Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1184/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pani Ewy Piotrowskiej - sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665, zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydaturę Pani Ewy Piotrowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Ewy Piotrowskiej przemawiały bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz bardzo dobre opinie służbowe. Zespół wziął ponadto pod uwagę, że kandydatka zdobyła jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, a także bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała że kandydatura Pani Ewy Piotrowskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

2. Pani Ewa Piotrowska urodziła się 4 października 1976 r. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. W okresie od października 2000 r. do września 2001 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i europejskiego, w związku z zatrudnieniem w charakterze asystenta naukowo -dydaktycznego na Politechnice Gdańskiej. W okresie od października 2000 r. do marca 2003 r. odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku i w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Orzekała w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Po zniesieniu Sądu Rejonowego w Gdańsku z dniem 30 czerwca 2005 r. powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lipca 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, gdzie orzekała w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lipca 2014 r. orzeka w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Początkowo powierzone obowiązki wykonywała w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a od października 2014 r. orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych tego Sądu. Kandydatka uczestniczy w wielu szkoleniach dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Biegle posługuje się językiem niemieckim. Jest autorką artykułu "Koszty postępowania w sprawach cywilnych", który został opublikowany w Zeszytach Naukowych Politechniki Gdańskiej nr 588/Ekonomia XL/2001.

Pani Ewa Piotrowska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Aleksandrę Ożóg sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że posiada szeroką i ugruntowaną wiedzę prawniczą, znajomość zasad wykładni prawa oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, które umiejętnie stosuje w praktyce. Uzasadnienia sporządzane przez opiniowaną prezentują wysoki poziom merytoryczny, zawierają zwięzły, logiczny i czytelny wywód prawny. W ocenie sędziego wizytatora cechy osobowościowe, jak również wyniki pracy kandydatki dają podstawę do stwierdzenia, że jest doskonale przygotowana do orzekania w sądzie okręgowym.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 13 października 2015 r. udzieliło Pani Ewie Piotrowskiej jednogłośnego poparcia.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu w dniu 16 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 98 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw".

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Piotrowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 roku na kandydaturę Pani Ewy Piotrowskiej oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).