Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1036/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim kandydaturę Pani Katarzyny Stępień - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim kandydatur:

- Pana Łukasza Dziurlei - referendarza sądowego,

- Pani Sylwii Małgorzaty Hwozdyk-Wojcieszyńskiej - referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Moniki Perskawiec-Dominiak - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. poz. 143, zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami i ocenił, że nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W związku z tym jednogłośnie (3 głosami "za") wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji Pani Katarzyny Stępień oraz Pani Agnieszki Moniki Perskawiec-Dominiak.

Podczas posiedzenia plenarnego w dniu 8 września 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa zaaprobowała ten wniosek.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z zaproszonymi osobami podczas posiedzenia .w dniu 9 września 2015 r. Po czym przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim kandydaturę Pani Katarzyny Stępień.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Katarzyna Stępień posiada wysokie kwalifikacje i bogate doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, ocenę dobrą plus z ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także najwyższe poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Kijowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Kijowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Stępień.

2. Pani Katarzyna Stępień urodziła się 12 października 1978 r. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem dobrym plus. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Christiana Albrechta w Kilonii. W okresie od 1 czerwca 2005 r. do 31 marca 2006 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim jako referent, stażysta oraz praktykant asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonywała w VIII Wydziale Egzekucyjnym oraz w I Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia 2006 r. do 30 czerwca 2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim na stanowisku asystenta sędziego w VIII Wydziale Gospodarczym. Od 1 lipca 2006 r. do 31 marca 2008 r. pracowała w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim jako asystent sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 kwietnia 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pracowała do 31 października 2010 r. Pismem z dnia 30 lipca 2010 r. kandydatka złożyła wypowiedzenie stosunku pracy na stanowisku referendarza sądowego z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Od 2 listopada 2010 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata, prowadząc kancelarię adwokacką w Gorzowie Wielkopolskim. Od października 2012 r. do chwili obecnej prowadzi zajęcia z zakresu prawa na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

Kandydatka otrzymała pozytywną opinię kwalifikacyjną wystawioną przez sędzię Danutę Sorokę wizytatora Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka posiada rozległą wiedzę prawniczą, umiejętność jej właściwego zastosowania w praktyce oraz podejmowania prawidłowych decyzji w powierzonych jej sprawach. Jest osobą obowiązkową, zaangażowaną w wykonywaną pracę, wnikliwą umiejącą jasno i poprawnie formułować wypowiedzi, co pozwala na przyjęcie, że jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim na posiedzeniu w dniu 25 czerwca 2015 r. negatywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (3 głosy "za", 3 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 29 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 32 głosy "za", przy 20 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Katarzyna Stępień posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w pracy na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz adwokata. Jej kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz przez adw. Alicję Łagodę-Łuczyńską wizytatora Okręgowej Rady Adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w tym postępowaniu nie posiadają tak wysokich kwalifikacji zawodowych jak Pani Katarzyna Stępień.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej. Żaden z pozostałych kontrkandydatów nie uzyskał tak wysokich ocen na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu zawodowego, jak Pani Katarzyna Stępień.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie nie została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, ale uzyskała pierwsze miejsce w zakresie poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, co zostało zaprezentowane powyżej.

Kolegium zaopiniowało pozytywnie wyłącznie kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Perskawiec-Dominiak (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"). Pozostałe kandydatury uzyskały opinie negatywne. Żaden z kontrkandydatów nie uzyskał wyższego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim niż Pani Katarzyna Stępień.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Stępień zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej bogate doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

W ocenie Rady pozostali kandydaci nie posiadają tak wysokich kwalifikacji zawodowych i nie uzyskali takiego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Łukasza Dziurlei oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Sylwii Małgorzaty Hwozdyk-Wojcieszyńskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Moniki Perskawiec-Dominiak oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Stępień oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).