Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1007/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju kandydaturę Pani Zofii Janiny Grochowicz - adwokata.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 274 zgłosiła się Pani adwokat Zofia Janina Grochowicz.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju kandydaturę Pani Zofii Janiny Grochowicz. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Przedstawiając powyższe tezy, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i w uzasadnieniu stanowiska wskazał, że Pani adwokat Zofia Janina Grochowicz posiada kilkunastoletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, wysokie kwalifikacje zawodowe ustawicznie podnoszone przez regularne uczestnictwo w szkoleniach zawodowych a także uzyskała wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo powiadomiony o terminie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatkę oceny kwalifikacyjne, jej doświadczenie zawodowe, opinie na temat jej pracy, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że kandydatura Pani Zofii Janiny Grochowicz zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju.

2. Pani Zofia Janina Grochowicz urodziła się w 1968 r. w Rybniku. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 1992-1996 aplikacji adwokackiej, w toku której od września do grudnia 1994 r. odbyła staż dla aplikantów adwokackich organizowany przez Radę Adwokacką w Paryżu, w ramach którego wykonywała obowiązki w kancelariach adwokackich oraz w Szkole dla aplikantów i stażystów. W 1996 r. złożyła egzamin adwokacki z ogólnym wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 7 listopada 1996 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 1 lutego 1997 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Jastrzębiu Zdroju. Od 2004 r. jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, w której od października 2007 r. pełni funkcję skarbnika, a następnie od października 2010 r. także funkcję sekretarza. Ponadto kandydatka uczestniczyła w wielu szkoleniach organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach. Brała też udział w licznych konferencjach z zakresu różnych dziedzin prawa.

Pani Zofia Janina Grochowicz uzyskała pozytywne oceny kwalifikacyjne sporządzone przez sędziów wizytatorów.

Pani Elżbieta Matyasik - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich stwierdziła, że kandydatka wykazała się właściwym przygotowaniem merytorycznym i znajomością prawa materialnego i procesowego. Starannie i terminowo podejmowała czynności procesowe, w zdecydowanej większości osobiście uczestnicząc w rozprawach i wykazując się aktywnością procesową.

Pani Małgorzata Andrzejewska - sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych stwierdziła, że kandydatka co do zasady terminowo wykonywała czynności procesowe, a sporządzane przez nią pisma procesowe odpowiadały wymogom Kodeksu postępowania cywilnego. Opiniująca podkreśliła, że w skontrolowanych sprawach Pani Zofia Janina Grochowicz wszystkie czynności zawodowe wykonywała rzetelnie, wykazując jako pełnomocnik należytą aktywność procesową.

Pani Teresa Kołeczko-Wacławik - sędzia wizytator ds. cywilnych stwierdziła, że opiniowana bardzo starannie i rzetelnie przygotowywała pozwy, wnioski, skargi i odwołania. Wykazała się przy tym znajomością prawa materialnego w zakresie dotyczącym przedmiotu postępowań oraz przepisów postępowania cywilnego i administracyjnego. W ocenie opiniującej długoletnie doświadczenie kandydatki zdobyte w pracy adwokata, przy uwzględnieniu oceny tej pracy na podstawie skontrolowanych akt, pozwala stwierdzić, że Pani Zofia Janina Grochowicz jest osobą, która pozytywnie rokuje co do jej przydatności do wykonywania zawodu sędziego.

Pani Ewa Trzeja-Wagner - sędzia wizytator ds. karnych stwierdziła, że opiniowana jest osobą solidną i zdyscyplinowaną o czym świadczy terminowość podejmowanych czynności procesowych oraz dyscyplina w zakresie uczestnictwa w rozprawach sądowych. Dodała, że Pani Zofia Janina Grochowicz wykazuje się dobrą znajomością przepisów prawa karnego materialnego i procesowego.

Ponadto Pani Zofia Janina Grochowicz uzyskała pozytywne opinie Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, który wskazał, że kandydatka czynnie uczestniczy w życiu samorządu adwokackiego, a przeprowadzona w 2003 r. wizytacja kancelarii adwokackiej, w której wykonuje zawód adwokata, nie ujawniła żadnych uchybień. Opiniujący podniósł, że kandydatka jest osobą dobrze zorganizowaną, precyzyjną i "o żywej inteligencji", konkludując, że daje rękojmię należytego wykonywania zawodu sędziego.

3. Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę jednomyślnie pozytywnie (7 głosami "za").

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 26 czerwca 2015 r. kandydatka otrzymała 62 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani adwokat Zofii Janiny Grochowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne sporządzone przez sędziów wizytatorów oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego, a także opinia Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę Pani adwokat Zofii Janiny Grochowicz oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).