Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1011/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach kandydaturę Pani Ewy Marii Soleckiej - sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach kandydatury Pani Anety Sylwii Pieczyrak-Pisulińskiej - sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. poz. 27, zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Podczas posiedzenia w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach kandydaturę Pani Ewy Marii Soleckiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacji dotyczących posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Ewa Maria Solecka uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem z egzaminu sędziowskiego, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, a także uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę spełnienie wymagań ustawowych wskazanych w art. 64 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Ewy Marii Soleckiej.

2. Pani Ewa Maria Solecka urodziła się 9 maja 1962 r. w Katowicach. Ukończyła wyższe studia prawnicze w 1984 r. z oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej we wrześniu 1987 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 9 października 1987 r. mianował ją asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Mikołowie na okres dwóch lat (orzekała w sprawach rodzinnych). Uchwałą Rady Państwa z dnia 21 kwietnia 1989 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mikołowie. Orzekała w sprawach rodzinnych. Z dniem 1 lutego 1991 r. została delegowana do orzekania w II Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lutego 1993 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. do chwili obecnej orzeka (w pełnym wymiarze) w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W ocenie kwalifikacyjnej zwrócono uwagę na sprawność prowadzonych przez nią postępowań, rzetelne i sumienne wykonywanie obowiązków, stabilność orzecznictwa, pracowitość i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych.

Kolegium Sądu Apelacyjnego Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę jednomyślnie pozytywnie (6 głosami "za" z łączną sumą punktów poparcia wynoszącą 33/36). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 22 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 80 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora.

Wysokie kwalifikacje zawodowe posiada również Pani Aneta Sylwia Pieczyrak -Pisulińska. Kandydatka ta posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu i sędziego tego Sądu. Na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu została powołana z dniem 8 lipca 1993 r. Do 1 września 1993 r. orzekała w Wydziale Karnym oraz Wydziale Pracy, a od 1 września 1993 r. pełniła służbę w I Wydziale Cywilnym. W dniu 18 stycznia 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach gdzie orzekała w II i III Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od 1 maja 2005 r. do 31 stycznia 2012 r. pełniła funkcję sędziego wizytatora ds. wieczysto księgowych, a następnie od 15 marca 2013 r. do 31 października 2014 r. Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach. Od 1 listopada 2014 r. orzeka w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Katowicach w wymiarze 3 sesji w miesiącu.

W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2012 r. Podyplomowe Studia Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Cywilnych organizowane przez Polską Akademię Nauk.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie, sędzia wizytator zwrócił uwagę na jej zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, bardzo dobrą merytoryczną jakość pracy, co przekłada się na wysoką stabilność orzecznictwa. W rezultacie stwierdził, że posiada niezbędne kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie omówione powyżej kandydatki posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe.

Za wyborem kandydatury Pani Ewy Marii Soleckiej przemawiało wyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem z egzaminu sędziowskiego.

Pani Aneta Sylwia Pieczyrak-Pisulińska na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego uzyskała oceny bardzo dobre.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie, co zaprezentowano powyżej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało pozytywnie również kandydaturę Pani Anety Sylwii Pieczyrak-Pisulińskiej (5 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i przy 1 głosie "wstrzymującym się" z łączną sumą punktów poparcia wynoszącą 25/36). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej poparło tę kandydaturę 47 głosami "za" przy 19 głosach "przeciw" i 26 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Marii Soleckiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena sędziego wizytatora na temat jej pracy i kwalifikacji, a także fakt uzyskania jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu

Apelacyjnego w Katowicach oraz najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anety Sylwii Pieczyrak-Pisulińskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Ewy Marii Soleckiej oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw", i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).