Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1303/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie kandydaturę Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk - sędzi Sądu Rejonowego w Częstochowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie kandydatury Pani Agnieszki Katarzyny Musik - sędzi Sądu Rejonowego w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 482 zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie kandydaturę Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał na wnioski zawarte w ocenie kwalifikacyjnej pracy Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk. Podkreślił ponadto jej wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz wyższe poparcie uzyskane podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Niezależnie od powyższego Zespół wskazał, że kontrkandydatka Pani Agnieszka Katarzyna Musik, posiadając zbliżone doświadczenie zawodowe jak rekomendowana kandydatka, otrzymała niższe poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oraz niższą ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Powyższe przemówiło za dokonanym przez Zespół wyborem.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk.

2. Pani Iwona Kowalczyk urodziła się w dniu 16 czerwca 1971 r. w Częstochowie. W 1995 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji etatowej w latach 1995-1997 w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie, we wrześniu 1997 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 grudnia 1997 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Orzekała w wydziale karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 1999 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, gdzie nadal orzekała w wydziale karnym. Od 4 września 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Kandydatka orzekała kilkakrotnie na podstawie jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego na okres od 1 lipca 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Orzekała w VII Wydziale Karnym - Odwoławczym. W okresie pracy zawodowej ukończyła szereg szkoleń zawodowych.

Pani Iwona Katarzyna Kowalczyk uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych Panią Bożenę Brewczyńską. Z oceny tej wynika, że opiniowana, będąc osobą bardzo staranną, rzetelną, zaangażowaną i dobrze przygotowaną merytorycznie, spełnia wszystkie warunki konieczne by ubiegać się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatka jest osobą prawidłowo przygotowaną do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jej dotychczasowa postawa, zaangażowanie, zdobyte blisko 18 letnie doświadczenie zawodowe pozwalają uznać, że nowe obowiązki zawodowe będzie wykonywała prawidłowo. Jakość merytoryczna podejmowanych przez nią decyzji i sposób ich uzasadnienia nie budzi zastrzeżeń, zasługuje na w pełni pozytywną ocenę. W codziennej pracy Pani Iwona Katarzyna Kowalczyk wykazuje także należytą dbałość o terminowość podejmowania czynności procesowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje wzorowa dyscyplina i terminowość opiniowanej w zakresie dochowywania ustawowych terminów sporządzania uzasadnień.

Kandydatka uzyskała również pozytywną opinię Przewodniczącego VII Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Częstochowie, który wskazał, że Pani sędzia Iwona Katarzyna Kowalczyk dała się poznać, jako zdyscyplinowany, pracowity sędzia, dysponujący dużą wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Ponadto Pani Iwona Katarzyna Kowalczyk uzyskała pozytywną opinię służbową sędziego wizytatora do spraw karnych Pani Beaty Jarosz. Z opinii tej wynika, że kandydatkę cechuje wysoki poziom kultury osobistej, a jej stosunek do stron i współpracowników nigdy nie budził żadnych zastrzeżeń. W ocenie sędzi wizytatora opiniowana jest bardzo cennym kandydatem na sędziego sądu okręgowego, a o jej zaangażowaniu w pracę świadczy to, że mimo stanu zdrowia umożliwiającego jej skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego ukończyła rozpoczęte przez siebie trudne, wieloosobowe i wielowątkowe sprawy, w tym z udziałem grup przestępczych. Niezależnie od powyższego sporządzane przez kandydatkę orzeczenia oraz uzasadnienia są formułowane w sposób prawidłowy, tak pod względem prawnym oraz językowym i w większości są to rozstrzygnięcia trafne, nie wymagające ani zmian, ani tym bardziej ich uchylania.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na posiedzeniu w dniu 16 października 2015 r., zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk, przyznając jej jednogłośnie 28 punktów poparcia na 30 możliwych, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 30 października 2015 r., zaopiniowało tę kandydaturę 90 głosami "za", 6 głosami "przeciw" przy 3 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obie zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki posiadają zbliżone i wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy orzeczniczej. Pani Agnieszka Katarzyna Musik posiada jednak krótsze doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego od wybranej przez Radę kandydatki, gdyż powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie została postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2000 r.

Ponadto, Pani Agnieszka Katarzyna Musik uzyskała niższą ocenę kwalifikacyjną sędziego wizytatora do spraw karnych Pani Bożeny Brewczyńskiej. W ocenie tej wskazano, że poprawy wymaga sposób formułowania tez dowodowych przez kandydatkę oraz szczegółowość wydawanych zarządzeń. Wspomniane nieprawidłowości nie rzutują zdaniem sędziego wizytatora w zasadniczy sposób na generalnie w pełni pozytywną ocenę pracy opiniowanej, jednak w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa doprowadziły do uznania, że Pani Agnieszka Katarzyna Musik jest mniej odpowiednim kandydatem do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w niniejszej procedurze nominacyjnej niż Pani Iwona Katarzyna Kowalczyk, w odniesieniu do której tego rodzaju nieprawidłowości nie dostrzeżono.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Obie kandydatki ukończyły wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą.

Niewybrana przez Radę kandydatka - Pani Agnieszka Katarzyna Musik - otrzymała wyższą od Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk, bardzo dobrą ocenę z egzaminu sędziowskiego. Ukończyła również trzy dwusemestralne studia podyplomowe: w 2004 r. w zakresie Prawa europejskiego dla sędziów z wynikiem pozytywnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, w 2009 r. w zakresie Procesu karnego z wynikiem bardzo dobrym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w 2010 r. w zakresie Organizacji i Zarządzania z wynikiem bardzo dobrym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wypełniła jednak w wyższym stopniu od Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk pozostałych kryteriów wskazanych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Pani Agnieszka Katarzyna Musik otrzymała niższą ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach od wybranej kandydatki: 5 głosów "za" z sumą punktów poparcia 23 na 30 możliwych - oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej: 38 głosów "za", 18 "przeciw" oraz 43 "wstrzymujące się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wyższe poparcie środowiska sędziowskiego, a także bardzo dobre opinie służbowe.

Kandydatura pani Agnieszki Katarzyny Musik wypełnia w mniejszym stopniu, łącznie badane, ustawowe kryteria awansu do sądu wyższego szczebla wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, do których należą: uzyskana przez kandydatów ocena kwalifikacji, zdobyte doświadczenie zawodowe oraz opinia kolegium właściwego sądu i ocena właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów. Kandydatka ta uzyskała wyższą bardzo dobrą ocenę z egzaminu zawodowego, a ponadto ukończyła trzy dwusemestralne studia podyplomowe. Jednak okoliczność, że uzyskała ona niższą ocenę kwalifikacyjną pracy, posiada krótszy staż orzeczniczy oraz zdobyła niższą ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, przemówiły za wyborem kandydatury Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk.

Kumulatywnie brane pod uwagę wyżej wymienione kryteria dają podstawy do stwierdzenia, że kandydatura Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk w wyższym stopniu wypełnia wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu okręgowego w tym postępowaniu konkursowym.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Iwony Katarzyny Kowalczyk oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Agnieszki Katarzyny Musik nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).