Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1191/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku kandydaturę Pani Ilony Marii Pińkowskiej - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku kandydatur: - Pani Doroty Sledziewskiejasystenta sędziego,

- Pani Renaty Wyszyńskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Pułtusku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539 zgłosiły się cztery kandydatki. Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1095/2015 z 7 października 2015 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Anny Barwikowskiej, z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Pułtusku kandydaturę Pani Ilony Marii Pińkowskięj. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Ilona Maria Pińkowska posiada wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone bardzo dobrymi ocenami kwalifikacyjnymi, szeroką wiedzę oraz różnorodne i wszechstronne doświadczenie w samodzielnym stosowaniu prawa. Kandydatka uzyskała również najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Ponadto Zespół wziął pod uwagę, że Pani Ilona Maria Pińkowska poza studiami prawniczymi ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim również studia z zakresu filologii germańskiej, a także Szkołę Prawa Niemieckiego.

Na posiedzeniu Zespołu nie był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo powiadomiony o jego terminie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminów zawodowych oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pułtusku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Ilony Marii Pińkowskiej.

2. Pani Ilona Maria Pińkowska urodziła się w 1975 r. W 1999 r. ukończyła wyższe studia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filologii germańskiej z wynikiem bardzo dobrym. W 2002 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem dobrym. Od 16 grudnia 2002 r. do 30 czerwca 2007 r. pracowała na stanowisku inspektora w Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Instytucie Pamięci Narodowej. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w marcu 2007 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem dobrym. Od 23 lipca 2007 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Pułtusku.

W roku akademickim 2000/2001 ukończyła z wynikiem dobrym kurs prawa niemieckiego i europejskiego w ramach Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Pani Ilona Maria Pińkowska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Tomasza Deptułę sędziego wizytatora do spraw cywilnych i egzekucyjnych. Z oceny tej wynika, że kandydatka terminowo i skrupulatnie wykonuje swoje obowiązki służbowe, a podejmowane przez nią czynności wskazują na wszechstronną znajomość przepisów prawa. Opiniowana jest skutecznym pełnomocnikiem, w większości poddanych ocenie spraw sądy podzielały przedstawiane przez nią stanowiska. Zdaniem opiniującego Pani Ilona Maria Pińkowska spełnia wszelkie wymogi do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka uzyskała również dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Ryszarda Wardę sędziego wizytatora do spraw karnych. Z treści oceny wynika, że jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Rzetelnie i skutecznie wypełnia obowiązki zawodowe, bierze aktywny udział w rozprawach i posiedzeniach, wnosi środki odwoławcze, prawidłowo sporządza pisma procesowe, a także właściwie stosuje i interpretuje prawo karne materialne i procesowe.

Ponadto kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Panią Teresę Suchcicką sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Z opinii tej wynika, że prawidłowo i starannie sporządza pisma procesowe, które spełniają wszystkie wymogi formalne i zawierają stosowne wnioski dowodowe. Ponadto aktywnie uczestniczy w rozprawach, do których jest zawsze dobrze przygotowana, a gdy jest to możliwe dąży do zawarcia ugody.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało kandydatkę. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 2 października 2015 r. zaopiniowało tę kandydaturę: 27 głosami "za" przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie wstrzymującym się, przyznając kandydatce 150 punktów poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe w samodzielnym stosowaniu prawa, które zdobyła wykonując od ponad ośmiu lat zawód adwokata. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Ilony Marii Pińkowskiej potwierdzają sporządzone przez sędziów wizytatorów oceny kwalifikacyjne. Z treści tych opinii wynika, że kandydatka posiada szeroką i różnorodną wiedzę z wielu dziedzin prawa, jest osobą obowiązkową i odpowiedzialną, terminowo wykonuje czynności służbowe, aktywnie uczestniczy w rozprawach, traktując z szacunkiem sąd, strony i ich pełnomocników, składa zasadne wnioski dowodowe oraz sporządza prawidłowe pisma procesowe. Ponadto Pani Ilona Maria Pińkowska ukończyła wyższe studia z zakresu filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkołę Prawa Niemieckiego na tej samej uczelni.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie legitymują się tak wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz doświadczeniem w stosowaniu prawa jak Pani Ilona Maria Pińkowska.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pani Ilona Maria Pińkowska uzyskała oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu adwokackiego. Pani Renata Wyszyńska otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, zaś Pani Dorota Śledziewska otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów. Krajowa Rada Sądownictwa uznała jednak, że kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wyższe kwalifikacje zawodowe od kontrkandydatek, ma doświadczenie w samodzielnym stosowaniu prawa, a także otrzymała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Powyższe okoliczności sprawiły, że dokonując całościowej oceny poszczególnych kandydatek, Krajowa Rada Sądownictwa przypisała mniejsze znaczenie ocenom na dyplomach wyższych studiów prawniczych i z egzaminów zawodowych.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Wyniki głosowań potwierdzające tę tezę zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce zaopiniowało kandydaturę Pani Doroty Sledziewskiej 1 głosem "za" i 6 głosami "wstrzymującymi się", a Pani Renaty Wyszyńskiej 5 głosami "za" i 2 głosami "wstrzymującymi się".

Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce na kandydaturę Pani Doroty Śledziewskiej oddano 14 głosów "za", 9 głosów "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się" przyznając jej 53 punkty poparcia, zaś na kandydaturę Pani Renaty Wyszyńskiej oddano 16 głosów "za", 9 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się" przyznając jej 57 punktów poparcia.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ilony Marii Pińkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie posiadają tak wysokich kwalifikacji jak wybrana kandydatka oraz uzyskały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Ilony Marii Pińkowskiej oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Doroty Śledziewskiej nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Renaty Wyszyńskiej nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).