Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1197/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pani Magdaleny Marii Bojarskiej - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356 zgłosiło się pięć kandydatek.

Wobec rezygnacji Pani Sylwii Ewy Czapki, Pani Aleksandry Dubiał, Pani Agaty Agnieszki Pilch-Wojcieszek, Pani Michaliny Anny Łyszczyk z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwały Nr 1064/2015 z 5 października 2015 r., Nr 1065/2015 z 5 października 2015 r., uchwały Nr 1067/2015 z 5 października 2015 r" uchwały Nr 1066/2015 z 5 października 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej

Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pani Magdaleny Marii Bojarskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm. - dalej jako u.s.p.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, posiadane doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Magdaleny Marii Bojarskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu.

Pani Magdalena Maria Bojarska urodziła się w 1981 r. w Poznaniu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym plus. Od 1 października 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 1 lipca 2010 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Magdalenę Marię Bojarską na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Obornikach, gdzie wykonywała obowiązki do 28 lutego 2011 r. w wydziale cywilnym, a następnie w wydziale ksiąg wieczystych. Z dniem 1 marca 2011 r. Minister Sprawiedliwości przeniósł kandydatkę na podstawie art. 151a § 1 u.s.p. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Początkowo czynności służbowe wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Od 1 września 2014 r. do chwili obecnej jest referendarzem w V Wydziale Cywilnym, tego Sądu. Ponadto z dniem 1 lutego 2011 r. Prezes Rady Ministrów powołał Panią Magdalenę Marię Bojarską do pełnienia funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na okres 6-letniej kadencji. Pani Magdalena Maria Bojarska stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w licznych szkoleniach (również w formie e-learningowej) organizowanych przez Krajową Szkołę Sadownictwa i Prokuratury. Posiada certyfikaty z języka angielskiego "Toles" oraz "Univesity of Cambrige ESOL Examinations na poziomie Cl, a także z języka francuskiego na poziomie DELF 1 i 2.

Pracę i kwalifikacje zawodowe Pani Magdaleny Marii Bojarskiej oceniła Pani sędzia Ewa Fras-Przychodni - wizytator do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka przygotowana jest w bardzo dobrym stopniu do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Analiza akt spraw prowadzonych przez Panią Magdalenę Marię Bojarską daje podstawy do wniosku, że wykazuje ona biegłość w stosowaniu przepisów prawa. W ocenie sędzi wizytator na podkreślenie zasługuje terminowość podejmowanych przez kandydatkę czynności oraz duże zaangażowanie w pracę.

Podczas posiedzenia w dniu 10 września 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Magdaleny Marii Bojarskiej (8 ocen wzorowych). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. oddało na tę kandydaturę 76 głosów "za", 3 głosy "przeciw" oraz 1 głos "wstrzymujący się".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Pani Magdalena Maria Bojarska posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opiniach służbowych. Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawili Prezes Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu oraz sędziowie tego Sądu. W opiniach tych podkreślono, że Pani Magdalena Maria Bojarska powierzoną pracę wykonuje w sposób rzetelny, sprawny i dokładny, posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną, a ponadto jest osobą bardzo obowiązkową! dobrze zorganizowaną.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Magdaleny Marii Bojarskiej zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę Pani Magdaleny Marii Bojarskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).