Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.10.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 października 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1086/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 października 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie kandydaturę Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej - sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie kandydatur:

- Pana Emila Lewandowskiego - sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi -Północ w Warszawie,

- Pani Doroty Iwony Michalskiej - sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie,

- Pani Moniki Heleny Podgórskiej-Sułeckiej - sędzi Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy W Warszawie,

- Pana Piotra Rempoły - sędziego Sądu Rejonowego w Legionowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r. pod poz. 371, zgłosiło się siedmioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Joanny Magdaleny Komatki i Pani Edyty Agnieszki Somat-Unisk z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwały Nr 1086 A/2015 z 6 października 2015 r. i Nr 1086 B/2015 z 6 października 2015 r.).

Uchwałą Nr 235/2014 z 10 czerwca 2014 r. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani Joanny Magdaleny Komatki z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego Warszawa -Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 212. W dniu 7 października 2014 r. Pani sędzia otrzymała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominację na to stanowisko.

II

Na posiedzeniu w dniu 5 października 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Rosłan-Karasińskiej, sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi -Południe w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Monika Agnieszka Rosłan-Karasińska posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako wyróżniające przez sędziego wizytatora, uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, ukończyła studia doktoranckie i otrzymała stopień naukowy doktora nauk prawnych, Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaopiniowało jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej udzieliło jej zdecydowanie najwyższego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej.

2. Pani Monika Agnieszka Rosłan-Karasińska urodziła się 9 maja 1978 r. w Lublinie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W 2003 r. ukończyła Studia Prawa Angielskiego i Prawa Europejskiego w Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie od lipca 2003 r. do października 2003 r. była zatrudniona jako prawnik-referent prawny w Wydziale Prawnym w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Warszawie. W okresie od listopada 2003 r. do września 2005 r. pracowała jako referent w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od lutego 2006 r. do kwietnia 2006 r. pracowała jako specjalista w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Warszawie. Z dniem 15 maja 2006 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, w którym do 23 kwietnia

2009 r. wykonywała obowiązki w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od maja 2007 r. do marca 2010 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 kwietnia 2009 r. kandydatka została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, w którym orzeka do chwili obecnej. W 2010 r. ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Rada Naukowa Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk uchwałą z dnia 22 stycznia 2010 r. na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika" nadała Pani Monice Agnieszce Rosłan-Karasińskiej stopień naukowy doktora nauk prawnych. Od marca 2010 r. do grudnia 2010 r. kandydatka pełniła obowiązki Przewodniczącej VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, a w marcu 2014 r. została powołana do pełnienia tej funkcji i pełni ją do chwili obecnej. Ponadto od stycznia 2010 r. prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu prawa pracy jako wykładowca w ramach zajęć organizowanych dla aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione jako wyróżniające przez Panią SSO Małgorzatę Kosicką - wizytatora Sądu Okręgowego w Warszawie, która wyraziła pogląd, że Pani Monika Agnieszka Rosłan-Karasińska bardzo dobrze wykonuje powierzone jej obowiązki, o czym świadczą dane statystyczne oraz sprawne i systematyczne podejmowanie czynności w poszczególnych sprawach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 27 maja 2015 r. jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej w dniu 22 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 56 głosów "za" oraz 11 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe. Jej wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej opinii kwalifikacyjnej oraz w pozytywnych opiniach służbowych. Pani

Monika Agnieszka Rosłan-Karasińska wykazała się również zdolnościami w zarządzaniu, pełniąc funkcje Zastępcy i Przewodniczącej Wydziału.

Pan Remigiusz Pawłowski - Prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie podniósł, że oceniana jest osobą odpowiedzialną, sumienną i posiada umiejętność pracy w zespole. Wykazuje się zaangażowaniem w pracę orzeczniczą oraz bardzo dobrym opanowaniem warsztatu sędziowskiego. Pan Prezes dodał, że kandydatka nie tylko prezentuje wysoki poziom orzeczniczy i posiada dużą wiedzę merytoryczną z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, lecz również doskonale radzi sobie z wykonywaniem obowiązków związanych z kierowaniem Wydziałem. Bardzo wysoko ocenił jej umiejętności kierowania zespołem, jak i w zakresie sprawowania nadzoru administracyjnego.

Pani Monika Agnieszka Rosłan-Karasińska stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych i zróżnicowanych szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie prezentują tak wysokich kwalifikacji zawodowych jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały przedstawione powyżej.

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie uzyskały oceny bardzo dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz oceny dobre z egzaminów sędziowskich.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała zdecydowanie najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej, w odniesieniu do Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej, zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaopiniowało kandydaturę Pana Emila Lewandowskiego jednogłośnie pozytywnie z zastrzeżeniem, kandydatury Pani Doroty Iwony Michalskiej oraz Pana Piotra Rempoły jednogłośnie pozytywnie, zaś kandydaturę Pani Moniki Heleny Podgórskiej-Sułeckiej jednogłośnie negatywnie.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej Pan Emil Lewandowski otrzymał 6 głosów "za" oraz 42 głosy "przeciw", przy 28 głosach "wstrzymujących się", Pani Dorota Iwona Michalska otrzymała 44 głosy "za" oraz 18 głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", Pani Monika Helena Podgórska-Sułecka otrzymała 3 głosy "za" oraz 59 głosów "przeciw", przy 14 głosach ..wstrzymujących się", na kandydaturę Pana Piotra Rempoły oddano zaś 26 głosów "za" oraz 22 głosy "przeciw", przy 28 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, a także zdecydowanie najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 października 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Emila Lewandowskiego oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Doroty Iwony Michalskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Heleny Podgórskiej-Sułeckiej oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Rempoły oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Agnieszki Rosłan-Karasińskiej oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).