządzoną przez sędziego wizytatora, otrzymał też bardzo pozytywne opinie służbowe oraz cieszy się bardzo wysokim poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej. Pełniąc funkcje Przewodniczącego Wydziału i Prezesa Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim umiejętnie godził wykonywanie obowiązków administracyjnych i orzeczniczych. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydat spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 stycznia 2017 r., na kandydaturę Pana Piotra Andrzeja Błaszaka oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r., poz. 976.).