Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1023/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydaturę Pani Urszuli Sipińskiej-Sęk - sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 102 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim kandydaturę Pani sędzi Urszuli Sipińskiej-Sęk. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, poparciem uzyskanym podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, a także oceną na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynikiem z egzaminu sędziowskiego. W uzasadnieniu stanowiska Zespół przedstawił motywy tej rekomendacji.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatura przedstawiana z wnioskiem o powołanie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani sędzi Urszuli Sipińskiej-Sęk zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

2. Pani sędzia Urszula Sipińska-Sęk urodziła się 30 listopada 1972 r. w Wolborzu. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała 17 czerwca 1996 r. tytuł magistra prawa. Etatową aplikację sędziowską odbywała w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim i zakończyła ją egzaminem sędziowskim, zdanym we wrześniu 1998 r. z wynikiem dobrym. Z dniem 15 października 1998 r. Pani Urszula Sipińska-Sęk została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim gdzie orzekała w I Wydziale Cywilnym. W okresie od 1 października do 31 grudnia 2000 r. w ramach delegacji orzekała w Sądzie Rejonowym w Radomsku. Na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim została powołana 2 kwietnia 2001 r. Po nominacji Pani sędzia orzekała I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, przy czym do końca sierpnia 2002 r. równolegle pełniła obowiązki w VIII Wydziale Grodzkim tego Sądu, a od września 2002 r. w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Z dniem 1 kwietnia

2012 r. została delegowana do pełnienia obowiązków w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Od 1 października 2012 r. jest to delegacja w pełnym wymiarze czasu pracy, aktualnie na czas nieokreślony. Z dniem 1 listopada 2014 r., powierzono Pani sędzi pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego Wydziału na okres jednego roku.

Pani sędzia Urszula Sipińska-Sęk uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Ewę Naze - wizytatora w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Sędzia wizytator, bardzo dobrze oceniając kandydaturę opiniowanej, podkreśliła efektywność orzekania, terminowość sporządzania uzasadnień, staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień a także ich wysoki poziom. Zwróciła również uwagę, że przebieg postępowania w skontrolowanych sprawach wskazuje na bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce, co świadczy o odpowiednim opanowaniu techniki i warsztatu pracy sędziego. W ocenie sędzi wizytator poziom orzecznictwa opiniowanej, potwierdzony wskaźnikami stabilności jest wysoki. Kandydatka jest osobą należycie przygotowaną merytorycznie, sumienną pracowitą, a przy tym posiada doświadczenie zawodowe, wynikające z czternastoletniego stażu pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym oraz ponad dwuletniej, wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy delegacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. W podsumowaniu wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Urszula Sipińska-Sęk w pełni zasługuje na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2015 r., jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 czerwca 2015 r. za omawianą kandydaturą oddano 84 głosy, przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się między innymi ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując przez siedemnaście lat kolejno na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także na delegacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, poprzez ukończenie w 2009 r. studiów podyplomowych z zakresu prawa cywilnego zorganizowanych przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę ocenę uzyskaną przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, jak również zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę Pani Urszuli Sipińskiej-Sęk oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).