Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1004/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach kandydaturę Pana Adama Matuszowicza - sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 161 zgłosił się jeden kandydat - Pan Adam Matuszowicz.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pana Adama Matuszowicza.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uwzględniając ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Adama Matuszowicza przemawiało posiadane przez niego wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) oraz kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pana Adama Matuszowicza.

2. Pan Adam Matuszowicz urodził się w 1969 r. W 1994 r. ukończył studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1998 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 1 października 1994 r. do 30 lutego 1995 r. pracował w kancelarii adwokackiej i w kancelarii prawnofinansowej.

Z dniem 10 czerwca 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chorzowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2001 r. kandydat został powołany na stanowisko sędziego tego Sądu. Z dniem 6 kwietnia 2011 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, w związku z likwidacją wydziału gospodarczego w Sądzie Rejonowym w Chorzowie.

Pan Adam Matuszowicz uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych. Był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach (delegacje jednodniowe do XIX Wydziału Gospodarczo-Odwoławczego). Od 1 września 2014 r. orzeka w ramach delegacji stałej w Sądzie Okręgowym w Katowicach, w XIII Wydziale Gospodarczym.

Praca i kwalifikacje kandydata zostały ocenione pozytywnie przez sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach - wizytatora Grzegorza Misinę. Sędzia wizytator stwierdził, że Pan Adam Matuszowicz spełnia wymagania pozwalające na ubieganie się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada stosowne doświadczenie zawodowe i wieloletni staż pracy. Jest osobą bardzo pracowitą. Sprawnie prowadzi postępowania, a jego orzecznictwo jest stabilne.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę jednomyślnie pozytywnie - 6 głosami "za" z łączną sumą punktów poparcia 36/36.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 22 czerwca 2015 r. na Pana Adama Matuszowieża oddano 90 głosów "za", 1 głos "przeciw" oraz 2 głosy "wstrzymujące się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła całokształt okoliczności sprawy i jego bogate doświadczenie zawodowe, pozytywną ocenę kwalifikacyjną oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Katowickiej. Za przedstawieniem kandydatury Pana Adama Matuszowicza z wnioskiem o powołanie w niniejszej procedurze przemawia zdobyte doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje zawodowe oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę Pana sędziego Adama Matuszowicza oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się" udzielając jego kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).