Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1324/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie kandydaturę Pani Anny Golec - sędziego Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 577 zgłosiła się Pani Anna Golec.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie kandydaturę Pani Anny Golec. Za rekomendowaniem jej kandydatury przemawiały: wysokie kwalifikacje potwierdzone bardzo dobrą oceną, długoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, jednogłośnie pozytywne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i wysokie poparcie Zgromadzenia

Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej. Zespół uwzględnił też, że kandydatka posiada doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądownictwie, a ponadto ukończyła Podyplomowe studium prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydatura Pani Anny Golec zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Anna Golec urodziła się w 1970 r. w Tomaszowie Mazowieckim. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 1995 - 1997 aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 października 1997 r. została mianowana na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Początkowo wykonywała obowiązki w Wydziale Gospodarczym i Wydziale Pracy w wymiarze po % etatu, a od dnia 1 marca 1998 r. orzekała wyłącznie IV Wydziale Pracy tego Sądu. Z dniem 14 lipca 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Z dniem 1 lutego 2000 r. została przeniesiona na własny wniosek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie i przydzielona do orzekania w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2006 r. powierzono jej pełnienie obowiązków zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od 1 lipca 2006 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sadu

Rejonowego w Lublinie. W 2008 r. ukończyła Podyplomowe studium prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury wraz z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W związku ze zniesieniem z dniem 1 stycznia 2011 r. Sądu Rejonowego w Lublinie, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, gdzie powierzono jej pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, zaś z dniem 17 lutego 2014 r. została powołana do pełnienia funkcji Przewodniczącego tego Wydziału. Pani Anna Golec była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w VII Wydziale Pracy (w 2001 r. i 2006 r.) oraz w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (w latach 2013 - 2015), obowiązki te wykonywała w ramach jednodniowych delegacji.

Pani Anna Golec uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Jacka Chacińskiego sędziego wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Wynika z niej, że kandydatka posiada rozległą wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego materialnego i procesowego. Stabilność jej orzecznictwa jest zbliżona do średniej w wydziale i okręgu, terminowo sporządza uzasadnienia, posiada duże doświadczenie orzecznicze i bardzo dobrze opanowała warsztat pracy sędziego. Zdaniem opiniującego kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu w dniu 27 października 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydatkę. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. zaopiniowało jej kandydaturę: 78 głosami "za" 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Anna Golec posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym wynikające z pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie. Wysokie kwalifikacje zawodowe kandydatki potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacyjna. Z treści tej opinii wynika, że kandydatka posiada rozległą wiedzę prawniczą, jest w pełni przygotowana do orzekania w najtrudniejszych sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz osiąga lepsze wyniki w zakresie wydajności pracy niż wydział i okręg. Jest ponadto osobą pracowitą, staranną i rzetelną. Sędzia wizytator powołał się na opinię służbową Prezesa Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, z której wynika, że wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa kandydatki, jej dokładność, pracowitość i kultura osobista dają podstawy do uznania, że sprosta ona wymogom stawianym sędziemu sądu okręgowego.

Ponadto Pani Anna Golec otrzymała oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, ukończyła studium podyplomowe, a także uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Przedstawione powyżej okoliczności, zadecydowały o przedstawieniu kandydatury Pani Anny Golec Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołaniem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

W związku z powyższym w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę Pani Anny Golec oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Z tych względów Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).