Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1006/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydaturę Pani Małgorzaty Nataszy Petei-Żak - sędzi Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 27 zgłosiło się dwoje kandydatów - Pani Małgorzata Natasza Peteja-Żak - sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach i Pan Bartosz Wasilewski - sędzia Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. Uchwałą NR 825/2015 z dnia 7 lipca 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w sprawie powołania Pana sędziego Bartosza Wasilewskiego do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie

Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach kandydaturę Pani Małgorzaty Nataszy Petei-Żak.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym uwzględnia przede wszystkim ocenę kwalifikacji, a ponadto doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia przedstawicieli sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani sędzi Małgorzaty Nataszy Petei-Żak przemawiało wieloletnie doświadczenie zawodowe, wykonywanie funkcji oraz orzekanie w ramach delegacji, uzyskana bardzo dobra ocena sędziego wizytatora oraz jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i jednomyślne poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) oraz kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, zdobyte doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Małgorzaty Nataszy Petei-Żak.

2. Pani Małgorzata Natasza Peteja-Żak urodziła się w 1974 r. r. W 1998 r. ukończyła studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 15 października 1998 r. do 15 listopada 2001 r. zatrudniona była w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach jako

Radca Kolegium ds. Wykroczeń. W 2002 r., pod odbyciu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą.

Z dniem 1 sierpnia 2002 r. została mianowana asesorem sądowym i w tym dniu powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Orzekała w VI Wydziale Grodzkim, a w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2009 r. wykonywała obowiązki Przewodniczącej Wydziału Grodzkiego (początkowo Zamiejscowego VII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich, a od 1 sierpnia 2006 r. do 31 grudnia 2009 r. VII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach).

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2006 r. Pani Małgorzata Natasza Peteja-Żak została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, gdzie orzekała w VII Wydziale Grodzkim, a od 1 marca 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. w II Wydziale Karnym. W okresie od 1 marca 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej przy II Wydziale Karnym. Pani Sędzia była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (delegacje jednodniowe do VI Wydziału Karnego), zaś od 1 stycznia 2013 r. jest delegowana do orzekania w tym Sądzie na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze i orzeka w VI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kandydatka brała udział w licznych szkoleniach adresowanych do sędziów, a w 2012 r. ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Dowodowego, Kryminalistyki i Nauk Pokrewnych organizowane przez Uniwersytet Warszawski.

Ocenę kwalifikacji Pani sędzi Małgorzaty Nataszy Petei-Żak sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - wizytator Sądu Okręgowego w Gliwicach. Opiniująca sformułowała bardzo dobrą ocenę pracy i kwalifikacji Kandydatki. Dokonując oceny stwierdziła, że kandydatka swoje obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem, starannością i terminowo. Prezentuje przy tym bardzo dobry poziom, dbając jednocześnie o sprawność postępowania i uzyskując bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa. Konkludując Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Małgorzata Natasza Peteja-Żak daje gwarancje należytego wykonywania zadań na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę jednomyślnie pozytywnie - 6 głosami "za", z łączną sumą punktów poparcia 36/36.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 22 czerwca 2015 r. Pani sędzia Małgorzata Peteja-Żak otrzymała 91 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła całokształt okoliczności sprawy, w tym bogate doświadczenie zawodowe kandydatki, pozytywną ocenę kwalifikacyjną oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę Pani sędzi Małgorzaty Nataszy Petei- Żak oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" - udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).