Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1029/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydaturę Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydatur:

- Beaty Bihuń - radcy prawnego,

- Tomasza Idzikowskiego - referendarza sądowego,

- Kariny Teresy Niewiero-Wojciechowskiej - referendarza sądowego,

- Marty Grażyny Płońskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 274, zgłosiło się pięcioro powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach kandydaturę Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani asystent Magdaleny Grażyny Wierzejskiej przemawiały łącznie oceniane: doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystentki sędziego od 2007 r., bardzo dobra ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora oraz pozytywne opinie służbowe. Nadto Zespół wziął pod uwagę, że kandydatka uzyskała dobrą ocenę z ukończenia studiów prawniczych oraz dobrą z egzaminu sędziowskiego, brała udział w studiach doktoranckich oraz podyplomowych, uzyskała jednomyślnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. W ocenie Zespołu pozostałe kontrkandydatury nie były bardziej odpowiednie od rekomendowanej kandydatki.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Uwzględniła tym samym uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków, postanowiła wystąpić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydatury Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej.

2. Pani Magdalena Grażyna Wierzejska urodziła się w 1980 r. w Zielonej Górze. Studia prawnicze odbyła w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, które ukończyła z wynikiem dobrym i uzyskała tytuł magistra prawa. Kandydatka odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, zaś egzamin sędziowski złożyła, we wrześniu 2007 r., z oceną dobrą. Od listopada 2007 r. do maja 2008 r. pracowała w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Olsztynie na stanowisku asystentki sędziego w wymiarze /2 etatu. Natomiast od 20 maja 2008 r. pracuje w tym samym charakterze w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie w pełnym wymiarze etatu. Dodatkowo, w okresie od 1 maja 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r., wykonywała obowiązki asystenta w wymiarze 1/5 etatu w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Olsztynie. Od 1 listopada 2014 r. wykonuje czynności w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu.

W sporządzonych w sprawie ocenie kwalifikacyjnej i uzupełniającej ocenie kwalifikacyjnej wskazano, że jest ona bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani asystent posiada dużą wiedzę prawniczą oraz ogólną, bardzo dobrze posługuje się prawniczym językiem, używa logicznej i przekonywującej argumentacji. Z opinii służbowych wynika, że oceniana kandydatka jest osobą bardzo pracowitą, posiada umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, chętnie współpracuje z innymi osobami. Poczynione ustalenia dają w pełni podstawę do uznania, że Pani Magdalena Grażyna Wierzejska w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej na wolne stanowisko sędziowskie,. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 6 lipca 2015 r. na omawianą kandydaturę oddano 54 głosy "za", 7 głosów "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się".

3. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę łącznie: oceny kwalifikacyjne kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, a także poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kandydatka posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta. Pracę wykonywała zarówno w wydziale karnym, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz cywilnym odwoławczym w sądzie rejonowym oraz okręgowym. Jej wysokie predyspozycje zawodowe zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Powyższe względy, wraz z uzyskaniem przez Panią Magdalenę Grażynę Wierzejską pełnego poparcia Kolegium Sądu oraz najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów czynią jej kandydaturę wypełniającą w największym stopniu ustawowe kryteria wskazane w art. 35 ust 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym najlepszą do przedstawienia na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Beaty Bihuń oddano: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw"

i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Idzikowskiego oddano: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Kariny Teresy Niewiero-Wojciechowskiej oddano: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Grażyny Płońskiej oddano: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Grażyny Wierzejskiej oddano: 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).