Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1032/15
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie kandydaturę Pani Barbary Danuty Baran sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 232 zgłosiły się trzy kandydatki.

Wobec rezygnacji Pani Elżbiety Józefy Bednarczuk i Pani Izabelli Elżbiety Dyki z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na tym stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) umorzyła postępowania wszczęte w sprawach z ich wniosków uchwałami Nr971/2015 i 972/2015 z 8 września 2015 r.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie kandydaturę Pani Barbary Danuty Baran. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opinią służbową, pozytywną opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz poziomem poparcia udzielonego jej przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), Zespół uwzględnił dołączone do przekazanego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosku uczestniczki postępowania: ocenę kwalifikacyjną, opinię przełożonego, informacje dokumentujące jej doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatki. Zespół wziął pod uwagę również informację zawartą w protokole Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 25 maja 2015 r. Nr 7/15, że wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232, jest dostępne w pionie cywilnym.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Barbara Danuta Baran uzyskała dobrą ocenę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, jest autorką monografii i artykułów z zakresu prawa cywilnego, uczestniczy w licznych konferencjach międzynarodowych i szkoleniach zawodowych. W 2015 r. została odznaczona przez Ministra Sprawiedliwości brązowym medalem za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości. Ponadto kandydatura Pani Barbary Danuty Baran została jednogłośnie pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i uzyskała poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 133 z późn. zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 26, poz. 714 z późn. zm.) i uwzględniła ocenę kwalifikacyjną kandydatki, jej doświadczenie zawodowe, ocenę ze studiów i egzaminu zawodowego a także poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Kacia Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Barbary Danuty Baran zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

2. Pani Barbara Danuta Baran urodziła się 11 listopada 1961 r. w Krakowie. Studia prawnicze ukończyła w 1985 r. z oceną dobrą. W okresie od 16 września 1985 r. do 30 września 1987 r. była referentem w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie. W 1987 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 30 września 1987 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekała w sprawach cywilnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 1990 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Krowodrzy w Krakowie. Z dniem 1 stycznia 1994 r. została przeniesiona na swój wniosek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Od 1 stycznia 1994 r. do 15 października 1995 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego. Od 16 października 1995 r. do 30 września 1996 r. orzekała w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w I Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. Od 1 października 1996 r. do 31 grudnia 1996 r. pełniła obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości. Z dniem 17 października 1996 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołał Panią Barbarę Danutę Baran na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Krakowie. W latach 2003-2004 pełniła obowiązki a następnie została powołana do pełnienia funkcji Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Odwoławczego. Od 16 kwietnia 2004 r. do 26 stycznia 2009 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, a następnie od 27 stycznia 2009 r. do 26 stycznia 2015 r. funkcję Prezesa tego Sądu. W latach 2000-2014 kandydatka wielokrotnie orzekała w Sądzie Apelacyjnym *w Krakowie w ramach jednodniowych delegacji. Wraz z zakończeniem kadencji na stanowisku Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, decyzją Ministra Sprawiedliwości z 27 stycznia 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie (początkowo na okres od 1 lutego 2015 r. do 31 lipca 2015 r., a następnie od 1 sierpnia 2015 r. na czas nieokreślony).

Pani Barbara Danuta Baran uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego Jerzego Bessa wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sędzia wizytator podkreślił, że kandydatka jest osobą bardzo pracowitą, rzetelną, sumienną, o szerokiej wiedzy, dbającą o wizerunek stanowiska sędziego i reprezentowanej jednostki, a przy tym skromną i zawsze przypominającą, że szereg jej sukcesów jest także wspólnym osiągnięciem jej współpracowników. Posiada również świetne zdolności organizacyjne i wykazała się kreatywnością, podejmując szereg inicjatyw wykraczających poza sprawowanie funkcji prezesa sądu w podstawowym wymiarze. Jej orzecznictwo, przy ponadprzeciętnej liczbie załatwianych spraw, jest utrzymane na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, co świadczy o szerokiej wiedzy prawniczej, świetnym przygotowaniu do rozpraw i bardzo dobrej efektywności wykorzystania czasu pracy. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że wyrazem akceptacji dla sposobu pełnienia przez kandydatkę funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie jest Brązowy Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości wręczony jej w styczniu 2015 r.

Pani Barbara Danuta Baran systematycznie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych i konferencjach. Jest autorką i współautorką publikacji książkowych z zakresu prawa cywilnego m.in. dotyczących problematyki obrotu i zarządzania nieruchomościami. Prowadzi zajęcia dla aplikantów sądowych, radcowskich i adwokackich, a także dla studentów studiów podyplomowych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1995, 1998, 2000, 2009 i 2011 prowadziła wykłady na temat polskiego prawa cywilnego na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest uczestniczką konferencji międzynarodowych oraz współorganizatorką Krakowskiego Forum Kamistycznego. Kierowała w Sądzie Okręgowym w Krakowie pilotażowym programem unijnym dotyczącym zarządzania czasem i kosztami w postępowaniu sądowym.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 25 maja 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 8 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 72 głosy "za" i 20 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Barbara Danuta Baran posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując od dwudziestu ośmiu lat czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia sądu rejonowego, sędzia sądu okręgowego, a także pełniąc obowiązki sędziego sądu apelacyjnego w ramach udzielanych jej delegacji. Jej kwalifikacje zawodowe są wysokie, co potwierdza ocena sędziego wizytatora, a także pozytywna opinia na temat jej pracy przedstawiona przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę także oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, jak również poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Barbary Danuty Baran zdecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę Pani Barbary Danuty Baran oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, z późn. zm.).