Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1021/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydaturę Pani Anny Magdaleny Jóźwiak - sędziego Sądu Rejonowego w Zgierzu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 102 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydaturę Pani sędzi Anny Magdaleny Jóźwiak. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem organów sądowych oraz oceną na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynikiem z egzaminu sędziowskiego. W uzasadnieniu stanowiska Zespół przedstawił motywy tej rekomendacji.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatura przedstawiana z wnioskiem o powołanie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz uzyskane poparcie organów sądowych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani sędzi Anny Magdaleny Jóźwiak zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

2. Pani sędzia Anna Magdalena Jóźwiak urodziła się w dniu 22 lipca 1973 r. w Zgierzu. W 1997 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W okresie od 1 listopada 1997 r. do 31 stycznia 1998 r. była zatrudniona na stanowisku pomocy księgowej w Biurze Usług Księgowo Podatkowych "Atut" w Łodzi. Z dniem 1 września 1997 r. została mianowana pozaetatowym aplikantem sądowym, a następnie z dniem 1 października 1998 r. etatowym aplikantem sądowym w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi. We wrześniu 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgierzu z powierzeniem czynności sędziowskich na okres 2 lat. Jako asesor obowiązki służbowe wykonywała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Decyzją z dnia 31 października 2001 r. Minister Sprawiedliwości przedłużył kandydatce okres asesury do dnia 7 maja 2002 r. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 7 stycznia 2002 r. Pani Anna Magdalena Jóźwiak została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zgierzu. Z dniem 1 sierpnia 2007 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zgierzu, a z dniem 1 lipca 2009 r. pełnienie funkcji Przewodniczącej tego Wydziału. W okresie od 2 lutego 2009 r. do 1 stycznia 2010 r. Pani sędzia orzekała dodatkowo w VI Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Zgierzu w wymiarze co najmniej jednej sesji w miesiącu. Z dniem 1 czerwca 2013 r. powierzono jej pełnienie obowiązków zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Zgierzu w okresie nieobecności Przewodniczącego oraz wykonywanie czynności orzeczniczych w sprawach uchylonych z referatu innego sędziego. W dniu 28 marca 2014 r. Pani sędzi Annie Magdalenie Jóźwiak ponownie powierzono pełnienie funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zgierzu na okres 3 lat. Poczynając od 2009 r. Pani sędzia była delegowana, zgodnie z uchwałami Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, do orzekania na poszczególnych sesjach w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego Łodzi (1 sesja w 2009 r., 2 sesje w 2010 r., 4 sesje w 2011 r., 5 sesji w 2012 r., 4 sesje w 2013 r. i 6 sesji w 2014 r.). Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października 2014 r. Pani sędzia została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi na okres od 3 listopada 2014 r. do 2 maja 2015 r., ze skierowaniem do pełnienia tych obowiązków w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 31 października 2014 r. została zwolniona z pełnienia funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zgierzu.

Pani Sędzia uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury (w dniach 10-12 września 2000 r., 27 września 2012 r., 27 listopada 2012 r., 4 czerwca 2013 r.). Ponadto uczestniczyła w szkoleniu dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych i gospodarczych, zorganizowanym w dniach 10 - 13 września 2013 r. przez Centrum Szkolenia Menedżerów i Sprzedawców J.C. z siedzibą w Łodzi. Uzyskała certyfikat ukończenia specjalistycznego szkolenia w zakresie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów w sprawach gospodarczych, zorganizowanego w dniach 8-10 listopada 2011 r. przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze.

Pani sędzia Anna Magdalena Jóźwiak uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Annę Miastkowską - wizytatora w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że wyniki przeprowadzonej lustracji pozwalają na stwierdzenie, że Pani sędzia Anna Magdalena Jóźwiak posiada bardzo dobrą znajomość zagadnień prawa materialnego i procesowego oraz należytą umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce sądowej. Jest osobą sumienną i obowiązkową. Posiada dobrą metodykę pracy sędziowskiej. Pani sędzia prowadziła postępowanie dowodowe w zbadanych sprawach z zachowaniem reguł wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Treść wydanych przez nią orzeczeń nie budzi zastrzeżeń pod względem formalnym i merytorycznym, a uzasadnienia zostały sporządzone na bardzo dobrym poziomie merytorycznym, często z odwołaniem się do poglądów orzecznictwa i literatury prawniczej. Wyniki pracy Pani sędzi w zakresie obciążenia i wydajności były w badanym okresie bardzo dobre i dostosowane do przydzielonego zakresu czynności związanego ze sprawowaną do dnia 31 października 2014 r. funkcją Przewodniczącej Wydziału. Na dobrym poziomie, zbliżonym bądź wyższym w stosunku do średnich wyników sędziów Wydziału, kształtowały się również wyniki opiniowanej w zakresie stabilności orzecznictwa. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w żadnej ze spraw z referatu Pani sędzi przekazanych do rozpoznania przez sąd drugiej instancji nie doszło do uchylenia orzeczenia. Uzasadnienia orzeczeń sporządzała co do zasady terminowo. Kultura i zaangażowanie w pracy kandydatki nie budzą jakichkolwiek zastrzeżeń. Mając powyższe na uwadze, a nadto uwzględniając doświadczenie zawodowe i staż pracy w charakterze asesora i sędziego, sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka zasługuje na nominację na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2015 r" jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 czerwca 2015 r. za omawianą kandydatką oddano 83 głosy, przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując przez szesnaście lat kolejno na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także na delegacji w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę ocenę uzyskaną przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim, jak również zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. za kandydaturą Pani Anny Magdaleny Jóźwiak oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).